Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Alan Ford (1) Úvod

03.07.2012, autor: Zarkoff

Série článků o satirickém špionážním komiksu s agentem Alanem Fordem v hlavní roli.
Koncem 60. let minulého století se kreslíř Magnus (vlastním jménem Roberto Raviola; 1939-1996; obr. vlevo) a scénárista Max Bunker (vlastním jménem Luciano Secchi; * 1939; obr. vpravo) proslavili jako autoři noirových komiksů Kriminál a Satanik, špionážní série Dennis Cobb Agente SS 018 a erotické fantazie Gesebel. V řadě případů se rovněž osvědčili jako autoři humorných komiksů a kratších jednorázových příběhů, které vycházely na stránkách časopisů „Eureka“ a „Tommy“. „Eureka“ otiskovala také jejich zžíravě satirickou sérii „Maxmagnus“.

Roku 1967, v době, kdy se dostaly do módy filmy s agentem 007, dostal Bunker nápad, že by mohli vytvořit humornou špionážní sérii, jejímž protagonistou by byl tajný agent jménem Alan Ford. Zvolil toto jméno, protože se dá snadno vyslovit v mnoha jazycích; vidíme, že již tenkrát autoři předpokládali, že jejich série bude mít mezinárodní úspěch. Je ovšem pravda, že nakladatelství Editoriale Corno již v polovině 60. let minulého století publikovalo stejnojmennou vědeckofantastickou komiksovou sérii.

První Magnusův návrh postavy budoucího protagonisty se Bunkerovi nezamlouval: Alan Ford na něm vypadal jako nedomrlý chlapík se silnými brýlemi, v saku a s motýlkem. Scénárista odmítnul i mnoho dalších skic, až konečně jednoho dne šli oba autoři do kina na film „What’s New Pussycat“, kde hrál hlavní roli Peter O’Toole. Magnus navrhl, aby hlavního hrdinu série ztvárníli podle Petera O’Tooleho a Bunker konečně souhlasil. Alan Ford je tedy příjemně vypadající světlovlasý mladík s velkýma modrýma očima, který nosí černé tričko a černé kalhoty. Přípravné práce tak trvaly po celý rok 1968.

Začátky

První číslo série Alan Ford (obr. vlevo ) vyšlo v květnu roku 1969, stálo 150 lir, mělo 128 černobílých stran, kapesní velikost 12 x 17 cm a barevnou obálku z poněkud tužšího papíru. Autorem obálky byl Luigi Corteggi, který navíc navrhl i logo série. Před vlastní komiks autoři zařadili předmluvu a kritické zhodnocení Carlo Della Corteho.

V první epizodě se nuzný a nezaměstnaný reklamní grafik jménem Alan Ford náhodou dostane do květinářství, které je ve skutečnosti centrem a základnou ubohé a takřka nefungující vládní kontrašpionážní agentury zvané Skupina TNT; členové skupiny ho násilím naverbují do svých řad. Alan pak společně s kolegy začne prožívat groteskní špionážní dobrodružství.

Charakteristika série

Epizody série se vyznačují vyváženou směsicí dobrodružství, humoru a satirického obrazu současné italské společnosti. Série Alan Ford zprvu mátla čtenáře prvních epizod, protože se drasticky odlišovala od komiksů, které do té doby produkovali její autoři. Nesla se ve znamení parodie na špionážní příběhy a často ústila do grotesky a do kritiky společenských poměrů. Její zápletky se velkou většinou odehrávaly na ulicích minimalistického velkoměsta; líčily každodenní boj „agentů“ Skupiny TNT za přežití v morálně zkorumpovaném prostředí. Všechny tradiční hodnoty jsou v sérii Alan Ford postaveny na hlavu a doslova rozdrceny silou, která o řád převyšuje dosavadní inovace využívající nejrůznějších „antihrdinů“. Jen obtížně lze určit, zde úspěch Alana Forda (který se dostavil s jistým zpožděním, byl však o to strhující) ovlivnily vtipné Bunkerovy scénáře nebo skvělé Magnusovy kresby. Skutečností však zůstává, že se mezi oběma autory vytvořila dokonalá symbióza a umělecký soulad, z něhož se zrodily nezapomenutelné epizody; tato symbióza trvala po dobu prvních 75 čísel, tj. až do Magnusova odchodu. Formát jednotlivých sešitků se nikdy nezměnil. Měly kapesní formát a na každé stránce byly vždy dva půlstránkové obrázky (obr. vlevo ).

Autor:


Autor článku: Zarkoff

Související články:


Italský komiks
20.01.2014 Italský komiks (7): Další významné tituly
13.01.2014 Italský komiks (6): Rok 2011
06.01.2014 Italský komiks (5): Změny se blíží


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!