Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (1) - Janusova tvář Jeana Girauda

24.01.2012, autor: Zarkoff

Komiksový kreslíř a scénárista Jean Henri Gaston Giraud se narodil 8. května 1938 v Nogent-sur-Marne (Francie). Vlastním jménem své práce podepisoval jen zřídka, většinou u nich najdeme podpis Gir, popř. Moebius.
Jméno Gir objevíme převážně pod realisticky kreslenými westerny a dalšími realisticky pojatými vědeckofantastickými či dobrodružnými příběhy. Jako Moebius naproti tomu kreslil – nejčastěji čistou linkou - fantastická či onirická vyprávění.

Jeho matka ho již v útlém věku zapsala do školy ABC, která svůj vzdělávací program založila na heslu „Dokážeš-li psát, dokážeš také kreslit“. Po rozvodu Giraudových rodičů (v roce 1942) jej několik let vychovávali prarodiče, kteří bydleli na pařížském předměstí Fonteney-sous-Bois. Tam se mu dostaly do rukou svazky edice „Les Tours du monde“ [Cesty kolem světa] z devatenáctého století, jejichž dřevoryty si se zájmem prohlížel a které na něj silně zapůsobily.

Roku 1954 podal přihlášku do vyšší umělecké školy, ale byl odmítnut. Absolvoval proto alespoň korespondenční kurs kreslení. Nicméně téhož roku se mu podařilo nastoupit do pařížské Uměleckoprůmyslové školy a již v následujícím roce publikoval několik svých ilustrací v časopisu „Fiction“. Na Uměleckoprůmyslové škole studoval dva roky.

Začátky

V letech 1956 až 1957 vyšly Jeanu Giraudovi první komiksy v časopisech „Far-West“ (první publikovaný komiks se jmenoval „Les Aventures de Frank et Jérémie“ [Dobrodružství Franty a Jeremiáše]), „Sitting-Bull“, „Fripounet et Marisette“, „Ames Vaillantes“ a Coeurs Vaillants“.

Za vydělané peníze odjel roku 1957 do Mexika za svou matkou, která se právě znovu provdala. V Mexiku strávil osm měsíců; mimo jiné zde objevil marihuanu a be-bop. Mexiko se napříště stalo jeho oblíbenou zemí.

Roku 1958 se seznámil s kreslířem Jijé (alias Joseph Gillain) a absolvoval šestnáctiměsíční vojenskou službu v Alžíru. Během ní stačil v armádním časopisu „Journal de l’armée“ uveřejnit několik komiksových příběhů. Bylo to v době, kdy v Alžírsku vrcholila válka za nezávislost. Moebius však nebojoval, raději kreslil.

Tři roky nato pomohl Jijému dokončit epizodu „la Route de Coronado“ [Cesta do Coronada] série „Jerry Spring“ a společně s Jeanem-Claudem Mézièresem pracoval pro nakladatelství Hachette na „l’Histoire des civilisations“ [Dějiny civilizace].

Šéfredaktor týdeníku „Pilote“ jej pak přijal mezi kmenové kreslíře časopisu a ve 210. čísle tohoto časopisu z 31. října 1963 mu vyšla první epizoda „Fort Navajo“ série „Blueberry“, ke které psal scénáře Jean-Michel Charlier. Tato série (podepisoval se pod ní jako Gir) mu získala jméno i věhlas u širokých vrstev čtenářů . Vzhledem k tomu, že Charlier byl jedním ze dvou šéfredaktorů (druhým byl René Goscinny), nemusel Moebius předkládat nakreslené stránky redakci ke schválení. Jean Giraud současně pod pseudonymem Moebius publikoval po dobu jednoho roku krátké komiksové příběhy (většinou hororové hříčky) v časopisu „Hara-Kiri“. První příběh, pod který se podepsal jako Moebius, se jmenuje „L’Homme de XXIe siècle“ [Muž z 21. století]. Uvedený pseudonym si Jean Giraud vypůjčil od německého matematika a astronoma Augusta Ferdinanda Möbiuse (1790-1868), objevitele takzvané Möbiusovy pásky.

V roce 1965 znovu odejel do Mexika, kde experimentoval s halucinogenními houbami, a navštívil i Spojené státy.

Po návratu do Francie uveřejnil několik samostatných příběhů v časopisu „Total Journal“, několik komiksových „aktualit“ v časopisu „Pilote“ a roku 1969 vytvořil řadu vědeckofantastických ilustrací pro nakladatelství Opta, pro magaziny „Fiction“ a „Galaxie“, jakož i další krátké příběhy pro časopis „Charlie Mensuel“.
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Související články:


FranCouZský komiks
11.02.2013 Pupíky 1-5: Na pupíkách moc pupínků není - 90 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá létaMoebius
11.07.2012 Arzach - 70 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá léta


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!