Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

FILM PUNISHER (2004)

09.01.2012, autor: Peter Garand

Každé malé děcko, které žere Punishera tak jako já, ví, že o něm byly natočeny už tři velkorozpočťáky.
Konkrétně The Punisher (1989), kde si roli Franka Castla střihnul drsňácký Dolph „Ivan Drago“ Lundgren, dále pak stejnojmenný film z roku 2004, kde hlavní úlohu ztvárnil Thomas Jane (Castlův dabér v počítačové hře na motivy prvních Ennisových komiksů o Punisherovi) a kde se role hlavního záporáka zhostil John Travolta, a konečně film Punisher: Warzone (2008) s Rayem Stevensonem.

Punisher alias Kat (2004) od Jonathana Hensleigha staví Franka Castla do pozice vysloužilého agenta FBI, jehož poslední misí bylo zatčení překupníků se zbraněmi. Shodou okolností dojde k přestřelce, a následné smrti syna jednoho z místních mafiánských bossů, Howarda Sainta. Saint zuří, a rozhodne se Frankovi pomstít. Zapomeňte na traumatizující smrt ženy, syna a dcery, jak jste dodnes čítali v komiksech. Castlova rodina má hluboké kořeny, a je početnější než příbuzenstvo Jessicy Fletcherové – na Frankovu rodinnou monstroslavu zavítá Saintovo komando zabijáků a dojde ke kompletnímu vyvraždění veškerého příbuzenstva. Frank, zachráněný mysteriózním Černochem Ex Machina si obléká svoje proslulé lebkózní tričko a vydává se na cestu pomsty. Možná nejsem dost velký nerd, ale nikdy jsem vlastně nezjistil, jak Punisher ke svému outfitu vlastně přišel. Oficiální verze je, že původní návrh Punisherova kostýmu designoval Gerry Conway, scénárista komiksu „The Amazing Spider-Man“, který svůj nákres posléze předal Johnu Romitovi staršímu, toho času art directorovi nakladatelství Marvel. Ten zvětšil emblém lebky na celý hrudník (Conwayova verze měla lebku menší a jen na jedné straně prsou), a přidal několik sumek na náboje, které dotvářely vizáž zubů. Ve filmové verzi z roku 2004 dostane Frank tričko s lebkou jako dárek od svého malého syna, protože „prodavač říkal, že odhání zlé duchy“. Jediný pohled ovšem úplně stačí na to, abychom poznali, že odežene kdekoho, a tak se vybízí spíše otázka, zda se zmiňovaný prodavač spíše nepotřeboval zbavit starého neprodejného ležáku.

Nicméně každému znalému čtenáři punisherovek už je určitě jasné, že film se tak docela nedrží původní předlohy. Scénáristům (Jonathan Hensleigh a Michael France) se totiž očividně nelíbila představa Punishera jako chladnokrevného zabijáka, a tak obohatili scénář o řadu patetických monologů a mysteriózních postav vyjadřujících rozkol ve Frankově rozervané duši. V podstatě tak přivedli na svět další klišovitý příběh správného policajta, kterému se nedostalo spravedlnosti tou „správnou cestou“. O to překvapivější je, že v několika okamžicích se film drží Ennisova komiksu. Setkáme se s Joan, Ksichtem Davem, panem Bumpem, ovšem co je nejdůležitější - s RUSÁKEM! Souboj s tímhle nezastavitelným monstrem patří k několika málo pozitivním momentům filmu, a už jenom proto stojí za to se na něj podívat. Obrovská škoda je, že žádná ze zmiňovaných postav nemá nejmenší vliv na příběh, a slouží jen jako pocta komiksu.

Hlavní záporák Howard Saint je sice správný magor, nicméně sáhnout po Johnu Travoltovi jakožto jeho představiteli nebyla zrovna nejšťastnější volba. Když ve finále stane face-to-face proti Castlovi, nemůže být nejmenších pochyb, kdo zvítězí. A jeho smrt, ač by měla vypadat správně drsně (je to koneckonců ten největší hajzl), působí neskutečně komicky - a to tím špatným způsobem.

Hensleighův Punisher je jen vyměklým odvarem Punisherova stínu. Takřka nulová gradace, nudné dialogové scény, až na několik výjimek slabá akce a na konci rozplizlý antiklimax. Jediná část, která stojí za zhlédnutí, je scéna s Rusákem, a hlas Thomase Janea, kterého se v českém dabingu nedočkáte.

Hodnocení: 2/5
Autor:


Autor článku: Peter Garand

Detaily o sérii

Série: Punisher
Související články:


Komiks na stříbrném plátně
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!