Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Andy Riley: Původní nekomiksová tvorba (2)

14.03.2011, autor: Peter Garand

Pokud jsme se minule zmínili o tom, že Alexei Sayle´s Merry-go-round byl patrně nejkratším seriálem, na kterém se kdy Riley s Cecilem podíleli, potom The Great Outdoors je nejkratším seriálem, který společně stvořili.
The Great Outdoors
Poměrně nová série z prostředí klubu pěší turistiky se vysílala od 28. července do 12. srpna 2010 a měla všehovšudy pouhé tři díly. Samotný příběh se točí zejména kolem ustavičného boje o vedení skupiny, mezi Bobem, jejím konzervativním stárnoucím lídrem, a Christine, akční novickou, která je za všech okolností připravena na každou situaci. Jak podotkl sám Kevin Cecil, tvorba seriálu skýtala mnohá úskalí, už jenom z toho důvodu, že se nejedná o běžné prostředí ani tématiku, a jenom málokdo ze štábu měl s pěší turistikou nějakou zkušenost.

V rozhovoru pro BBC TV Blog Kevin Cecil řekl:
„Nebyli jsme si jistí, jestli píšeme o skutečném světě, ani jestli to vůbec někdo pochopí. Druhý den ráno se nedaleko vynořila skupinka čtyř skutečných turistů, a zamířila k nám. Chlapíkovi, který je vedl, visela kolem krku mapa, zrovna taková, jakou měl náš fiktivní lídr Bob. Když zjistili, že filmujeme seriál právě o turistice, koukali docela překvapeně. „Můžete prosím okolo?“ požádala je slušně asistentka režiséra, „Právě točíme.“ „Veřejná cesta,“ odvětil chlapík bez mrknutí oka. „Veřejná cesta,“ zamumlal ještě několikrát, a provedl svoji skupinku přímo před kamerou, zatímco házel na svoje následovníky významné pohledy. Málem jsem mu dal pusu. Ukázalo se, že skuteční turisté jsou přesně takoví, jako ti naši. Pedantští, tvrdohlaví, skoro až hrdinové. To nám pomohlo se uvolnit, věděli jsme, že jdeme správným směrem.“

Vedle Marka Heapa a Ruth Jones v hlavních rolích se v seriálu objevila např. také Katherine Parkinson, známá ze seriálu IT Crowd (Ajťáci), a dokonce sám Riley si v závěrečné epizodě zahrál postavu rozzuřeného cyklisty.

Bohužel pro naši autorskou dvojici, publikum zhýčkané skečovitými televizními ztřeštěnostmi přijalo The Great Outdoors spíše vlažně, a dokonce i kritika se shodla na tom, že se z tématu dalo vytěžit více. Na obhajobu seriálu - pokud si chcete na chvíli odpočinout a zhlédnout při tom nenáročnou lehce komediální minisérii o láskách a strastech několika podivínů zamilovaných do pěší turistiky, je to seriál právě pro vás.

Kompletní rozhovor s K. Cecilem zde.

Samotný seriál zde.

99p Challenge je následníkem rozhlasového pořadu King Stupid vysílaného r. 1998 na Radio 4. Scénáře se ujímají Andy s Kevinem společně s kolegou Davidem Tylerem (první díl pořadu měl premiéru 22. 6. 2000), a Williama Vandycka na pozici hostitele střídá herečka Sue Perkins, která zadá soutěžícím několik společných úkolů či otázek. Nejvtipnější odpovědi jsou odměněny několika pencemi, a soutěžící, který naakumuluje nejvíce peněz, nakonec dostane šanci hrát o hlavní cenu pořadu, úžasných 99 pencí (necelých 29 Korun). Sám Riley přiznal, že se role scénáristy ujal převážně z jednoho jediného důvodu - aby mohl zahrnout posluchače humornými bláboly svých ukecaných přátel. Mezi hosty se postupem času vystřídali např. Simon Pegg (Hot Fuzz, Shaun of the Dead, Big Train), Armando Iannucci (komik, režisér snímku In the Loop), Peter Baynham (scénář k Boratovi nebo Big Train), Bill Bailey (alias Manny z Black Books), Miranda Hart (alias Chloe Tealová z Hyperdrive), Peter Serafinowicz (alias hlas Dartha Maula, Pete z Shaun of the Dead) nebo Marcus Brigstocke (komik, podílel se na slavném pořadu Excuse My French). I navzdory poměrně konzervativnímu vkusu většiny posluchačů stanice Radio 4 se pořad setkává s nečekaným úspěchem, a dočká se celkem pěti řad o třiceti dílech (včetně původních šesti epizod King Stupid), končí až po celých čtyřech letech 29. 9. 2004.
Video zde.

Come fly with me
Jako drobný dodatek k předešlému článku se sluší zmínit i novou sérii Matta Lucase a Davida Walliamse (tvůrců Little Britain) Come fly with me, na které se Riley s Cecilem podílejí jako scénáristé. Pseudodokumentární seriál sleduje fiktivní osudy personálu jednoho letiště, od pilotů, přes pracovníky u přepážek, až po samotné pasažéry. Diváci se tak mohou seznámit s Tommym, který se už od dětství touží stát pilotem, ale zatím to dotáhnul pouze na zaměstnance místního McDonaldu, nebo Omarem Babou, vlastníkem FlyLo, nízkorozpočtových aerolinií, které si může dovolit skutečně každý.
Seriál měl premiéru 25. prosince.

Co na tom Rileym vlastně je
Jakožto někdo, kdo o Andym Rileym slyšel poprvé právě díky Králíčku sebevrahovi, jsem zpočátku nabyl mylného dojmu, že je to prostě génius. Ale popravdě - nedokážu za génia považovat někoho, komu se nepodařilo v celých dvou řadách seriálu stvořit sympatickou ženskou postavu, autora, který své příběhy staví na stokrát viděných klišé, jejichž pointu odhadnete už od samého začátku. Na straně druhé, nestojí-li mu v cestě žádné hranice, pokud nejsou kladeny meze jeho představivosti a jeho temnému já, dokáže být dosti schopným a nápaditým úchylem.
Autor:


Autor článku: Peter Garand
    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!