Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

PEANUTS – PROFIL SÉRIE: Linus a Lucy Van Peltovi

13.12.2011, autor: Zarkoff

U sourozenců Van Peltových zakrývá síla charakterů jejich silné nedostatky. Skutečná povaha starší Lucy leží někde mezi těmito dvěma výroky: „Jsem si jistá vším, co dělám“ a „Jsem frustrovaná a plná zábran… a nikdo mi nerozumí“.
Jistota, kterou tato dívka projevuje za všech okolností, její kolosální faleš a neohraničená agresivita jsou prostředky, které slouží ke kompenzaci propastně hlubokých zábran. Lucy je sobecká, autoritativní, matriarchální, naprosto beztaktní a tyranizuje celé své okolí. Vyžívá se především na Charlie Brownovi, nejzranitelnější bytosti, kterou zná, má však i četné konflikty se Snoopym, jehož šťastné rozpoložení bytostně nesnáší. Funkce psychiatrického poradce je pro ni jen dalším způsobem, jak uplatnit svou autoritu a krutost. Výsledkem jejích léčebných metod je často jen další demoralizace pacienta. Charlie Brownovi například předá úctyhodný seznam se soupisem všech jeho, a to i těch nejmenších, chyb a navíc uspořádá nekonečné promítání diapozitivů ilustrujících tytéž nedostatky. Za druhý z těchto úkonů navíc Charlie dostane účet na 143 $, což jej dožene k výkřiku: „Ale já ty chyby mám pořád!“

Lucyina neotesanost je bezedná ; mladšího bratra Linuse například zahrnuje množstvím nejapných ponaučení. Své ignorantství však Lucy kompenzuje úžasnou sebejistotou, se kterou čelí všem námitkám. Jednou se dokonce pokusí rozdupat podpatkem bacily chřipky, jindy vypukne ve smích, když se dozví, že lidé kdysi věřili, že je Země plochá; hned nato se ovšem zeptá: „A čemu věříme teď?“

I když Lucy hudbě vůbec nerozumí, nestydí se drze nadbíhat pianistu Schroederovi . Navzdory chladnému, a mnohdy i hrubému odmítání z jeho strany, je pevně odhodlána si jej vzít, aby mohla utrácet pohádkové honoráře, které bude v budoucnu jako sólista vydělávat.

Nejsložitější charakter v celém seriálu má Linus. V 50. letech, kdy byl ještě nemluvně , udivoval nesmírnou obratností, s níž dokázal bleskově stavět ohromné domečky z karet, budovat velkolepé hrady z písku a driblovat s míčem na košíkovou jako veterán klubu Harlem Globe Trotters. Předváděl se nejčastěji před Charlie Brownem, kterého to ohromovalo a do jisté míry i ponižovalo. Jakmile však Linus zůstal sám, ihned se zaplétal do telefonní šňůry nebo do gumy od joja.

Později Linus začal oslňovat spíše svými rozumovými schopnostmi. K tomu, aby se dobře učil ve škole, pravděpodobně Linuse pobízí jeho láska k učitelce, slečně Othmarové („Dobrá učitelka, nádherná žena a prima kost“), ve skutečnosti však Linus není ani tak dobrý žák jako spíše skvělý samouk. Vyniká v moderní matematice (a vyvolává tím u Sally noční můry), v odborném výkladu pohádek, cituje ze Shakespeara i z bible; biblickým citátům se naučil při hodinách katechismu v Church School.

Čas od času se přeci jen u tohoto malého génia projeví nedostatek soudnosti. Když například založí „Klub mladších sourozenců jako jsem já, které pronásleduje starší panovačná sestra“, běží požádat Lucy, aby jim na první schůzce klubu přednesla přednášku. Především se však v jeho chování projevuje určitá regrese, symbolizovaná proslulou „pokrývkou jistoty“, od níž se – přes občasnou snahu o „vyléčení“ – nikdy neodlučuje (bez ní propadá naprostému zoufalství, viz obr. vpravo ).

Ve skutečnosti Linus přehání úplně všechno. Jeho intelektuální vliv na ostatní, k němuž se druží touha po moci, jej předurčuje pro funkci duchovního vůdce skupiny. Na dotaz, čím chce být, odpovídá: „fanatikem“. Přímým důsledkem této ctižádosti byl Linusův pokus zavést kult „Velké tykve“, která se prý v noci před svátkem Všech svatých zjevuje nad parcelou nejopravdovějších (?) tykví a rozdává dětem dárky. Vzhledem k tomu, že všude naráží jen na nedůvěru a nepochopení, dospívá Linus k názoru, že „Existují tři věci, o nichž se nesluší mluvit ve společnosti: náboženství, politika a Velká tykve“.

Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o sérii

Série: Peanuts
Země vydání: Česká Republika
  Země původu: USA
Související články:


Peanuts
17.07.2012 Snoopy po škole - 80 %
17.01.2012 PEANUTS – PROFIL SÉRIE: Jak to ve světě chodí
10.01.2012 PEANUTS – PROFIL SÉRIE: Privilegia fantastiky


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!