Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Preacher: Komiks, kde normalita nemá právo na život (1)

04.04.2011, autor: Peter Garand

Není to tak docela dávno, co se mladý muž jménem Jesse Custer stal reverendem v malém Texaském městečku Annville. Denně slýchal ve zpovědnici hříchy, nad nimiž zůstával rozum stát, až začal pochybovat, zda Pán vůbec existuje. To vše až do okamžiku, kdy ho uprostřed mše navštívila bytost zvaná Genesis.
Příběh
Pokud tedy za návštěvu považujete průlet ječícího kulového blesku s obličejem malého dítěte, který se vám nastěhuje do hlavy, z vašeho útulného venkovského kostelíčku nadělá kůlničku na dříví a promění vaše početné stádečko nepříliš věrných oveček v hromadu doutnajících koster. Na druhou stranu to mělo i svoje pozitiva: nejenom, že Jessie od Genesis získal nečekaný dar - hlas, jehož příkazy musí každý bez výjimky poslechnout, ale dokonce i odpověď na otázku, která sužovala lidstvo už celá tisíciletí: Je-li Bůh skutečně milostivý, jak může dopustit bolest a utrpení? Velice jednoduše, přátelé. Pámbů se na to vys**l.

Od oné chvíle je Jesse Custer nemilosrdně pronásledován Grálem, prastarou organizací, která neúnavně střeží zdegenerované Kristovo plémě už dva tisíce let, Herr Starrem, jejich zběhlým agentem, který netouží po ničem víc, než po využití Custera jako nového mesiáše, a v neposlední řadě i Svatým Zabijákem, patronem všech vrahů, od kterého se atomovky odrážejí jak tenisové míčky a jehož odmítlo přijmout i samo peklo. Shodou okolností (náhodička!) zrovna kolem projíždí Jessieho bývalá přítelkyně a příležitostná nájemná vražedkyně Tulip s irským upírem Cassidym, a společně vyráží za svým novým posláním: stůj co stůj najít Velkýho šéfa a zahrát si s jeho varlaty ping pong. Protože někoho stvořit a pak se na něj jen tak vykašlat... to se prostě nedělá.

Fakta
Dodal novou šťávu Soudci Dreddovi (vzpomeňme kupříkladu na krátkého, leč roztomilého Pilorukého Edwarda), oživil již lehce zahnívajícího Punishera, a Ghost Ridera lehce odfláknul. Ano, řeč je o Garthu Ennisovi, komiksovém Tarantinovi, králi příběhů, ve kterých krev stříká proudem, slovíčky na F- se nešetří a ožehavé otázky náboženství a rasismu jsou každému pro smích. A hnědí už vědí, že nejinak je tomu i v komiksové sérii Preacher, která je skrznaskrz prošpikovaná popkulturními odkazy, bizarní komickou brutalitou a westernovou atmosférou, kde se ctí parťáctví až za hrob. Avšak narozdíl od výše jmenovaných postav, pro které byl Ennis něco jako hodný strýček pěstoun, je Preacher jeho skutečným dítětem. Kromě Ennise se na rodičovství podílel i nezbytný Steve Dillon (kresba) a Glenn Fabry (obálky). Preacher vychází od roku 1995 pod nálepkou Vertigo (zal. 1993), což je vlastně drsnější edice nakl. DC Comics.

( pozn. red. - Zodpovědnou redaktorkou edice Vertigo je Karen Berger, která stojí např. i za Gaimanovým „restartem“ Sandmana a mj. po odchodu Lena Weina přebírá funkci editorky komiksu Swamp Thing, jehož byl Wein spolutvůrcem.)

Preacher se dočká celkem 66 navazujících čísel na pokračování, vydávaných s měsíčním odstupem, pěti samostatných speciálů a čtyřdílné minisérie Preacher: Saint of Killers. Poslední 66. číslo bylo publikováno v červenci 2000. Právě Preacher je jeden z komiksů, za které obdrží Garth Ennis r. 1998 cenu Eisner Award v kategorii Best Writer (dále za Hitmana, a čtyřdílné minisérie Unknown Soldier a Bloody Mary: Lady Liberty) a zařadí se tak po bok jejích držitelů jako Alan Moore či Neil Gaiman.

Následujícího roku za tentýž komiks získává cenu Eagle Award. Jesse Custer se v anketě o nejlepší komiksovou postavu v časopisu Empire Magazine dostává až na samou 11. příčku (1. Superman, 2. Batman, 3. John Constantine), webový magazín nerve.com zařazuje Preachera do svého žebříčku „20 comics that can change your life“ (po bok Gaimanova Sandmana, Hate od Petera Bagge, Ellisova Transmetropolitanu nebo Love and Rockets od bratrů Hernandezů), a dokonce i Stephen King přiznal, že se Preacherem nechal inspirovat při tvorbě série The Dark Tower: The Gunslinger Born. Ale nebyl by to Ennis, kdyby nad jeho dílkem každý spokojeně vrněl blahem, a jeho hrdinové měli na růžích ustláno. Takřka okamžitě po vydání se Kazatel stává terčem kritiky, coby rouhačský text plný násilí a dekadence (jako ostatně většina Ennisových textů), a částečně si tak uzavírá dveře do míst, kam si nacházejí cestu mnohem konzervativněji působící texty, a tou je...

Filmové zpracování
Velmi stručně - v jisté chvíli Ennis vycítil, že jeho Preacher dozrál ke vstupu na filmové plátno. Prodal proto práva na jeho zfilmování společnosti Electric Films. Režii měla mít na starost Rachel Talalay (Tank Girl, Vražedný computer) s Ennisem jakožto scénáristou. V květnu 1998 měl Ennis přichystané 3 verze scénáře, které sledovaly povětšinou dějovou linii „Gone to Texas“. Bohužel kvůli kontroverznímu přístupu k náboženství se jen těžko hledali investoři, Ennis proto pod záštitou svých kamarádů Kevina Smithe a Scotta Mosiera z View Askew Productions přihrává nabídku Bobu Weinsteinovi z Miramax Films. Miramax se však odmítá dělit o zisky s Electric Films, a spolupráce je zamítnuta.

Když se užuž zdá, že Preacher shnije ve věčném zatracení, na scéně se objevuje společnost Storm Entertainment, a v září 2001 je oficiálně oznámeno, že Preacher se začne pod záštitou obou společností natáčet v listopadu v původní tvůrčí sestavě (Ennis scénář, Talalay režie). Vzhledem k předpokládanému rozpočtu 25 milionů dolarů byla však produkce zrušena. R. 2006 sáhne po Preacherovi HBO s plánem udělat z komiksu televizní seriál, a svěří ho do rukou Marku Stevenu Johnsonovi (Ghost Rider, Daredevil) a Howardu Deutchovi (Můj soused zabiják 2, Kamarádova holka). Johnson má na starosti scénář, Deutch režii, přičemž každý sešit má být adaptován jako samostatný 60minutový díl. Situace vypadá nadějně, než se v říjnu r. 2008 nezmění vedení HBO. To s okamžitou platností rozhodne o ukončení projektu, který všem připadá příliš temný a především (!) nábožensky kontroverzní. Okamžitě poté kupují práva na zfilmování Columbia Films, a na post režiséra usedá Sam Mendes (Americká krása, Cesta do zatracení), nicméně veškeré předešlé scénáře z Ennisova pera jsou zamítnuty. Nový scénář má napsat John August (Mrtvá nevěsta, Karlík a továrna na čokoládu). Nicméně 8. dubna 2010 je oficiálně oznámeno, že Sam Mendes opouští režisérské křeslo kvůli natáčení zbrusu nové bondovky. Teprve 22. února 2011 je opět ohlášen nový režisér, který má zfilmovat Augustův scénář, a tím je D. J. Caruso (Disturbia, Oko dravce).

Uff... sami vidíte, že Preacher to i přes svůj všeobecný úspěch neměl vůbec lehké. Upřímně - těžko bychom hledali Ennisův text, který by nikomu nepřišel urážlivý či kontroverzní. Sám autor k tomu dodává: „Urážlivost textu beru spíš jen jako vedlejší produkt, než jako záměr. Popravdě - k tomu, abyste byli ofenzivní nebo kontroverzní vám dnes stačí jen mít svůj vlastní názor, a vždycky se najde někdo, kdo vám to vyčte. I když je fajn občas zvednout čtenáře ze židle, nemělo by to být to první a poslední proč píšete.“ Nicméně po opětovném přelouskání všech dílů jsem byl nucen dospět k závěru, jestli nám pan autor tak trochu nekecá...
Autor:


Autor článku: Peter Garand
    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!