Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

STAR WARS OMNIBUS X-Wing: Rogue Squadron (2)

25.04.2012, autor: Peter Garand

Autor první povídky, Haden Blackman, odvedl průměrnou práci. Scénář je přímočarý, nekomplikovaný a v podstatě bez zápletky. Jeho příběh by se s klidem mohl přejmenovat z „Velitel Rogue“ na „Chyť mě, když to dokážeš“.
Druhou a třetí část napsal chlapík, který si říká Michael A. Stackpole. Poté co jsem udělal drobný průzkum, jsem zjistil, že dotyčný je nejenom autorem románů Star Wars: X-Wing, ale mj. i několika knih ze světa Battletechu, což mě opravdu hodně překvapilo, protože právě k němu jsem měl největší množství výhrad.

Popravdě - prominu scénáristovi některé slepé uličky v příběhu, protože většinou rozvíjejí charaktery jednotlivých postav, nebo přímo události, které dobře známe z filmových Star Wars. A musím říct, že čas od času ze Stackpola vypadlo i několik dobrých vtipů. Problém je, že téměř žádný z lidských pilotů Rogue Squadron nemá žádnou charakterovou vlastnost, která by ho odlišovala od ostatních. Mluví stejně, jednají stejně a vypadají, jako by vyjeli z výrobní linky na panáčky Ken od Mattela, takže na první přečtení se v nich orientujete setsakra špatně. Wedge Antilles je naprosto klasickým příkladem typického good guye - statečný, čestný, pohledný - nenajdete na něm nic, co by ho odlišovalo od toho neskutečně šedého moře průměrných hrdinských manekýnů. Ostatní piloti na tom nejsou o nic lépe, snad s výjimkou Tycha, bývalého imperiálního stihače, který se, narozdíl od ostatních mužů z letky, většinou ujímá nějaké akce, což byl také jeden z důvodů, proč jsem si ho oblíbil. Následuje veterán bitvy o Hoth a bitvy o Endor, Wes Janson, který během tří příběhů očividně prodělal nejméně dvě plastické operace obličeje a během celé knihy si dokázal akorát zlomit nohu, dále pak klišovitá postava pilotky Plourr, která se s ním neustále špičkuje (což je vlastně vše, co o ní dokážu říct) a odporný emzák číslo dva, který dobře slyší a neustále si něco zpívá. Kupodivu to byl právě on, kdo se stal hned po blonďatém ex imperiálovi mým dalším oblíbencem, k čemuž paradoxně přispěla naprosto nesmyslná a hlavně zbytečná epizodka popisující jeho setkání se skladatelem Roraxem Falkenem. Má-li někdo zemřít nebo zradit, můžete si být jistí, že půjde o zcela novou postavu, kterou jste nikdy předtím neviděli.

Co mi vadilo extrémně, bylo zobrazování Impéria coby nacistů. Jako by nestačily pouhé uniformy, musí nám být vecpáno přímo na talíři, kdo je tady to zlo, a to ať už pomocí vojenského pozdravu, doslova a do písmene kopírující light verzi „Heil Hitler“, střídáním červené a černé na imperiálních uniformách, nebo už samotným logem Protiendorského spolku. Záporáky poznáte už od pohledu - jsou buď škrobeně arogantní nebo až maniakálně zlí, ideálně fyzicky deformovaní. X-Wing: Rogue Squadron je černobílejší než Anton Špelec ostrostřelec, jako by každý imperiální důstojník dostal do vínku už v kolébce, že z něj vyroste stejný zákeřný kruťácký bastard, jako ze všech před ním. Co se řadových vojáků týče, ano, je tu ta pasáž, kterou zmiňuji už předtím, a která pro mě byla jedním z mála světlých míst v celé knize. Nicméně jsem si jistý, že kdybych se Stackpola zeptal, určitě by mi řekl, že ten milý imperiální pilot při porodu uškrtil svoji matku vlastní placentou. Tím dalším, co srazilo Stackpolovo renomé v mých očích až na samé dno, byla přítomnost naprosto idiotských výmyslů, jako je sestřelení raketoplánu třídy Lambda pouhým kamenem, potažmo Tie Fighteru klackem, nebo předávání rádiového signálu trávou! Ano, trávou! Nezajímá mě, jestli je pro to ve světě Star Wars nějaké rádoby vysvětlení, pro každého, včetně toho nejpitomějšího laika je to naprosto očividná blbost! Proč to nemohl autor vysvětlit tak, že zpráva putuje na nějaké jiné frekvenci nebo tak něco? Proč proboha TRÁVOU?!

Tie Fightery jsou prezentovány jako naprostý šrot, kurz mění doslova v pravých úhlech a barva jejich laserů se mění ze zelené na červenou a zpět. A že létají bez štítů, protože je to součást doktríny?! To je vtip? Vždycky jsem myslel, že generátory štítů byly obětovány ve prospěch rychlosti a manévrovatelnosti! A scénář je napsán tak, že nasadit byť jediného pilota Rogue Squadron proti pěti imperiálům je i tak naprostý overkill. Ano, miluji X-Wingy, ale co je moc, to je moc!

Měl jsem sáhodlouhý seznam kravin, které byly absurdní nejen z hlediska fanouška Hvězdných válek, ale i logiky samotné. Bohužel z důvodu omezeného rozsahu recenze jsem byl nucen jej seškrtat, takže pro všechny věrné, kteří se dohrabali v textu až sem, jsem připravil malou TOP 3 největších ptákovin:

Bronzové umístění si zaslouží generál Weir za svůj bezkonkurenční rozkaz: „Zabijte toho rebelského Jediho. A každého, kdo je s ním.“ Vskutku vychytralý taktický plán hodný pýchy imperiální důstojnické školy.

Stříbrný metál putuje k admirálu Ackbarovi za jeho pompézní proslov k potenciálním rekrutům do letky: „Budete-li vybráni, stanete se součástí bohaté tradice.“ Bohatá tradice? Po první misi? No comment.

A zlatý „zkřachlý X-Wing“ poprávu obdrží holografický Jedi, který je promítán napevno umístěnými kamerami a i přesto po někom požaduje odvoz kosmickou lodí! WTF?!

Star Wars Omnibus: Eskadra Rogue není realisticky pojatou knihou ze světa Hvězdných válek! Je to propagační komiks Aliance! Pevně doufám, že Impérium taktéž vydá svoji verzi a uvede věci na pravou míru! Myslím, že poté, co jsem tu prolil nejméně hektolitr žluči, si už zřejmě dokážete představit hodnocení. 10/10, protože MILUJI X-WINGY!!! A v žádném jiném komiksu jsem jich neviděl ještě tolik, jako tady! Ti z vás, kteří koukají na Hvězdné války hlavně kvůli vesmírným bitvám a soubojům se světelnými meči, okamžitě kupujte! Garantuji vám, že ať už otevřete knihu kdekoli, bude tam s největší pravděpodobností něco explodovat!
Autor:


Autor článku: Peter Garand

Detaily o komiksu:

Titul: STAR WARS OMNIBUS X-Wing: Rogue Squadron
Série: Star Wars
Žánr: Sci-fi, fantasy (CZ).
Rok vydání: 2012
Vydavatel: BB/art
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!