Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

Marzi: Povědomý osud naleznete v Polsku – 90 %

26.09.2012, autor: Gethie

Tak nám do Čech dorazila druhá komiksová Marjánka. Zatímco první pocházela z Íránu, druhá je z Polska. Ovšem životní osudy dvou autorek se shodným křestním jménem si jsou v něčem podobné. Vyrůstaly v zemích, kde slovo demokracie nepatřilo k nejskloňovanějším, zato každý věděl, co znamená tajná policie. A obě našly své štěstí ve Francii.
Řeč je o Marjane Satrapi a jejím komiksu Persepolis, který není zdejším čtenářům neznámý. A také o novince vydavatelství Albatros Media, komiksu Marzi 1984-1987 od Marzeny Sowy a kreslíře Sylvaina Savoiy.

Marzena Sowa vstoupila do světa komiksu díky svému kreslenému alter egu zrzavé Marzi, jež s dětským zaujetím glosuje svět polského sídliště 80. let. K veřejné prezentaci vzpomínek formou komiksu ji přemluvil partner Sylvain Savoia, který se do povědomí francouzských fanoušků výrazněji zapsal již sérií Nomad. Ovšem i pro něj znamenala Marzi zlom v kariéře, neboť komiksové příběhy polské holčičky se už dočkaly anglického, polského i španělského překladu.

Díky nakladatelství Plus vydavatelského gigantu Albatros Media a programu na podporu publikační činnosti F. X. Šalda se můžeme příběhy této dívenky poznat i my. Albatros Media má ve své stáji takové komiksové jezdce jako Snoopyho, Tintina, Leonarda či mou oblíbenou Adélu Blanc-Sec. Program F. X. Šalda Francouzského institutu v Praze má na svědomí například Dobu ledovou od Nicolase Crécyho.

Komiks Marzi nese podtitul Polsko mezi Jaruzelským a Walesou očima malé holky, což naznačuje, že se jedná o další z děl, které na soukromém životě jednotlivce ilustrují chod velkých dějin. V tomto případě dějin neobyčejně zajímavých, neboť Polsko 80. let bylo vzdáleno gulášovému socialismu ČSSR. Od začátku 80. let se Polskem šířilo hnutí Solidarita. V odpověď na něj generální tajemník Polské sjednocené dělnické strany Wojciech Jaruzelski vyhlásil stanné právo, které mělo pro polskou společnost vážné sociální i hospodářské důsledky.

Zrzavá Marzi, dívka ze sídliště Stalowa Wola, nás touto bouřlivou dobou provází prostřednictvím krátkých příběhů. V nich se mísí školní zážitky a dětské hry s tématy nedostatku potravin, nekonečných front a čekatelských seznamů na běžné zboží. Také se mísí s obrazem nezkolektivizovaného venkova jako místa svobody a nezávislosti potravinové i náboženské. Téma náboženství je v komiksu o to naléhavější, že k největšímu zločinům Jaruzelského režimu patřilo umučení katolického kněze Jerzyho Popieluzska, které se však z pochopitelných důvodů ve vzpomínkách pětileté dívky neobjevuje.

Kromě příběhů popisujících ubíjející šeď každodennosti v sídlišti sousedícím s obří železárnou, se v komiksu setkáváme i určitými historickými událostmi, jež na rozdíl od ostatní příběhů mají své časové ukotvení. Takovým okamžikem je například výbuch Černobylu, který autorka užívá jako prostředek pro ilustraci rostoucího nesouhlasu obyčejných lidí s Jaruzelského režimem. Stejně jako v každodennosti zastupuje tuto nespokojenost reptání ve frontě na maso. Stále však platí, že všechny události jsou popsány jazykem sedmileté dívky s odpovídajícím rozhledem.

Marzena Sowa důsledně udržuje linii vyprávění dětskýma očima, nevysvětluje a nezasazuje zážitky do historických souvislostí. Tím se její komiks odlišuje od Persepolis, které navíc postrádá narativní strukturu příběhové skládačky, jakou zvolila Sowa.

Marziny vzpomínky mohou starším ročníkům připomenout jejich vlastní zážitky ze světa za Železnou oponou. „Marzi, polská Marjánka, působí v komiksovém světě už několik roků jako vyslanec. Zastupuje polské děti a nejspíš všechny děti z někdejšího východního bloku,“ potvrzuje v předmluvě Tomáš Zahradníček, který však zároveň poukazuje na specifické místo Stalowe Wole, kde dívka žila.

Rodiny na sídlišti „Železná Vůle“ byly často první generací žijící ve městě se silnými vazbami na venkov. Ty na sídlišti prožívaly životy ne nepodobné „malým“ lidským osudům, zastoupených v české kinematografii například Homolkovými či filmem Hoří, má panenko. Proto zde sledujeme specifickou dynamiku rodinných a přátelských vztahů, jež mladší generaci musí připadat vzdálenější než Satrapiny íránské vzpomínky na dětství v rodině intelektuální elity.

V grafické rovině se Marzi vyznačuje usedlou komiksovou mřížkou bez změny rytmu a tvaru, což ve čtenář ivyvolává doslova fyzickou představu prázdných dnů za Železnou oponou. Velký prostor věnovaný řeči vypravěče připomíná Persepolis nebo Padoucnici od Davida B. Kresba je však méně symbolická. Je více poplatná skutečnosti, že Savoia patří k ateliéru 510TTC, který propaguje styl manga. Savoia pro Marzi vytvořil zajímavý hybrid evropského a manga stylu, který podtrhl výborným sladěním barev do nevýrazných odstínů šedé a hnědé. Zrzavá Marzi pak mezi šedými a hnědými postavami působí jako jedna z mála živých postav příběhu.

Marzi je rozhodně zajímavým vyprávěním od našich východních sousedů a nezbývá než jej doporučit jako příklad nedaleké minulosti, která na současné generace působí, jako by byla z jiného světa.
Autor:


Autor článku: Gethie
    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!