Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

CO BROWSAŘI NEPROCPETE PŘÍMO DO OČNÍ BULVY, TAK NA TO NEKLIKNE, ŘÍKÁ ZACK

15.01.2002, autor: Sakyk

Internetový komiksový magazín Comx.cz představil 1.ledna svou novou podobu, v nedávné době také spustil hromadné objednávání booků ze zahraničí, navíc je před námi comXcon 2002, pořádaný právě tímto serverem. To je, myslím, dost důvodů k rozhovoru s jeho vydavatelem, Davidem Zachovalem.
Sakyk (S): Někdo tvrdí, že tu vládne komiksová bída, jiný se těší, tím, že loni konečně přišel rok 1, kdy se u nás komiks rozjel. Jak se díváš na stav komiksové scény u nás ty?
David Zachoval (DZ): Řekl bych, že rozhodně se všechno hnulo k lepšímu – vydává se toho čím dál víc, vydavatelství krachuje čím dál míň. Pořád tu komiks má . strašné problémy, bohužel už spíše vnitřního rázu. Vydavatelé se kopou navzájem, kreslířů přibývá a scénáristi nikde, přibývá „umělců“, ubývá „řemeslníků“ a v neposlední řadě, absolutně tu nefunguje jakýkoliv prodej zahraničního komiksu. V tom bych osobně viděl největší problém. Je jasný, že tu budou vždy vycházet jen věci komerčně alespoň návratné. Tím nám ale zbývá 98% světové produkce, která kvalitativně je o úroveň úplně jinde, ale přitom ji u nás nikdy nikdo neuvidí.

S: A jakou roli na naší komiksové scéně hraje e-zin Comx?
DZ: Teď něco plácnu a zas budu měsíc poslouchat, že ze mě arogance jen čiší :) Já si myslim, že hraje roli nemalou. Za ty roky už má nějaké to jméno, stálou základnu čtenářů, stejně tak stálou základnu redaktorů, kteří sice píší rychlostí jeden článek za půl roku, ale píší velmi dobře. Vezmi si, že to je jeden ze dvou magazínů se zaměřením na komiks, který u nás pravidelně vychází. Uvidíme, co přinese comXcon 2002, modlím se, aby to nebyl velký průšvih a zároveň doufám, že to bude taková pohoda, jako ročník předešlý.

S: Ve vaší Galerii jsem objevil kresby dnes už takových veličin, jako jsou Kučerovský a Včelka. Neponižují svou přítomností úroveň ostatních prací?
DZ: To si rozhodně nemyslím. Pokud je člověk aspoň trošku soudný, tak ví, že talenty jako je například zmiňovaný Tomáš Kučerovský se nerodí každý den. Většina lidí u nás v galerii je právě z té amatérské skupinky kreslířů. Osobně si myslím, že profi kreslíři nové generace jsou tu jen dva a to právě Tomáš Kučerovský a navíc Jirka Grus. To ovšem neznamená, že ostatní jsou špatní nebo že, nedej bože, nemají právo být vystaveni. Ba naopak. Již mnohokrát jsem byl kritizován, že dávám do comxové galerie strašné sračky. Jenže já si těch lidí vážím, že vůbec kreslí, že to zkouší, že mají o takovou věc zájem. A pokud se chtějí postavit veřejné kritice, vážím si jich o to víc. Možná by spoustě dobrých kreslířů prospěla kapka skromnosti, ohrnování nosem nad těmi nestudovanými kreslíři nás nikam nedostane.

S: Palčivým problémem – alespoň podle mne – jsou kvalitní a pracovití přispěvovatelé, „redaktoři“…
DZ: S tím se nedá jinak než souhlasit. Kvalita přijde časem, ale pracovitost přispěvovatelů bude prabídná asi už vždycky. K tomu, abys věnoval několik hodin denně webu, který ti nevydělává ani korunu a máš z něj snad jen tu radost z otištěného článku, je potřeba značné oddanosti a nadšení. A násilím nikoho nenadchneš. Už jsem v redakci zkoušel motivovat ledasčím, většinou dost marně. Začínám dokonce pochybovat o tom, že by se věc změnila, kdybych redaktorům za příspěvky platil. Ale možná to zkusím.

S: Na Nový rok vyjel Comx.cz s novým designem svých stránek. Zaujala mne především tvá idea, cituji „přiblížit COMX spíše klasickému časopisu s jeho obálkou, která nejenže chrání obsah před povětrnostními podmínkami, ale hlavně nenechá nikoho na pochybách, co za úžasné články najde uvnitř. Má přilákat.“ Je to snad naprosto nový směr ve vývoji Comxu?
DZ: Ani moc ne. Když se na COMX podíváš pořádně, zjistíš, že vlastně kromě první strany zůstal prakticky nezměněn. Nechtěl jsem měnit něco, co dobře funguje. Ale potřebu nějaké prezentační první strany jsem pociťoval už nějaký ten pátek. Webdesignem a vůbec webařinou se živím a vim moc dobře, že co browsaři neprocpete přímo do oční bulvy, tak na to neklikne. Proto totální zjednodušení novinek, proto upoutávky na aktuální články. Uvidíme, co to udělá, v mezičase pracuji na verzi 12 :)

S: Teď trochu obligátní otázka, která ale každého určitě zajímá. Jaké jsou nejbližší plány a cíle Comxu?
DZ: Přežít comXcon :).
Všechno záleží na tom, kolik budu mít času a sil. Plánuji konečně rozjet jakýsi komiks na pokračování s účastí čtenářů. Prostě každý bude moci navázat svým panelem na panel předchozí, až by měl v konečném důsledku vzniknout nekonečný komiks složený ze stripových panelů. Uvidíme, jak se to chytne. Další věc v řešení je obchod, mám nějaké ty techtle mechtle s polskou komiksovou scénou a snad se konečně povede víc naplnit sekci tutorialů pro začínající kreslíře a scénáristy. Pak je tu pár věcí, které bych prozrazoval dost nerad.

S: Podívejme se hlouběji do historie Comxu… ta se nezačíná lednem 2000, odkdy jsou datovány první novinky…
DZ: Ne ne... přesný datum zahájení tehdy ještě COMiXových Novin ze mě nedostaneš, ale je to tak březen až duben 1999. K 1.1. 2000 jsem oficiálně „pohltil“ Comics Index Luboše Vlka (současný šéfredaktor COMXu). Já přinesl do „manželství“ novinky a pár profilů, Luboš recenze. Jooo to byly časy :)

S: Comx přišel během své existence s několika zajímavými projekty: stripy, komiksová dílna, wallpapery, databáze knihkupectví, hromadné objednávání komiksů… jaký byl jejich úspěch a co přinesly?
DZ: Asi není moc překvapivé, že věci, které jsem tipoval na tutovky nevyšly a obráceně. Stripy jsem viděl jako odsouzené k zániku, ale sem tam nějaký pořád ještě vznikne a dokonce to lidi čtou (znám i několik takových, kterým přijdou vtipné). Comxová dílna trpí spíše nedostatkem článků, ale i jinak se sem tam někdo najde, kdo podle našeho scénáře něco vyplodí. Trošku mě naštval naprosto nulový zájem našich řekněme renomovanějších kreslířů. Ale to jsme zpátky u toho ohrnování nosem. Kdysi se někteří mohli přetrhnout, aby na COMXu měli nějaké kresby, dneska už jim to je málo. To ovšem neznamená, že je nechápu. Papír je papír. Hromadné objednávání se pomalu rozjíždí, zeptej se mě za rok. A co nám to přineslo? Krom starostí vlastně nic :) Jenže něčím držet krok s konkurencí musíme, ne? :)

S: Vrcholem byl určitě předloňský ComiCZ con na pražské Deltě…
DZ: Vrcholem teprve bude letošní comXcon (ta samá akce s jiným názvem :) v pražském Mlejně. On každý con je hromada zařizování a domlouvání. Nejde ani tak o práci, ale o neustálou důvěru ve věci, ve které byste důvěru za normálních okolnosti neměli déle jak dvě vteřiny. Jenže co vám zbývá, donuťte někoho, aby na výstavu přinesl svoje věci nebo aby tu slíbenou přednášku fakt napsal.

S: A na co se můžeme těšit? Jaká překvapení z programu můžeš odhalit?
DZ: Překvapení raději žádná nechystáme, už v minulém ročníku jsme byli neplánovanými překvapeními přímo zahlceni. Snad na dvě věci bych lidi pozval. Konečně se snad sejdou všichni vydavatelé pod jednou střechou a jestli se něco nestane, tak přijde i božský Kája.

S: Tak to zní opravdu zajímavě. Držím tedy palce ať se comXcon vydaří a ať se daří i Comxu. Díky za rozhovor.

Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!