Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

INDIANA JONES OMNIBUS - 70 %

15.02.2012, autor: Matthew Matt

Indiana Jonesovi to na stříbrném plátně sluší, zrovna tak mu svědčí i monitor počítače (vždyť Fate of Atlantis i po 20 letech patři k legendám žánru adventur), ale jak je to s komiksem?
Jak říká kolega Radomír Kokeš aka Douglas (tedy on to říká trochu jinak, ale kdo jsem, abych si to trochu neupravil k obrazu svému, že?), série filmů o Indiana Jonesovi je na sobě navzájem nezávislá, koncepčně nesourodá a rozháraná směs figurativních prvků dobrodružného žánru, pastiše a tvůrčích postupů a idejí, svázaných primárně s brakovou literaturou, směs, u které pouze určité jednotlivé prvky (bič, klobouk, znělka) vnucují dojem kontinuity a ucelenosti. Spousta lidí se tak domnívá, že Indiana Jones má jistý "look" a přístup (primárně díky vlivu třetího filmu), který je pevně daný a nezměnitelný. V reálu jde však o několik různých charakterů, žijících v několika fikčních světech. Teoreticky jsou tak filmaři (a potažmo i tvůrci z jiných oblastí) svázáni jen velice málo a při respektování určitých základních premis je pomalu větší problém jít proti kánonu, než se udržet v něm.

To všechno nahrává právě tomuto původně marvelovskému, později pod značkou Dark Horse vydaného komiksu z osmdesátých let, který se nám do rukou dostává v podobě masivního omnibusu Indiana Jones: Další dobrodružství (kniha první). Ten nemá ambice (a popravdě ani moc možnost) pohrávat si s filmařskými postupy a směry; soustředí se tedy na demografický vzorek diváků, který primárně přitahuje hromada akce, plné práskání biče, honiček a uzemňování úchylných říšských Němčourů. A ono to víceméně funguje.

Ještě než se vrhneme do víru dění, měl bych pár vět k výše zmíněné poznámce o vydavatelích (a také abych vysvětlil situaci ohledně komiksů Jonese, vzhledem k tomu, že u nás už jisté omnibusy vyšly): existují dvě hlavní řady Indyho komiksu: marvelovská a Dark Horse. Ta marvelovská je starší (80. léta) a také ta, kterou v této knize dostáváte do rukou. Série Dark Horse, se kterou se český čtenář seznámil v podobě předchozích omnibusů (a ke které se dnes vlastně i on a marvelovská série řadí, vzhledem k tomu, že vyšla v reedičních omnibusech právě společností Dark Horse) je z let devadesátých a zasloužila se například o přepracování výše zmíněné hry Fate of Atlantis do komiksové podoby, nehledě na jiné příběhy, o kterých se ale v této recenzi nemám co zmiňovat.

Hned na úvod se dočkáme přepracování Dobyvatelů (tedy filmové "jedničky") do komiksové podoby; i přes rozsah pouhých tří sešitů zde nechybí prakticky nic zásadního, snad až na některé humorné průpovídky a nechutně se roztékající Tohtovu tvář. Na druhou stranu se ale například dozvíme možnou teorii, jakže to safra ten indy vydržel s dechem, když byl tehdá celou cestu přilepený na německé ponorce - i když, popravdě řečeno, tahle hypotéza má taky své mušky.

Další sešity se již snaží vytvářet svou vlastní kontinuitu (i když občas se staří známí z filmu objeví - třeba Marion v sešitu "Noční můra v klubu!") a příběhy kvalitativně místy kolísají (taková Michelinieho dvojka "Brána do nekonečna!" a "Zvěstovatelé" až příliš připomínají poněkud vyčpělý mišmaš, klopýtající mezi Dobyvateli a Křížovou výpravou, jenom relativně nečekaný konec a docela pěkně provedená honička s nácky vytahují tyto dva sešity o něco výš. Naopak mezi nejlepší se řadí O Neilův příběh o zlatých sochách (i když závěrečný zvrat - totiž zjištění, kdo vlastně může za úvodní vraždu - jsem tušil někde od páté stránky, ale za to nejspíš O Neil nemůže - přeci jen jde o komiks starý bezmála třicet let; naopak musím ocenit jeho snahu včlenit do příběhu už dříve jisté náznaky, takže zvrat působí spíše jako "ahááá!"-moment nežli "WTF?"-moment) a již výše zmiňovanou Michelinieho krátkou vsuvku "Noční můra v klubu!", která má spíše detektivnější atmosféru a příjemně tak ozvláštňuje tuto sbírku. Každopádně však jde primárně o akci (místy možná i trochu na úkor příběhu)… akci dynamickou a poutavou, přehlednou a "poklidně" dobovou - zkrátka, pokud jste vyrůstali na filmové sérii, měl by pro vás tento sborník být jasnou volbou.

V předchozím odstavci už jsem tak trochu zmínil samotné tvůrce - pokud pomineme úvodní adaptaci, prakticky všechny scénáře napsal David Michelinie, s občasným vstupem Dennyho O Neila. Jde o jména snad dostatečně známá (Michelinie konkrétně napsal víc příběhů Spider-Mana než kdokoliv jiný, Stana Leeho a J. M. Straczynskiho nevyjímaje; Denny O Neil se proslavil primárně svou prací na Batmanovi s Nealem Adamsem - konkrétně například vytvořil postavu Ras Al Ghula) a na scénáristu prvního "post-adaptačního" sešitu Johna Byrna snad také nikdo nebude překvapeně zírat. S kresbou je to bohužel trochu horší, vzhledem k tomu, že skoro každý sešit kreslí někdo jiný (a i inkeři se střídají jak na běžícím páse), působí kniha trochu nesourodě a rozdíly v přístupu kreslířů i v jejich kvalitě jsou zde o něco znatelnější. Zmíním ty nejlepší - perfektní práci dle mého odvedl John Buscema v úvodní adaptaci Dobyvatelů. Převedl filmové vizuály do komiksu s citem a dodal jim přitom vlastní "ksicht" - konkrétně úvod, s Indyho fedorou, zvláštně rozostřeným druhým plánem, stylizovanými výrazy postav a kontrastními protiklady, skoro vypadá jako nějaká narážka na původni filmy noir… což je jeden z mála žánrů, na které filmová předloha odkazuje minimálně. Zároveň mě velmi potěšila práce klasika Rona Frenze ve výše zmíněných dějově slabších "Zvěstovatelích" a za zmínku stojí i výsledek spolupráce Gena Daye a Richarda Howella v "Ďáblově sedle". Samozřejmě že kresba a colouring (ten především) dávají znát, že jde o komiks z raných osmdesátých let - na druhou stranu pokud jde o počin, který tímto může jen získat, je to nejspíš právě Indiana Jones, se všemi těmi odkazy na dobové filmové seriály či "pulpovou" literaturu.

S poplatností době tak trochu souvisí i některé volené prvky vyprávění, které v dnešním komiksu už příliš nenajdete. Myslím především "úvodní stranu" - celostránkový výjev, někdy ani nesouvisející s vlastním pozdějším dějem, snažící se obrazem i okolními bublinami o co největší dramatičnost a zásah. Někdy to vyjde ("Právě do studny strčili Indyho parťačku a svého času milenku, Marion Ravenwoodovou… z devítimetrové výšky!"), někdy moc ne ("A teď, když automobil nejistě visí na jediném kousku kovu, Indyho společnice, odbornice na jazyky Karen Maysová, pronese slova, která Indy doufal, že nikdy neuslyší…" "Indy! Nárazník povoluje! Spadneme!"). Zároveň se zde někdy úplně nevydaří rekapitulace minulého děje formou dialogu - když ve druhém sešitě Indy v dlouhém monologu shrne vše, co se v tom minulém dílu stalo, aby pak následovalo přesné zopakování celého rozhovoru, který s dívkou dne vedl minule! (a to včetně jeho "vtipné/drsné průpovídky "…nebo démonů"). Připomínám, že nejde o flashback, oni se znova v současnosti baví o tom samém! Takových přehmatů je zde ovšem minimum.

Překlad je obstojný, snad jen menší poznámka - vzhledem k situaci bych se možná nezdráhal "přeložit" jistý zvukový efekt, doprovázející Indyho pěstní sesazení překvapeného nácka: když se totiž nad touto scénou vznáší nápis "kwok" (který mi tedy moc nedává smysl ani v originále), českého čtenáře to nejspíš rozesměje.

Vzhledem k originálním omnibusům a jejich vydání (a tedy vzhledem k tomu, že český omnibus číslo jedna vypadá stejně jako americký), příště nás čeká kromě jedenácti sešitů dalších originálních historek i adaptace druhého filmu pro komiksové médium a ve třetí knize potom posledních deset sešitů plus komiksová Křížová výprava. Vzhledem k tomu, že jde skutečně o nadprůměrný a zábavný počin, který se těžko odkládá, fanouškům Indyho nezbývá než se těšit.
Autor:


Autor článku: Matthew Matt
    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!