Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (3) - USA

07.02.2012, autor: Zarkoff

Roku 1984 se Jean Giraud aktivně podílel na zrodu nakladatelství Aedena a emigroval do Los Angeles. Seznámil se tam s Didierem Baumzecerem, který přijel do USA studovat chiropraxi, a začal se u něj pravidelně léčit.
Tuto terapii nadšeně přivítal: „To, jak během kreslení sedím, mi působí bolesti v zádech a v šíji. Ještě štěstí, že existuje chiropraxe. Pomáhá mi také bojovat proti stresu“.

Moebiova manželka Claudina Giraudová založila společně s manžely Jeanem-Markem a Randy Lofficierovými společnost Starwatcher Graphic, která se specializovala na vydávání a distribuci vedlejších produktů, odvozených ze Giraudových komiksů a která ošetřuje Giraudova práva v USA. Pod jménem „Starwatcher“ vyšel roku 1986 navíc v nakladatelství Aedena soubor Moebiových kreseb z let 1972 až 1985. Tímto jménem je možné konečně označit i tak trochu androgynní postavu opatřenou špičatých kloboukem, s jehož kresbou se v tomto albu několikrát setkáme . Z losangelského pobytu vytěžil Moebius i další knihu kreseb, nazvanou tentokrát „Made in L.A.“. V Los Angeles navíc přípravoval film „Internet Transfert“, zdá se však, že tento snímek nebyl nikdy realizován. V polovině osmdesátých let pak ještě spolupracoval s režisérem Jamesem Cameronem na filmu „Abyss“, pro který vymyslel podmořské příšery, a s režisérem Ronem Howardem na filmu „Willow“, pro který navrhl postavy a dekorace.

Během této „americké epizody“ byla ve Spojených státech vydána (v nakladatelství Marvel) Giraudova nejvýznamnější díla, roku 1988 mu zde vyšla kniha ilustrací a roku 1989 jedna epizoda série „Silver Surfer“ (scénář napsal Stan Lee). Moebiusova superhrdinská kresba si zde uchovala standardní úroveň, kdežto scénář podle kritiků za mnoho nestojí. Giraud v Americe také ve spolupráci s Jeanem-Marcem Lofficierem napsal scénář komiksu „Monde du Garage hermétique“, který začal kreslit Shanover a po něm příběh dokončil Bingham.

Mezitím si roku 1985 odskočil do Tokia, kde vytvořil skript a navrhl kostýmy a dekorace k dlouhometrážnímu animovanému filmu „Little Nemo“, který vznikl podle stejnojmenného komiksu Winsora McCaye. Film ale nedosáhl úrovně své slavné předlohy. V tomto roce také vytvořil společně s Geofem Darrowem portfolio „la Cité-Feu“ [Ohnivé město] (vyšlo v nakladatelství Aedena). Navíc mu v tomto roce prezident republiky Francois Mitterand udělil nejvyšší francouzské vyznamenání za zásluhy v umění a kultuře.

Vyznamenání mu udělil na festivalu v Angoulêmu tehdejší ministr kultury Jack Lang.

Roku 1986 vyšlo album „la Nuit de l’étoile“ [Noc hvězdy], ke kterému Moebius napsal scénář a které nakreslil Marc Bati; jde o mystický příběh o vzniku novodobého Adama a Evy z pokolení Kentaurů. Komiks byl prepublikován v roce 1984 v 98. a v 99. čísle časopisu Métal Hurlant. Moebius také napsal scénář ke komiksu „Cristal Majeur“ [Velký krystal], který nakreslil rovněž Marc Bati. Líčí v něm dobrodružství elfa ve službách „Galaktické konfederace“. Příběh měl příznivou odezvu u čtenářů, a tak se stalo, že se z něj zrodila celá série „Altor“ (tak se jmenuje onen elf), která do dnešní doby čítá 7 dílů.
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Související články:


FranCouZský komiks
11.02.2013 Pupíky 1-5: Na pupíkách moc pupínků není - 90 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá létaMoebius
11.07.2012 Arzach - 70 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá léta


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!