Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ROZPOLCENÝ TEMNÝ RYTÍŘ (3) - Natáčení, reklamní kampaň

10.02.2012, autor: Monika Fülöpová

Pokračování článků z bakalářské práce o filmu Batman - Temný rytíř
Natáčení
Natáčení naplánované původně na březen 2007 bylo posunuto na duben – 18. dubna bylo zahájeno v Chicagu natáčením prologu představujícího Jokera. Mimo Chicaga se natáčelo také v Anglii (Londýn, Liverpool), Hong Kongu, Los Angels a Baltimoru. Ve filmu je celkem šest sekvencí natočeno kamerami IMAX. Christopher Nolan se tak stal prvním režisérem na světě, který využil této technologie pro klasický celovečerní film. Jednou z nich je také úvodní scéna (prolog), jež byla od 14. prosince 2007 uváděna jako teaser před filmem Já, legenda. Christopher Nolan se pro použití IMAXových kamer rozhodl, protože chtěl filmu dodat nevídanou monumentálnost a velkolepost. „Důvodem, proč jsem se rozhodl pro formát IMAX, byla snaha o znovu navození pocitu z dob, kdy jsem jako malé dítě seděl v kině a díval se na obrázky, které byly větší než život. Právě tento pocit se s tímto formátem snažím filmu vrátit zpět"

Reklamní kampaň
Reklamní kampaň byla započata v květnu 2007, tedy pouhý měsíc po začátku natáčení, společností 42 Entertainment. Od samého počátku byla výrazně zaměřena na postavu Jokera – jako hlavní motto propagující film byl používán Jokerův výrok „Why So Serious?" a i první plakáty k filmu byly plakáty zobrazující Jokera. S tím souvisí i spuštění několika webových stránek propagujících film, jež většinou existovaly ve dvou verzích – jedna originální verze a potom jakási hybridní verze upravená Jokerem. Jako příklad mohou posloužit stránky s fiktivní kampaní Harveyho Denta nazvané I Believe in Harvey Dent, přičemž spuštěna byla taktéž „vandalizovaná" verze I Believe in Harvey Dent Too. Na obou webech byla stejná fotografie Denta, avšak na druhém z nich, byla upravena – Dent měl přes obličej namalovaný červený „jokerovský" úsměv (takový, jaký vídáme v samotném filmu – jedná se o Jokerovo označení obětí). Další webovou stránkou, která existovala ve dvou verzích, byla stránka fiktivního gothamského deníku The Gotham Times. Články, upravené přímo Jokerem, byly potom k nalezení na verzi nazvané The HaHa Times. Na webových stránkách Why So Serious měli fanoušci možnost plněním různých úkolů postupně odkrývat nové fotky z filmu, teaser, či audio ukázky. Podobné úkoly a následné odměny mohli získat na dalším webu s názvem Rory’s Death Kiss. Podobná strategie fungovala též na dříve spuštěných webech – tzn. I Believe in Harvey Dent The Gotham Times atd.

14. ledna 2008 byl do kin uveden teaser s IMAXovými představeními filmu Já, legenda. Následně byl uveden také v normálních kinech a nedlouho poté se začal promítat i první oficiální trailer.

Důležitým datem při zkoumání reklamní kampaně je pak 22. leden, kdy zemřel představitel Jokera Heath Ledger. Propagační strategie studia se sice nijak nezměnila, avšak množství článků v tisku o Ledgerově smrti spojované právě s jeho rolí Jokera v Temném rytíři, beze sporu přispěli k zájmu veřejnosti o film a upoutaly na něj větší pozornost. 15. května 2008 otevřel zábavní park Six Flags Great America atrakci Temný rytíř. Návštěvníci atrakce se mají možnost na chvíli přeměnit v obyvatele Gothamu pronásledované Jokerem. „Za neustálého ohrožování Jokerem se odvážní návštěvníci na horské dráze nejdříve projedou dezorientujícími klikatými chodbami plnými halucinogenních obrazů, poté se ocitnou na zvandalizovaném nástupišti a budou moci pouze hádat, co na ně čeká při jízdě hrůzostrašnými zatáčkami s neočekávaným klesáním a stoupáním mezi kopci. Chybět nebudou ani šokující pády do temných hlubin". Současně byly uvedeny do prodeje taktéž akční figurky, hračky, puzzle atd.

Ocenění
I přes svůj úspěch u filmové kritiky byl Temný rytíř u akademiků úspěšný pouze v technických kategoriích (výjimkou je pouze oceňování Ledgerova hereckého výkonu). Temný rytíř byl nominován na sto čtyřicet jedna různých cen, z toho osmdesát jedna cen získal. Z těch nejvýznamnějších jmenujme dva Oscary v kategoriích střih zvuku a nejlepší herec ve vedlejší roli – Heath Ledger (další oscarové nominace byly v kategoriích střih, kamera, masky, vizuální efekty a zvuk), cenu BAFTA za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli (a dalších osm nominací v kategoriích kostýmy, masky, střih, hudba, zvuk, vizuální efekty, kamera, výprava) a Zlatý Glóbus za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli posmrtně pro Heathe Ledgera.

Pokračování příště.

Text pochází z bakalářské práce autorky Moniky Fülöpové - Motiv rozpolcenosti v Temném rytíři - Neoformalistická analýza, obhájené na Masarykově univerzitě, Filozofické fakultě, na Ústavu filmu a audiovizuální kultury, v Brně roku 2010, dostupné online. Bez souhlasu autorky není dovoleno text dále šířit.

Redakčně upraveno.
Autor:


Autor článku: Monika Fülöpová

Související články:


Komiks na stříbrném plátně
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - AktualizovánoBatman
05.10.2021 Batman Země jedna: Recyklovaný Batman ze sekáče se válí v odpadcích - 80 %
24.06.2013 Batman Detective Comics 1: Batman si vystřelil z X-Menů – 70 %
02.11.2012 Joker: Už není šílenec, zblázní se z toho Batman? – 70 %


    
Joakim


Recenze a blogpousty nebo reakce

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!