Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

PEANUTS – PROFIL SÉRIE: Privilegia fantastiky

10.01.2012, autor: Zarkoff

Kromě dospělých zůstávají mimo obraz i další postavy. Do záběru se nikdy nedostane rusovlasá dívenka, po které vzdychá Charlie Brown, a nikdy také neuvidíme sousedovic kočku, která ve Snoopym vyvolává střídavě strach a opovržení. A přece nás ani nenapadne pochybovat o existenci těchto postav.
Mnohem neurčitější, ba dokonce nepravděpodobnější, jsou dívky, které svádí Snoopy ve své roli zatvrzelého záletníka. „Kočky“, po nichž pošilhává v masce Joe Coola, existují snad jen v jeho fantazii, stejně jako Rudý baron nebo zákazníci velké samoobsluhy, kde pracuje jako pokladní. To, co víme o Snoopyho představivosti, nám brání rozhodnout, zda jeho „flirt z kluziště“, který probíhal roku 1965 zcela mimo záběr, má či nemá nějaký reálný základ. Schulz tento problém neřeší, ponechává nás v nejistotě, která se tak stává jednou ze složek našeho okouzlení. A když pak Snoopy v den svatého Valentýna dostává desítky pozdravů, začínáme mít podezření, že snad přece jen má několik přítelkyň nebo obdivovatelek.

Stává se, že i samotný Schulz přistupuje na Snoopyho představy. Jednoho dne například spatříme Snoopyho, jak stojí na střeše své boudy, má na hlavě astronautickou přilbu a tvrdí, že se chystá na Měsíc; je to jen jeden z charakteristických projevů snoopyovského třeštění. Jenže druhý den nám strip ukáže, jak Snoopy bloumá po měsíční krajině: představa se tak konkretizuje a je potvrzena kresbou, stejně jako v případě stripů, na nichž je letec Snoopy zobrazen vedle nápisu, který udává, že se nachází ve Francii v Pont-à-Moussonu. Do naší série tak nezadržitelně proniká fantastika.

Ta zde představuje důl, ze kterého strip neustále čerpá a ze kterého přebírá velký počet tématických zdrojů. Jak víme, Snoopyho bouda, přesto, že nám zvenčí připadá vcelku skromná, skrývá nesčetný počet místností: je v ní dost místa na to, aby se do ní vešli všichni Peanuts, hráli tam kulečník či se dívali na televizi. I když chování majitele tohoto kouzelného místa neustále útočí na zdravý rozum, chování jeho přítele Woodstocka si s ním v ničem nezadá: tenhle ptáček má předplacen časopis, dovede psát těsnopisem, hraje tenis, umí si postavit iglú, loví lední medvědy a ve Snoopyho misce na vodu pátrá po potopených lodích!

K Schulzově fantazijnímu rejstříku patří i striktně místně omezené dešťové přeháňky. Jeho moc všestranného tvůrce se snad nejlépe projevuje tam, kde oživuje neživé předměty: nejvýznamnějším výdobytkem je snad v tomto směru Strom-pojídač draků (slyšíme dokonce, jak žvýká), není však jediný; také Linusova pokrývka se mnohdy osamostatní natolik, že svazuje ruce, skáče Lucy do tváře, dovede se složit a létat jako letadlo; ožívá i samotná škola, neboť (v roce 1974) slyšíme, jak odpovídá na Sallyiny invektivy.

Slova, slova, slova.

Slovní zásoba Schulzových postav je jednoduchá, precizní a v mnohém originální. Ve stripu se setkáme dokonce s řadou biblických citátů a náboženských narážek.

Slovní projevy však neslouží jen k přirozené vzájemné komunikaci Peanuts mezi sebou, ale jsou i náplní řady jejich činností. Ve stripu se hodně píše: píší se školní úlohy, dopisy (rodičům, Dědu Mrázovi, rusovlasé dívence, „dopisujícímu příteli“ mnoha dalším), píší se dokonce i literární texty. Psaný text buďto „nahlas“ čte jeho autor nebo adresát nebo se během psaní postupně objevuje nad pisatelem na pozadí záběru.

Co se týče Snoopyho literárních zálib, bylo zjištěno, že věta, kterou obvykle zahajuje své romány („Byla temná a bouřlivá noc…“; obr. vpravo) , je první větou románu Edwarda Bulwer-Lyttona „Paul Clifford“. Ve Spojených státech se totiž každoročně pořádá „Soutěž Bulwer-Lyttona“ o nejhorší literární dílo. Na tuto úroveň tedy řadí Schulz Snoopyho.

Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o sérii

Série: Peanuts
Země vydání: Česká Republika
  Země původu: USA
Související články:


Peanuts
17.07.2012 Snoopy po škole - 80 %
17.01.2012 PEANUTS – PROFIL SÉRIE: Jak to ve světě chodí
03.01.2012 PEANUTS – PROFIL SÉRIE: Soběstačné dětství


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!