Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Andy Riley: Život králíkobijce

04.12.2010, autor: Peter Garand

Podíváme se, kdo to byl Andy Riley a jakými komiksy se proslavil.
Živý Riley
Malý Andy se narodil r. 1970 v Aylesbury v Británii, a už odmalička byl fascinován kresbami karikaturisty Williama Heatha Robinsona (1872 - 1944), zejména jeho fantastickými kreslenými vynálezy - za všechny jmenujme Robinsonův klikou poháněný stroj na palačinky, který zařídí vše od přípravy těsta až po obracení placky na pánvi. Jeho láska k šíleným „crazy gadgets“ propukla naplno, a doslova skrznaskrz prosákla i jeho tvorbou (jak se později přesvědčíme).

V útlém mládí navštěvuje Aylesbury Grammar School, kde se seznámí se svým dlouholetým přítelem, Kevinem Cecilem. Později se společně podílí na mnoha projektech, zejména televizních scénářích (např. seriály Big Train či Black Books). V současné době pracují na tvorbě scénáře pro animovaný film Gnomeo and Juliet, který by u nás měl mít premiéru 17. 2. 2011.

Doposud nejslavnějším Rileyho komiksem byly Králíčkovy sebevraždy, o nichž se mnozí mylně domnívají, že jejich autorovi vynesly milióny a doživotní rentu (ale vysvětlujte někomu, že komiksoví kreslíři jsou ve většině případů chudí a zanedbaní). Jeho knihy se zatím dostaly do čtrnácti zemí z celého světa, a prodalo se jich jeden a půl miliónu výtisků. V současné době žije v Londýně, mezi jeho koníčky patří urban canoeing (kanoing v městském prostředí), a mj. je údajným zakladatelem cross dressingu (převlékání se do šatů opačného pohlaví) na lidových slavnostech v Towersey.

Komiksový Riley
To, že tvorba Andyho Rileyho je poměrně bohatá, je dost patrné na jeho portfoliu. O to smutnější je, že u nás z ní vyšly jen pouhé tři tituly: Králíčkovy sebevraždy, Králíček sebevrah se vrací a Sobecké prasátko - všechny od nakladatelství Paseka. První dva jmenované tituly (z celkem čtyřdílné série: The Book of Bunny Suicides, Return of the Bunny Suicides, souborné vydání The Bumper Book of Bunny Suicides, a Dawn of the Bunny Suicides) popisují osudy roztomilých malých králíčků, kteří se rozhodli skončit se životem. Riley bere čtenáře na divokou projížďku svou zvrácenou fantazií, a případní potenciální čtenáři sebevrazi tak mají možnost se nechat inspirovat - přeci jen smrt za použití prkna, cedníku a bowlingové koule se hned tak nevidí. Veselé příhody Rileyho kamikadzoidních králíků vzbudily obrovský ohlas, a velmi rychle se zařadily mezi bestsellery. Mj. inspirovaly i čínského kreslíře a umělce Liu Ganga k vytvoření vlastní postavičky „Zajíce sebevraha“ (2008), zajíčka s dobrým úmyslem, který se vždy obrátí proti němu.

Jsou dny, kdy nemáme dobrou náladu. Rileyho Sobecké prasátko ji ovšem nemá nikdy. Jediný způsob, jakým si ji dokáže zvednout, je někoho pořádně nakrknout. Směle bychom ho mohli přirovnat k malému kreslenému čertíkovi, který se nám objeví na rameni pokaždé, když nás napadne nějaká škodolibost. Štve vás, že se vaše kolegyně už tři čtvrtě hodiny vykecává do telefonu? Většina lidí zatne pěsti a zmiňovanou situaci s vypětím sil přestojí. Ale prasátko si s nikým žádné servítky nebere, a okamžitě přechází od záměru k činům. Ukecané bábě přestřihne telefonní šňůru, nebo divákům v kině osladí promítání svou krásnou paručkou velikosti XXXL. Další knížka nabitá kratinkými kreslenými gagy - pokud jste neurotičtí, nenávistní, schizoidní, a nebo prostě jen nesnášíte blbce, Prasátko si určitě pořiďte.

Vzpomínáte si na své mládí? Na tu bezstarostnou auru dětské nevinnosti, která obklopovala vaši rozkošnou malou hlavičku schopnou uvěřit každému nesmyslu? Pak jste s největší pravděpodobností od někoho ze svých sourozenců či přátel už někdy slyšeli větu, která začíná slovy „Víš, že...?“

Great Lies to Tell Small Kids (2005) jsou Rileyho chronologicky třetí komiksovou knihou, která se r. 2006 dočkala pokračování pod názvem Loads More Lies to Tell Small Kids, a obsahem je přesně to, co byste od názvu mohli očekávat. Na každé stránce na vás čeká jedna z mnoha uštěpačných (a navíc ilustrovaných) lží a nesmyslů, které jste možná za svého dětství slýchali, a dokonce jim i naivně věřili. I přesto, že se knížečka lží na první pohled neodchyluje od Rileyho standardu, narozdíl od Králíčků a Prasátka je v tomto případě primární hlavně text, zatímco kresby plní funkci spíše doprovodnou. Takže pokud máte mladšího sourozence, nebo nedej bože dokonce děti, konečně jim to můžete oplatit.
„Goldfish can send text messages. Just drop the mom´s phone in the bowl and you´ll see...“

Dalším Rileyho počinem je komiksový seriál Roasted, který byl do r. 2010 pravidelnou součástí časopisu Observer Magazine (příloha týdeníku Observer). Roasted sleduje osudy tří životních ztroskotanců, kterým jejich práce v kavárně už leze na nervy. A tak zabíjí čas bezduchým klábosením o seriálech, trudnomyslným dumáním nad vlastním životem, a samozřejmě - stížnostmi na něj. Stejně jako vždy, i tady si Riley bere na paškál slasti a strasti (i když spíš strasti) obyčejného života, které jsou nám tak blízké. Souborné vydání epizod z let 2002 - 2007 vyšlo v pevné vazbě.

Teprve u D. I. Y. Dentistry ...and other alarming inventions (Zubařina pro kutily a další děsivé vynálezy) projevil Riley naplno svoji vášeň pro fantastické vynálezy, která v něm dřímala už od dětství, kdy poprvé spatřil kresby Williama Robinsona. Stránky knížečky jsou nabité desítkami šílených přístrojů a nápadů, nad kterými by kroutil hlavou i profesor Myšpulín. Ke slovu se dostane klikou poháněný dálkový ovladač na televizi nebo laptop, který zároveň funguje jako toaster. A ani tentokrát nepostrádá D. I. Y. Dentistry Rileyho osobitý černý humor. Takže opět - pokud hledáte neotřelý způsob, jak vyzrát na otravné činnosti denní rutiny, ať už jde o dopravní zácpy, satelitní navigace či zubaře, nebo jste názoru, že nejlepší způsob jak přitlouct desku ke stolu je připíchnout ji tam jednorožcem, je to knížečka přesně pro vás.

Jestli milujete matematiku (a nebo ji nenávidíte), rozhodně se podívejte po knížce Alex´s Adventures in Numberland. Text pochází z pera Alexe Bellose, který svým osobitým přístupem ukazuje, že celý náš život stojí právě na matematice. Knížečka je nabitá hojnými Rileyho ilustracemi, které dokáží bizarní svět čísel a pravých úhlů vtipným způsobem přiblížit.

A konečně - třešničkou na dortu každého sběratele je komiks s názvem Lucky Heather, který Riley nakreslil ve své vlastní kůlně do linkovaného sešitku formátu A5. V něm se dozvíte, jak by Hitler vypadal, kdyby se dožil 50. let, nebo čím se živil Pacman po devadesátkách. Sám Riley popisuje toto dílko jako poněkud temné a svým způsobem podivné. K dostání zatím není, a bude teprve až se ho Andy odhodlá znovu projet kopírkou.

Tím jsme vyčerpali všechnu dostupnou komiksovou tvorbu velkého Andyho „Králíkobijce“ Rileyho. Ale nezoufejte! V příštím díle Vám přineseme několik drobných chuťovek z jeho nekomiksové tvorby, a můžete si být jistí, že tentokrát už se králičí tématice vyhneme. :-)
Autor:


Autor článku: Peter Garand
    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!