Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

FATHOM MICHAELA TURNERA

24.09.2001, autor: Krasobruslař

Fathom – měrná jednotka užívaná pro udání hloubky
Fathom – komiksová série
Fathom – jiná komiksová série
Kdysi dávno, v jedné daleké galaxii…ne, špatně. Za devatero horami a devatero…Tak takhle taky ne. Tedy, nedlouho tomu, co ve vesmíru komiksového nakladatelství Top Cow vyrašila nová série (to už je lepší). Děťátko se celým jménem nazývá Michael Turner´s Fathom a jeho tvůrcem není nikdo jiný než eso komiksové kresby Michael Turner. Dost těžké k uhodnutí. A ještě k upřesnění: Fathom jako název komiksové série se objevuje podruhé a momentálně mám v úmyslu zabývat se právě tím druhým případem.
Jak praví reklamní slogan, jsou dva světy – jeden, který známe a jeden, který je níže. Scénáristé (jsou dva, Michael Turner, ten si to celé vymyslil a navrhl hlavní dějovou linii, a Bill O´Neil, který ji dále rozepisuje) připouštějí možnost existence dvou myslících ras na Zemi, z nichž ta druhá, ač podobná lidem, je mimozemského původu. Hlavní hrdinkou je Aspen Mathews, která si nepamatuje nic, co se stalo před desátým rokem jejího života a už vůbec neví, že není tak úplně člověk. Abych byl úplně přesný, tak její první vzpomínky se váží k výletní lodi Paradise, na které připlula po týdenní plavbě do San Diega. Pro posádku a cestující týdenní, zbytek světa postrádal Paradise poněkud déle, celých deset let. Aspen, jak už to v komiksovém světě bývá, vládne silou. Ve vodě byste ji neutopili, jako ostatní příslušníci jejího druhu dokáže převést své tělo do tekuté podoby, zkrátka splynout s prostředím, jak se říká. Navíc umí použít vodu jako zbraň a aby toho nebylo k závidění málo, zvládá navíc uvolnit síly, které drží molekuly vody pohromadě a vyvolat tak něco na způsob jaderné fůze.
Sérií se motá spousta dalších postav: admirál Maylander, který je přesně v duchu „Akt X“ mužem v pozadí, ví o existenci mimozemské rasy a za své mlčení má přístup k mimozemským technologiím; pilot Chance, účastnící se výzkumného programu nového letadla vyvinutého s použitím těchto technologií; Kylian, vůdce mimozemšťanů, snažící se o vyvolání světového konfliktu, ve kterém by jeho lid získal nový životní prostor. I když je jednoznačným záporákem, podaří se mu dočasně přesvědčit Aspen o správnosti svých činů. Dále Kyla, která je Aspen něčím jako starší sestrou, když tráví čas u své rasy a Cannon Hawke, jež je Aspeniným tajným ochráncem.
Ačkoliv jsou produkty Top Cow postaveny především na promakané kresbě, v tomto případě došlo i na solidní scénář. Série má raketový rozjezd, o překvapivé dějové zvraty není nouze. Rozhodně překvapivý je způsob, jakým scénáristé odstranili některé postavy, o kterých by se dalo předpokládat, že je budeme potkávat celou sérií. Podle vyjádření Top Cow jde o projev nové obchodní politiky, čili prodávat produkty na nejvyšší scénáristické a kresební úrovni.
Zatím vyšlo dvanáct regulérních čísel, dva plavkové speciály, speciální nulté číslo jako příloha magazínu Wizard a čtyřdílná minisérie “Kylian´s Tide”. Další pokračování jsou ve fázi očekávání. V loňském roce byl Michaelovi Turnerovi indikován onkologický nález a věnoval se především léčení, mimo sem tam nějaké obálky pro jiné série a scénáře pro Kilian´s Tide. Pokračování Fathom, které se již mělo v nejbližších dnech objevit, bylo odsunuto na pozdější dobu, společně s bookem Tomb Raider Greatest Treasure of All. V současné době se Michael Turner scénáristicky podílí na výrobě animovaného filmu podle prvních devíti sešitů série a přepracovává pokračování Fathom, čísla 13 a 14. Doufám, že mu zdraví bude ještě dlouho sloužit, protože Fathom je mojí oblíbenou sérií, podobně jako u mnoha dalších komiksových maniaků po celém světě.
Co na závěr? Česky se asi celá série sotva objeví, ale snad se někdo ujme příběhu z čísel 10 a 11, který je dějově nezávislý na předchozích pokračováních, nebo crossoveru z čísel 12 až 14 (až vyjdou), kde se objevují i Lara Croft a Witchblade.
Autor:


Autor článku: Krasobruslař

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!