Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Transformers - 80 %

30.11.2011, autor: Matthew Matt

Nemáte rádi Megan Fox (nebo si alespoň myslíte, že její současné postavení "nejvíc sexy ženy světa" je mírně nezasloužené)? Nemáte rádi Shiu LaBeoufa? Nejste zrovna blázni do aut? Nevadí, netruchlete, neodcházejte od počítače a hlavně se nevyhýbejte Transformers.
Já sám se o auta zajímám skutečně minimálně, LaBeoufa považuju za uslintané jelito a Megan Fox je pro mě prostě jen další rádobysexy rádobyhvězdička, která toho odhalí ještě víc než Angelina Jolie a umí hrát ještě míň než Angelina Jolie (ale poprsí má zhruba stejné velikosti, tak mě napadá). A film Transformers jsem si královsky užil. Koneckonců jde pouze o to, zda jdete do kina (nebo - vzhledem k dnešnímu stavu věcí - do videopůjčovny/prodejny levných dvd) s očekáváním psychologického úchylného thrilleru nebo obyčejného blockbusteru, u kterého budete valit oči a popcorn vám bude vypadávat z hrsti i koutku úst. Nebude doufám překvapením, pokud prozradím, že filmovou verzi Transformers netočil David Cronenberg, tudíž půjde o tu druhou zmiňovanou variantu.

Těžko se to slovní spojení říká, jde-li primárně o adaptaci hračkové série (a animovaného seriálu, založeného na ní), ovšem lidé znalí předlohy budou trochu rozpolceni - na jednu stranu budou mít obrovskou radost, že konečně vidí Transformers na stříbrném plátně (a milá robo-auta v tomto ohledu skutečně nezklamou, o tom však dále), na druhou stranu je pravda, že spousta hnidopichů měla s filmem problém - pozměněný vzhled Cybertronianů, Megatronova tvář, Bumblebee je najednou Camaro místo Volkswagenu - a to tak neskutečný, že Michaelu Bayovi dokonce přišlo několik výhrůžek smrtí. Nicméně pro zbytek recenze budu předpokládat, že potenciální divák buď původní inkarnace vůbec nezná nebo je natolik nad věcí, aby se přes podobné malichernosti přenesl a akceptoval filmovou verzi coby alternativní vesmír.

Co vás tedy čeká? Příběh by se dal zúžit na "mladík má nové auto, to se přemění v obřího samostatně uvažujícího robota, spojí se s dalšími samostatně uvažujícími roboty a zjistí, že jsou dobří a špatní obří samostatně uvažující roboti, kteří se navíc dokáží přeměňovat v různé dopravní prostředky - ty hodné vede moudrý Optimus Prime, ty zlé agresivní bastard Megatron". Optima Prima (ach ta čeština a její skloňování!) je třeba podpořit, Megatrona zabít/zlikvidovat/sešrotovat (nehodící se škrtněte). Přidejte si k tomu mocný artefakt, který vypadá jako obyčejná krychle a armádu, aby to nevypadalo, že si lidstvo nechává kálet na hlavu. Víc opravdu není potřeba.

Ovšem nechápejte mě špatně - přestože příběh popisuju stručně a sardonicky, nechci říct, že je film špatný. Naopak, dodnes vzpomínám na návštěvu kina, kde jsem prakticky zapomněl chroupat popcorn. Protože i když Michaela Baye nemám moc rád, k tomuto snímku sedne jako ony příslovečné hýždě na kastról. Neustále máte pocit že se něco děje (ono se taky většinou neustále něco děje), je čas na napětí i na humornou složku (jako v případě, kdy se banda obřích robotů snaží schovat na zahrádce velikosti poštovní známky) a hlavně: vizuální stránka je zkrátka úchvatná. Tento film se jmenuje Transformers a dostává svému názvu - roboti se skutečně neustále transformují, až z toho místy bolí oči, a to ve vše možné (auta, náklaďáky, letadla…) Je to samozřejmě využito v akci - ta je naprosto úchvatná, strhující a podmanivá jako chladná minerální voda z lůna hor. A právě pro ni stojí za to se na film podívat. Nejlépe to pochopitelně vypadá na plátně - když v kině sledujete, jak se titulní postavy přelévají, formují, skládají a rozkládají a jak se jejich jednotlivé části všude hemží, jde z toho člověku hlava kolem.

Stručně řečeno - Transformers jsou skvělý a strhující letní blockbuster, který nezaujme svou hloubkou či vrstevnatostí, ovšem ještě po skončení budete sledovat auta na parkovišti a představovat, jaké by to asi bylo, kdyby… je to skvělá ukázka toho, že film může být založen výhradně na akci a digitálních efektech a vaše peníze si stejně zaslouží. Pokud nejste typ, který by si při pohledu na trailer řekl "to bude totální kravina, dejte mi sem nějakou Sandru Bullock" (a v tom případě nejspíš nečtete tento článek), určitě doporučuji zhlédnout.
Autor:


Autor článku: Matthew Matt

Detaily o sérii

Série: Transformers
Země vydání: Česká Republika
Související články:


Komiks na stříbrném plátně
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
17.11.2014 Terminátor megarecenze (3): Sovětské komando se brání špionským terminátorům


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!