Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Filmový Superman (2) Zrod hrdiny

03.08.2012, autor: Žaneta Zouharová

Doba, kdy se poprvé objevil Superman jako komiksový hrdina, byla třicátá léta dvacátého století. Vyhrocená politická a ekonomická situace ve světě zapříčinila masovou oblibu komiksu obecně.
„Takzvané zlaté dny – nebo jim můžeme říkat Zlatá éra. Ta comicsová začala na konci třicátých let v době, kdy Evropa a celý svět prožívaly časy, které se jen stěží dají označit za zlaté.“

Poskytoval únik z neradostné reality, do fantaskních světů, kde je vše možné. Lidé ve Spojených státech potřebovali získat zpět národní hrdost a chtěli jednoduchá řešení situací, se kterými si nevěděli rady. Čtenáři v těchto složitých časech přivítali hrdinu, který si dokázal poradit za jakýchkoli podmínek díky své síle a inteligenci. Superman nezaznamenal úspěch bezprostředně po svém vzniku, čekal na tu správnou chvíli, aby mohl pomoci lidem v těžké situaci ve skutečném světě, dal jim zapomenout na nepřízeň doby, stejně jako vždy pomohl ve světě komiksovém.

Druhá polovina třicátých let přinesla velkou novinku, takzvané comics books-komiksové knihy nebo také sešity. Do této doby byly komiksy téměř vždy součástí časopisů a novin jako jejich přílohy v podobě stripů. Výjimečně se objevily komiksové knihy již dříve jako například v roce 1900, kdy vycházely po krátký čas, ale pouze znovu obsahovaly oblíbené příběhy z tisku. Vydavatelé si všimli, že někteří lidé, většinou ti méně vzdělaní, si kupují noviny pouze kvůli komiksové příloze a z toho důvodu vznikly komiksové sešity. První úspěšný sešit vydal Whitman v roce 1932 a byl to dodnes známý Mickey Mouse, dále Tarzan, Blondie a tak dále. Tyto knihy měli největší úspěch do roku 1950, během této doby vyšlo až milion výtisků.

První komiksový sešit v dnešním slova smyslu vyšel na začátku roku 1933. Harry I. Wildenbarg a Max C. Gaines, vydavatelé časopisu The Funnies, přišli na nápad zmenšit velikost nedělních komiksových příloh, aby se na jedné tiskové desce mohlo vytisknout šestnáct stran. Od té doby nedošlo ve vzhledu komiksu k mnoha změnám. V roce 1934 začal vycházet sešit Famnous Funnies každý měsíc, byl to první komiks, který vycházel v tomto intervalu. Jeho obrovský úspěch způsobil, že v roce 1936 vycházelo již sedmdesát šest různých komiksových sešitů, o rok později už jich bylo sto sedmdesát od šesti firem. Komiks se stal novým plnohodnotným mediem díky tomu, že neměl žádnou tradici, nebyli tvůrci svázáni pravidly ani předpisy. Pole působnosti bylo volné a mohli tvořit i mladí umělci a vymýšlet vlastní pravidla pro tvorbu.

Příběh o Supermanovi vymysleli Jerry Siegel a Joe Schuster, z počátku se jim nedařilo nový příběh uplatnit. Vytvořili společně i jiné seriály, které zaznamenaly úspěch hned po svém vzniku jako Dr. Occult, který otiskl časopis New Fun a Slam Bradley. Některé příběhy jim vyšly také v sešitu Detective Comics. Tento sešit se později přejmenovala na DC a je pod tímto názvem znám dodnes. Detective Comics původně vydával jen kriminální příběhy, objevil se v roce 1937, o rok později se k němu přidal Harry Donenfeld , který vydával sešit Action Comics. Oba sešity byly výjimečné v tom, že nepřetiskovaly novinové stripy, ale chtěly pouze původní příběhy. Hledaly tedy stále nové kreslíře a náměty na seriály. Siegel a Schuster jim proto nabídli svůj příběh, který se už dokonce několik let snažili uplatnit a prodat jako novinový strip. Příběh o dítěti z jiné planety, které vyrostlo v ochránce celého lidstva, konečně přijal Donenfeld. Autoři museli velmi rychle vytvořit dvanáct stripů, které se objevily v Action Comics. Dostali honorář deset dolarů za stránku a práva na seriál tak přešla na vydavetelství DC.

Na obálce prvního sešitu byl vyobrazený muž s červenou pláštěnkou, tento motiv byl tak nový, že hned odlišil Action Comics od všech ostatních časopisů. Představitelé vydavatelství měli obavu, že by se takové obálky zdály nevěrohodné, a tak dalších deset čísel vyšlo bez Supermana na obálce. Čtvrté vydání dosáhlo dvojnásobného nákladu než ostatní komiksové sešity, téměř půl milionu výtisků. Od roku 1939 vycházel Action Comics pouze se Supermanem na titulní straně. V roce 1941 vzrostl prodej na devět set tisíc výtisků. V roce 1939 byl Superman první komiksový hrdina, který měl vlastní sešitovou řadu. O rok později se prodal v nákladu 1,25 milionu výtisků a 16. ledna 1940 se konečně uplatnil jako novinový strip, což byl původní záměr autorů. Vydávalo ho 230 novin po celé Americe, 1940 Superman prorazil jako rozhlasový seriál, dále přišly kreslené a hrané seriály, dostal se na Broadway, do románu, hraných filmů a televizních seriálů. V současné době je nejnovějším zpracováním tématu televizní seriál pro mladé s názvem Smallville.

Ze Supermana se stal obrovský kasovní trhák, roční obrat komiksu dosáhl 15 milionů dolarů. Tvůrci se rozhodli získat práva zpět, navíc začal vycházet i komiks Superboy, na který neměli žádný vliv, což se autorům nelíbilo. Soud rozhodl, že DC získala práva na Supermana legálně, za Superboye DC zaplatila Siegelovi a Shusterovi sto tisíc dolarů a dostali výpověď. Od té doby pracovali v různých vydavatelstvích, největší úspěch zaznamenal jejich Funny Man, vycházel v letech 1947-49. Popularita Supermana stále rostla, v roce 1978 vznikl první celovečerní film, v hlavních rolích s Christoferem Reevem, Marlonem Brandem a Geanem Heckmanem. Po obrovském úspěchu filmu DC vrátilo tvůrcům označení stvořitelé Supermana, a z obavy z dalších soudních tahanic jim uznali rentu dvacet čtyři tisíc dolarů ročně. Příběh spočívá v tom, že se Superman dostal jako dítě na Zemi, kde se ho ujali manželé Kentovi, kteří mu kladli na srdce, že musí své schopnosti skrývat, ale že přijde doba, kdy je bude moct použít. Skrývá svou pravou identitu a ve městě Metropolis žije obyčejný život.

Je reportérem Daily Star (později Daily Planet), všichni ho znají pod jménem Clark Kent. Chodí do práce, má kamarády, je nešikovný, ale hlavně slušný a nenápadný hoch z venkova. V momentě, kdy hrozí nějaké nebezpečí, převleče se za Supermana a vyráží na pomoc. Je ochráncem všech lidí a bojuje za pravdu a spravedlnost. Seriál je zajímavý nejen z hlediska nástrah, kterým se Superman vystavuje bojem se zlem, ale i v obavě z toho, že bude odhalena jeho dvojí totožnost. Neustále jej pronásleduje Lois Lane, Clarkova kolegyně z práce, která Supermana obdivuje a chce o něm vše zjistit.

V důsledku filmového zpracování bylo třeba upravit některé prvky původního komiksu, první úpravy nastaly již počátkem čtyřicátých let, kdy Superman začal létat, namísto toho, aby se pohyboval velkými skoky, do kresleného filmu se tento způsob přemisťování zdál tvůrcům nevhodný. Na základě filmu se tyto inovace dostaly také do komiksu spolu s dalšími úpravami a zdokonalenými schopnostmi jako rentgenový zrak nebo super dech. Rok 1945 znamenal pro Supermana první setkání s kryptonitem, což je meteorit nalezený na Zemi pocházející ze Supermanovy rodné planety. Tento nerost hrdinu oslaboval, Superman už nebyl nezranitelný. Do komiksu se kryptonit dostal až v roce 1949. Tímto útoky na Supermanovu zranitelnost zdaleka neskončily, později se objevil červený kryptonit, který působil na Supermanovu povahu a dále zlatý, který ho mohl zbavit schopností natrvalo. Další inovace, na základě úspěchu komiksu a filmů, spočívaly v tom, že Superman nebyl jediným přeživším obyvatelem planety Krypton, na Zemi se dostali další, jako Supergirl 1959 Supermanova sestřenice, a dále i pes. Roku 1971 se ukázalo, že je Superman imunní proti všem kryptonitům, a z Clarka se stal televizní reportér.

V polovině osmdesátých let nejdůležitější seriál DC již nestačil novinkám na trhu, byl zastaralý. Používal klišé a sloužil spíše pro nostalgiky, než jako lákadlo nových čtenářů. V září 1986 vydavatelé zastavili seriál číslem 423. Od ledna 1987, s pokračováním v původním číslování, začal znovu vycházet s pozměněným názvem The Adventures of Superman. Další, kdo se Supermana ujal, byl John Byrne, který se proslavil díky seriálu X-Men, z jeho produkce vznikla šestidílná minisérie The Man of Steel. Zde oba Supermanovi rodiče ještě žili, hrdina řešil pokušení použít svou sílu ve vlastní prospěch a zasnoubil se konečně s Lois Lane, které prozradil, kdo opravdu je. Tyto inovace stále nestačily a v DC udělali razantní krok, v roce 1992 po zápase na víc než 160 stran nechali Supermana zemřít. Zabil ho padouch Doomsday. Sešit Death of the Superman dosáhl nákladu přes pět milionů výtisků. Následovala série World without a Superman a pak se stalo nevyhnutelné, v roce 1993 se Superman vrátil v časopise The Return of the Superman.

V současné době je na trhu nepřeberné množství superhrdinů a superhrdinek. Tento pojem nevznikl zároveň se Supermanem na počátku třicátých let, ale objevil se až mnohem později s přívalem velkého množství hrdinů s nadlidskými schopnostmi. Supermanovým současníkem byl Batman, objevil se rok po Supermanovi, ale v oblibě si spolu nezadají dodnes. Vydavatelem bylo opět DC, první příběh vyšel v květnu 1939 a Batmanovu identitu se čtenáři dověděli až o půl roku později. Bruce Wayne viděl, jak zabili jeho rodiče, a rozhodl se vyhlásit boj zločinu. Díky cvičení se dopracoval do perfektní kondice a pomocí vlastních vynálezů se zrodil Batman. Nemá vrozené schopnosti jako Superman. Velký rozdíl je i v motivu boje se zlem, Batman má jako motiv pomstu, zatím co Superman pomáhá slabým a bezmocným, protože byl od mládí silnější než kdokoli a byl k tomu vychováván.

Pokračování příště.

Text je převzat z bakalářské práce Fenomén Superman - Komparace sedmi filmových a televizních adaptací autorky Žanety Zouharové, obhájené v roce 2010 na Masarykově univerzitě v Brně, dostupné online.

Redakčně upraveno.
Autor:


Autor článku: Žaneta Zouharová

Související články:


Komiks na stříbrném plátně
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - AktualizovánoSuperMan
01.09.2014 První Superman: Zničí auto a ztrapní se před svou holkou - 60 %
02.07.2014 Superman Action Comics 3: Zachraňte Supermana! Topí se v guláši nápadů - 40 % - Aktualizováno
16.06.2014 Superman Action Comics 2: Scénárista všechno naťukne, ale nic nedopoví - 80 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!