Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Alan Ford (2) Protagonisté

10.07.2012, autor: Zarkoff

Série článků o satirickém špionážním komiksu s agentem Alanem Fordem v hlavní roli.
Skupina TNT

Jednotliví členové Skupiny TNT (obr. vlevo ) zůstávají - s výjimkou drobných modifikací - od roku 1969 stále stejní. Hlavním stanem skupiny, který jim slouží jako „pláštík“, je zchátralé květinářství umístěné kdesi mezi pátou a šestou ulicí v New Yorku. Zmínili jsme se zde o New Yorku, je to však anonymní velkoměsto, značně podobné Milánu, kde Max Bunker žije a pracuje.

Alan Ford

Alan (obr.vpravo ) je v podstatě nesmělý a naivní, bezelstný a optimistický mladík, nicméně se i u něj občas objeví určitá dávka rozhodnosti a zdravého rozumu. Je mu něco kolem 25 let. Má předpoklady k řadě povolání, kromě povolání tajného agenta. Obvykle jej pronásleduje smůla, přesto však se mu daří úspěšně plnit svěřené úkoly přesto, že před sebou mívá mnohem lépe vyzbrojené a vycvičené nepřátele. I když se Alan k práci Skupiny TNT nijak nehodí, přesto do ní dobře zapadá, neboť se činnost skupiny diametrálně liší od všeho, co nám nabízejí špionážní filmy. Nedaří se mu však po citové stránce: dívky, do nichž se zamilovává, jeho náklonnost neopětují, opovrhují jím, využívají ho a v nejlepším případě ho považují jen za kamaráda, jako třeba Linda nebo Brenda Sterlingová; Alana naopak milují šeredy, k nimž patří například sousedka Bestie, před kterou Alan prchá všemi možnými způsoby.

S Alanem Fordem se setkáme hned v 1. čísle. Od č. 429 pracuje s Minuette Maconovou jako detektiv a zasnoubí se s ní. Ožení se s ní v č. 500 (obr.vpravo).

Alanovi kolegové jsou po charakterové i po fyzické stránce pravým opakem tajných agentů, jejichž ideál zobrazovala média té doby; jsou nehezcí, otrhaní a líní a jejich hlavní starostí je, jak vyjdou s penězi vzhledem k tomu, že Skupina TNT je soustavně na mizině.

Bob Rock

Bob Rock (obr. vlevo ) je pravým opakem Alana Forda a současně jedním z nejaktivnějších členů Skupiny TNT. Je malé postavy (asi tak metr padesát), má méně než 35 let a vyznačuje se obrovským nosem (Magnus v něm do jisté míry karikoval sám sebe). Na rozdíl od protagonisty komiksu se Bob permanentně vzteká vůči nepřízním osudu, je to permanentně naštvaný a zakomplexovaný cholerik a svou zášť zaměřuje zejména na ty, kdo se mu vysmívají pro jeho tělesné nedostatky (tedy prakticky na každého). Soustavně obléká kostkovaný plášť à la Sherlock Holmes. Je to vrozený, nicméně sympatický smolař, při koulování vždy dostane sněhovou koulí do nosu, je neustále na kordy s listonoši a se sousedem, který pouští nesmírně nahlas své rádio. Má tři prohnané bratry, trojčata, kteří se jmenují Tim, Tom a Tumb a jejichž kousky se často kříží se záměry Skupiny TNT.

Geremia

Geremia (obr. vpravo ) je bývalý příručí v obchodě s květinami; je holohlavý, nosí brýle a je postižený neuvěřitelným množství chorob, na které si v jednom kuse stěžuje. Plným jménem se nazývá Geremia Lettiga a spolu se svým kolegou Cariatidou je přeborníkem ve spánku. Své dny tráví v hlavním stanu Skupiny TNT; akcí skupiny se aktivně účastní jen zcela výjimečně.

Cariatide

Cariatide (obr. vlevo ) je zpočátku nominálním šéfem Skupiny TNT. Je to apatický tlouštík středních let, který většinu svého času věnuje spánku. Ve skutečnosti se jmenuje Gervasius De’Statuis. Během jednotlivých epizod ztrácí na významu, tloustne, stárne a chátrá. Nakonec už jenom spí a pečuje o morčátko Squitty. Plně se tak přizpůsobuje své přezdívce (česky „karyatida“ = ženská socha podepírající konzolu nebo architráv). Má něco mezi 55 a 60 lety. Je obtloustlý, impozantní postavy. Poprvé se s ním setkáme již v 1. čísle.

Grunf

Grunf (obr. vpravo ) je nostalgický německý vysloužilec; má zhruba 65 let a jeho skutečné jméno zní Grunt von Grunt. Je to věrný nohsled Čísla Jedna (Numero Uno – viz níže); vystupuje v letecké uniformě a nosí letecké brýle. Jeho hlavní životní náplní je konstruování naprosto neuvěřitelných dopravních prostředků, které Skupina TNT používá při svých akcích. Grunfova auta, motocykly apod. se však obvykle po několika metrech rozpadají. S teutonským sebezapřením bere na sebe jakýkoli úkol. Obléká trička s nápisy typu: „Kdo za něco stojí, létá, kdo létá, ten za něco stojí, kdo nelétá, je zbabělec!“. S Grunfem se setkáme již v 1. čísle série.

Conte Oliver

V čísle 2 se objeví další tajný agent: Conte Oliver (obr. vlevo ), zchudlý britský šlechtic a nesmírně obratný zloděj a podvodník, který každou akci využívá především k tomu, aby mohl ukrást všechno, co mu přijde pod ruku, a zboží pak prodat překupníkovi jménem Bing (jmenovec slavného obchodníka s uměním Samuela Binga). Jinak je Hrabě Oliver skutečný anglický gentleman, který se nehodlá vrátit do vlasti, kde je po něm zřejmě vyhlášeno pátrání. Má něco mezi 40 a 45 lety. Je inteligentní a patří k nejvýkonnějším agentům Skupiny TNT, mimo jiné i proto, že dokáže sehnat vybavení pro každou příležitost. Conte často funguje jako jakýsi deus ex machina, protože se mu daří zachránit situace, do kterých jeho kolegové beznadějně zabředávají.

V 83. čísle s názvem „Giallissimo“ je vylíčen jeho původ i původ jeho rodu. Rod Oliverů-Oliverů vznikl sňatkem Benjamina K. Olivera s jeho sestřenicí a vyhlášenou krasavicí lady Geraldiny Oliverové; její potomci po ní zdědili kleptomanii. Otec hraběte Olivera promrhal obrovské dědictví za vzácné předměty a galantní dobrodružství, takže Oliver, nejmladší a nejprohnanější z jeho synů, navrhnul svým starším bratřím Jackovi a Patrickovi, aby unesli boháče z večírku, na který byli pozváni. Na základě podezření, že jsou zapletení do únosu, byli vyloučeni z vyšší londýnské společnosti, to jim ale nevadilo, protože si pak mohli žít v pohodlí. Starší bratři se později pokusili pracovat samostatně, což je ale stálo život. Jack byl oběšený, protože při pokusu ukrást piáno zabil muže, Patrick během pronásledování spadl se střechy. Oliver dokázal dlouho pracovat sám, než byl konečně dopaden. Z vězení unikl tak, že se vydával za spoluvězně, amerického gangstera, který byl vyhoštěn. Tak se Hrabě Oliver dostal do New Yorku. Numero Uno zjistil, že se skrývá v domě jednoho boháče (s úmyslem mu štípnout stříbrné příbory) a pošle Caritiade, aby ho naverboval, jinak, že ho udá policii a nechá vydat do Anglie. Tam se z něj ale po jisté době stane řádný muž, neboť ve 380 čísle s názvem „Slalom“ mu ministerský předseda sdělí, že obvinění proti němu byla stažena a že se může ujmout svého anglického majetku. Dnes Hrabě Oliver pracuje pro anglickou tajnou službu, aniž by se úplně zbavil sklonu k podvodům.

Numero Uno

V 11. sešitku série se konečně seznámíme s posledním protagonistou Skupiny TNT; je jím paralytický stařec s mohutným vousem, který vystupuje pod přezdívkou Numero Uno [Číslo Jedna] (obr. vpravo ). Zpočátku vypadá jako dementní stařík, postupně se však z něj vyklube zlý, všemi mastmi mazaný a nesmírně lakomý tyran, který sklízí slávu a odměny za úspěšně zvládnuté úkoly a který svým podřízeným z nich přenechává jen žalostné drobty. Má zázračnou paměť a černý zápisník, díky nimž má přehled o ničemnostech a zločinech svých bližních, které tím pádem může bezostyšně vydírat.

Paměť Jeho Excelence, jak se nechává oslovovat, však sahá daleko do minulosti, neboť tento muž tvrdí, že se zúčastnil všech významných historických událostí lidstva, přičemž se v nich rozhodující měrou podílel po boku známých historických osobností. Na tyto události a na tyto osobnosti má ovšem Numero Uno specifický názor: například tvrdí, že spartský král Leonidas byl žrout, Julius César kleptoman, Karel Veliký alkoholik a Napoleon kariérista.

Numero Uno je (odjakživa) ochrnutý a je nesmírně bohatý (přesto, že žije v barabizně). Má strohé a nevybíravé způsoby. Členové skupiny mu říkají „bělovous“, „kmet“, častěji „dětina“ nebo „pekelný / proklatý stařec“... V čísle 100 „Le colline nere del Sud-Dakota“ se skupina TNT seznámí s jeho strýcem, který na konci příběhu předá svému synovci papouška jménem Clodoveo; v čísle 350 „Oh-oh Strabalda“ se seznámíme s jeho sestrou, dvojčetem, která má stejný vzhled i stejnou povahu. Ti dva se příliš nesnášejí a častokrát si navzájem maří své plány. V čísle 50 „Così nacque il gruppo TNT“ vypráví Číslo Jedna o tom, jak ochrnul, když sloužil vlasti; v čísle 140 „L’eredità texana“ vypráví podrobněji, že ochrnul po pádu s koně. Rád kouří dýmku a rád vypráví údajné příběhy ze svého života. Tato jeho vášeň dostala větší prostor ve dvojčísle 373 „Hollywood wow – la notte delle stelle“, ve kterém vyhrává Oskara za nejlepší vedlejší roli ve filmu „Il padrino colpisce ancora“.

Minuette Macon

Minuette Maconová (obr. vlevo ) je skvělá a okouzlující dívka, která společně s Alanem založí novou „Detektivní agenturu TNT – Ceny mírné“. Poprvé se objeví v č. 398. Minuette se narodila ve Francii, je sirotek a ve čtrnácti letech začala svádět námořníky a olupovat je. Byla zatčena a přidělena do nápravného zařízení, které vedla čarodějnice Yvonne Leclercová a která cvičila své svěřenkyně v umění podvádět. Minuette se stane v tomto ohledu nejnadanější ze všech jejích svěřenkyň. Když dospěla, Minuette si vzala Jeana Macona, ani ne tak z lásky, jako proto, aby se zdokonalila v kouzelnickém umění. Oba společně vytvoří dvojici zlodějů, specializovanou na kouzelnictví. V čísle 398 „Fate l’amore con“ se vydají do Ameriky. Aby Minuette získala povolení k pobytu, musí se vdát a pak rozvést s nějakým Američanem; pošťák Pisistrate Nelson ji za tím účelem doporučí Alana. Oba dva se však do sebe skutečně zamilují a Minuette se rozhodne, že opustí svého dosavadního násilnického manžela, který zemře v čísle 437 „Carta da amcero“ při střetu s FBI. Minuette a Alan se vezmou v č. 500.

Autor:


Autor článku: Zarkoff

Související články:


Italský komiks
20.01.2014 Italský komiks (7): Další významné tituly
13.01.2014 Italský komiks (6): Rok 2011
06.01.2014 Italský komiks (5): Změny se blíží


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!