Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

TŘI MUŽI VE ČLUNU - 20 %

25.01.2012, autor: RoB

Tři muži ve člunu patří mezi to nejlepší, co v oblasti anglického humoru vzniklo. Romáková předloha komiksu vznikla už v roce 1889 a doslova přes noc proslavila svého, do té doby neznámého, autora Jerome Klapku Jeromeho.
Nakladatelství Grada nyní komiksovým čtenářům umožnilo na 68-mi stranách znovu prožít humorné putování tří přátel a psa po řece Temži.

Komu tím prospějete?

Hned ze začátku je nutné připomenout, že v dobách svého vzniku byl tento humorný román určen dospělým anglickým čtenářům, pravděpodobně gentlemanům z lepších společenských vrstev. Jeho komiksová transformace je ale podle svého zpracování, všudypřítomných vysvětlivek některých obtížnějších výrazů (např. Temže, zdymadlo), neproporcionální a lehce "infantilní" kresby cílena nejspíše na děti od 6-ti do 10-ti let. Zpřístupňování klasické literatury našim nejmladším čtenářům je jistě chvályhodný počit, musíme si však uvědomit existenci určité kvalitativní hranici, za kterou přestává adaptace klasického díla reflektovat jeho původní vyznění a autorův záměr. Komiksové zpracování Tří mužů ve člunu zašlo ve zjednodušování až příliš daleko a tuto hranici bohužel překročilo.

Humor se odstěhoval do Humpolce

Jádro problému spočívá zejména v autorově unikátním způsobu popisování humorných situací v původním románu, kdy se na zcela běžnou situaci nabalují nečekané komplikace vedoucí do absurdního vyvrcholení, které je mnohdy zcela banální a hlavním zdrojem čtenářova pobavení jsou jednotlivé "přírůstky", tj. věty a odstavce které tuto situaci gradují. Tento způsob stavby humorných situací je ale obtížné, ne-li nemožné, převést do komiksové podoby, které je odkázána na statické obrázky a několik bublin textu. Výsledkem je zachycení komických situací v na samém konci, který ale povětšinou sám o sobě jakýkoliv vtip postrádá.

Pár slov závěrem

Komiksové zpracování Tří můžu ve člunu jistě zaujme nejmladší čtenáře, kteří si ho myšlenkově zařadí někam mezi Čtyřlístek a Kačery z Kačerova. Starší čtenáři ale zůstanou zklamáni. Je to škoda, ale zkrátka ne každé dílo klasické literatury je možné obsáhnout pomocí obrázků s bublin.
Autor:


Autor článku: RoB
    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!