Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

PEANUTS – PROFIL SÉRIE: Soběstačné dětství

03.01.2012, autor: Zarkoff

Série Peanuts nikde nezobrazuje dospělé osoby. Ti zůstávají důsledně mimo obraz; dokonce i stripy, kde se dostávají ke slovu, jsou poměrně vzácné.
Samozřejmě víme, že otec Charlie Browna je holič, že Linusova babička dělá vše pro to, aby jej odpoutala od fixace na jeho pokrývku, že je Linus zamilován do své učitelky (po stávce roku 1969 byla slečna Othmarová odvolána, později ale byla znovu přijata; to však již změnila svůj stav a jmenovala se paní Hagemeyerová). Víme, že Charlie se svými kamarády přichází do styku s ředitelem školy, s pokladní v kině, s veterinářem, s obchodníkem s komiksy a s několika dalšími dospělými osobami. Podstatné však je, že vše probíhá tak, jako kdyby děti žily jen mezi sebou, jako kdyby do jejich činnosti nic zvenčí nezasahovalo. Nejvýznamnějším zásahem pravděpodobně bylo rozhodnutí paní Van Peltové zakázat v polovině 60. let Linusovi sledování televize, protože se s Lucy neustále hádal ohledně programů.

Později se paní Van Peltová rozhodla, že nejmladšího člena rodiny Reruna bude brávat s sebou ven na nosiči svého kola. Její zbrklá jízda nahání nešťastnému dítěti hrůzu: Rerun má při ní pocit, že každou chvíli přijde o život. V této situaci se postava seriálu ocitá vůbec nejblíže k dospělé osobě, protože na záběru, na němž nám Rerun trůní na nosiči kola, se musí paní Van Peltová nacházet těsně mimo obraz (obr. vlevo) .

Svět Peanuts je tedy světem sám pro sebe, světem, který je odrazem a transpozicí reálného světa, z něhož je nicméně reálný svět vyloučen. Pokud jde o neexistenci dospělých, podává autor velmi prozaické vysvětlení: „To plyne ze způsobu, jímž kreslím své postavičky: stavím svou „kameru“ na jejich úroveň.“ Postupné přizpůsobování prostředí a postav se dá vypozorovat i ve vývoji nábytku. Když si Peanuts v prvních letech sedali, téměř se ztráceli v křeslech pro dospělé, která byla pro ně příliš velká. Schulz pak postupně upravil nábytek tak, aby odpovídal jejich rozměrům, takže Peanuts již dlouho nevzbuzují dojem, že jsou cizorodými „návštěvníky“ ve světě, který je přizpůsoben zcela odlišným dimenzím.

Nezanedbatelnou výhodou absence dospělých je, že zesiluje homogenitu stripu. Je vhodné připomenout, že i když Schulz často staví své postavičky do vyhraněně konfliktních situací, přece jen čas od času připomene solidaritu sjednocující celou skupinu, zdůrazní její soudržnost a sílu citových pout. A tak, když se například Schroeder dozví, že se Lucy právě s celou rodinou odstěhovala (po několika dnech se ovšem Lucy vrátí), je – přesto, že s ní vždy jednal bez servítků – jat lítostí a říká: „Ani jsem se s ní nerozloučil…“ Podobně si Charlie Brown sice stále dokola stěžuje na to, jak je k němu jeho pes lhostejný, je však celý skleslý, když Snoopy musí do nemocnice a několik dní jej nevidí.

Zmíněná soudržnost se projevuje i v negativním smyslu, a to tak, že „vnější svět“ nesdílí názory, které převažují uvnitř skupiny Peanuts. Roku 1973 si Charlie Brown natáhne přes hlavu pytel, aby zakryl neobvyklou kožní vyrážku, která má za následek, že se jeho hlava podobá baseballovému míči. Je vyslán na léčení do prázdninového tábora, kde je zvolen předsedou a projevuje schopnosti, za které si ho všichni váží; je v tom jistá útěcha za ustavičná trápení, jež představují jeho obvyklý úděl. V jiném roce je podobně Linus zvolen předsedou prázdninového tábora, a sice díky výmluvné přednášce o Velké tykvi – přednášce, která by mu u jeho „přátel“ vynesla jen jízlivé poznámky. Zákony, jimiž se řídí vztahy mezi Peanuts, platí tedy jen pro ně a vytvářejí z celé skupinky jakýsi samostatný mikrokosmos.

Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o sérii

Série: Peanuts
Země vydání: Česká Republika
  Země původu: USA
Související články:


Peanuts
17.07.2012 Snoopy po škole - 80 %
17.01.2012 PEANUTS – PROFIL SÉRIE: Jak to ve světě chodí
10.01.2012 PEANUTS – PROFIL SÉRIE: Privilegia fantastiky


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!