Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Kazatel / Priest (2011) - 30 %

20.11.2011, autor: Mrs. Rickman

Od tohoto filmového kousku, který (poněkud volněji) navazuje na populární korejský komiks, jsem vskutku žádné velké zázraky ani filmařské umění neočekávala. Mé předpoklady se v tomto směru bohužel potvrdily, a tak mám z Kazatele dojem nenáročného a neoriginálního béčka, které více či méně opakuje to, s čím jsme se již na plátnech kin setkali. Ale abych nepředbíhala…
Celý příběh je zasazen do postapokalyptického světa budoucnosti. Vládu ve svých rukou drží církev, lidé žijí v bídě a strachu, přestože hodnostáři neúnavně ubezpečují o naprosté absenci jakékoli hrozby. V této souvislosti nutno podotknout, že atmosféra i prostředí jsou dostatečně temné na to, abyste byli po chvíli vtaženi do děje kulhajícího na všech šest. Dalším pozitivem je sympatický Paul Bettany v titulní roli kazatele, který se rozhodne bojovat na vlastní pěst proti odvěkým nepřátelům lidstva – upírům, kteří postupně získávají zpět své síly a dokonce i přízeň určité menšiny populace. Ovšem, upíry si rozhodně nesmíte představovat v klasickém pojetí hraběte Drákuly ani v moderním (a ne nutně lepším) stylu Roberta Pattinsona. Jsou to totiž prazvláštní slizká stvoření bez očí, která mají s tradiční představou o upírech společnou prakticky jen neschopnost fungovat na denním světle a lačnost po lidské krvi. Místy tudíž představuje zobrazení těchto postav problém, to ovšem nepřipisuji zpracování, nýbrž svému vlastnímu konzervatismu. Posledním pozitivním rysem pak byla animovaná sekvence v úvodu filmu, která dodala vcelku milý komiksový nádech. Tímto ale bohužel veškerá chvála končí a následovat budou, obávám se, negativní rysy, které si rozhodně nikdo nespojuje s profesionálním zpracováním filmu.

Prvním zklamáním je nepochybně výkon většiny herců. Cam Gigandet má po celou dobu naprosto stejný výraz modrookého a rádoby okouzlujícího modela, což v některých akčnějších scénách vyznívá poněkud směšně. Pro svou údajnou krásu adorovaná Maggie Q byla taktéž herecky velice nevýrazná a nepřesvědčivá a vsadím se, že její herecký výkon i jméno se vypaří z paměti většiny diváků sotva hodinu po zhlédnutí. Naprosto absurdní dialogy a drsňácké hlášky taktéž vyzývají spíše k úsměvu než k čemukoli jinému. Doposud děkuji Bohu za to, že jsem film nebyla nucena sledovat s dabingem, protože potom by už takto těžkotonážní slovní průjem vykvetl do zrůdných rozměrů. Dialogy se pak přímo pojí se samotným dějem a pozadím filmu. Je smutným faktem, že někdo, kdo točí film z prostředí drsné teokracie si pod pojmem církev nedokáže představit nic alespoň vzdáleně podobného skutečnosti. A tím nemám na mysli jen současnost, ale i když uvážíme, že se jedná o fikci směřující do budoucna, je takováto konstrukce mírně řečeno přestřelená. S takto chybně vystavěnými základními pilíři je jasné, že ani jádro filmu a děj nebude stát za moc. Tak tedy něco k tomu. Děj je mírně řečeno jednoduchý, kostrbatý a veskrze nudný. Základní premisa se prakticky nikam nevyvíjí, po celých osmdesát minut sledujeme na střídačku akční scény ze soubojů s upíry a záběry jízdy na super rychlých motorkách přes nekonečnou poušť. A to jednoho brzy omrzí. Zpočátku ani v průběhu také nelze přehlížet nedotaženost kostýmů a celkového vzhledu našich „hrdinů“. Chápu, že tetování ve tvaru kříže na čele se objevovalo již v původním komiksu, ale zdejší pojetí působilo jako by znak byl následkem nějaké šeredné nehody. Posledním bodem kritiky budiž soundtrack. Celkově působil až překvapivě dobře, hudba se ukázala být docela dobrým katalyzátorem všech fatálních bot. Melodie neruší a dobře dokreslují atmosféru. Avšak místo, kde zaznívá Dies Irae z Mozartova Requiemu mne lehce zvedalo ze židle. Výjev jakéhosi asijského bojovníka šermujícího křečovitě a odhodlaně futuristickými zbraněmi mi zkrátka ke klasické a nádherné hudbě vůbec neseděl.

Tak tedy vypadá celkové hodnocení. Nepopírám, že některé shovívavější diváky může film poměrně zaujmout – pokud někdo chce vypnout mozek a jen se bavit. Můj šálek čaje to ale z výše zmíněných důvodů rozhodně nebyl a pochybuji, že si toto dílo v budoucnu dobrovolně někdy pustím znovu. Možná si raději zkusím přečíst původní komiks, i když se obávám, že potom mne filmová verze namíchne ještě o trochu víc. Každopádně – celkový dojem je velice slabý, podívaná zanechala směsici nepochopení toho, o co panu režisérovi vlastně šlo a vzteku na tvůrce za to, co všechno opomněli a co všechno by se dalo udělat mnohem lépe. Potom by Kazatel mohl být vcelku příjemnou odpočinkovou podívanou, která neurazí. Takto bohužel naštve spoustu fanoušků původního komiksu, kvalitních filmů a také lidí, kteří vědí alespoň něco málo o církvi. A možná i pár příznivců Paula Bettanyho, který je obvykle považován za vtipného a duchaplného herce. Jednoduše – slibný podklad a tematika ještě nezaručují skvělé výsledky.
Autor:


Autor článku: Mrs. Rickman

Související články:


Komiks na stříbrném plátně
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
03.06.2018 Al Williamson: Na papír hodil Tarzana i filmové Stár Uórs, Fleš Gordna nebo Blejd Ranera
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %manga
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu
04.03.2014 Manga Ježíš: Slabý odvar z Bible neosloví ani nenadchne - 30 %
30.10.2013 Manga Bible: Ježíš dostane do držky - 90 %


    

fotografie


Vintíř

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!