Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Snoopy po škole - 80 %

17.07.2012, autor: Klubowski

A za trest vymyslíte sto variant na téma: Pes vítá svého pána. V případě, že je oním psem Snoopy se ale situace zcela mění. Žádné zběsilé vrtění ocasem, oblizování, maximálně nějaká ta sarkastická hláška. Neucítíte tu radost a vřelost, ale zase se u toho pořádně nasmějete. Další sbírka vybraných stripů je tady.
Komiks s podtitulem Vybrané stripy Peanuts z let 1959-1999 je zlomkem díla autora a kreslíře Charles M. Schulze, který zemřel před 13 lety. Vydavatelství Plus (v režii Albatrosu) pokračuje ve vydávání tématicky laděných Peanuts stripů. Dalším filtrem byl život za školní lavicí. Překlad, výběr a uspořádání měl na starosti Petr Onufer, který si na začátek vzal úvodní slovo a napsal krátkou předmluvu.

Snoopy je nestárnoucí klasika, kterou zná snad každý, první byl vydán již v říjnu 1950. Stripy se dají číst jednotlivě, každý má svou pointu a příběh, ale ve vhodném uspořádání dokáží přinést ještě o něco větší porci zábavy. Úvodní problém se objevuje několikrát s jiným řešením, někdy vás dostane absurdita, kam až lze dospět. Třeba zdánlivě banální zápletka, ve které se Patty přihlásí na soukromou školu, protože má pocit, že je studium snadnější. Protože je ale školné na ostatních školách příliš vysoké, přihlásí se na tu, kterou ji „doporučí“ Snoopy. Koho by nenadchlo školné pouhých 25 dolarů...Čtenářský požitek vyplývá spíš z komentářů a dějových epizod než z pointy, že se jedná o cvičák pro psy. Jinou variantou jsou komentáře a variace jedné a téže situace, co všechno může mít za následek nebo příčinu věčné usínání ve škole.

Příjemně absurdní čtení, uvolněné příběhy, krátké zamyšlení a nějaké ty slovní hříčky. Nestárnoucí děti probírající problémy světa ve svém vlastním měřítku mladistvých let. Zacykleni v jedné škole a ve svých neřešitelných situacích procházejí životními momenty s naivně sarkastickým podtónem a přízvukem dospělosti. Někdo jim může závidět a někdo je litovat, že musely celý svůj dlouhý 50-ti letý život strávit ve školních lavicích, jenom proto abychom si my mohli na chvíli odpočinout od vážnosti naší reality. Jak by asi vypadala škola, kdyby se opravdu děti cítily a chovaly tak, jak chtějí rodiče? Co všechno způsobí v psychice dítěte tak banální věc, jako krádež jedné pastelky a jak se formuje jeho budoucí chování? Které dítě kdy mělo pocit, že musí být ve škole šťastné, že má jistou zodpovědnost vůči práci učitelů, školní rady a všech ostatních, kteří dřeli od rána do noci, aby připravili školní osnovy?

Universální téma školy je dostatečně široké, aby bylo z celkového počtu 17,897 stripů co vybírat. Některé stripy jsou zařazeny k sobě, protože komentují ten samý problém. Většinou dochází ke gradaci děje a v důsledku toho je poslední variace řešení daného problému násobena vtipností těch předchozích. Některé stripy jsou zařazeny více dějově a vytváří rozsáhlejší příběh a dojem, že je ani není potřeba rozdělovat do samostatných stripů. Navazují na sebe přesně tam, kde ten předchozí končí.

Kouzlo spočívá i v osobách, o kterých vlastně víme vše, ale nikdy je neuvidíme. Například slečna učitelka Othmar, kterou zbožňuje Linnus. O té třeba víme, že si kouše nehty při hodině a že protestuje za práva učitelů. V komiksu se ale nikdy neobjeví. Vdá se, v jednom stripu se zmíní její nové jméno, ale dál se o ní mluví pořád jako o slečně Othmar. Dalším trikem je téměř neměnné prostředí, kde každý má svůj problém a nikde nevzniká žádný dramatický zvrat. Znalost toho, že se Sally (mladší ségra Charlieho Browna, hlavní postavy a majitele Snoopyho) děsně bojí začátku školního roku, je základní kámen celého soustátí vtipných momentů.

Celý život zdokonalujeme své umění vymlouvání se. Schulz posunuje první dětské krůčky výmluv „proč nejít od školy...“ do dospělých šlépějí a o to znějí absurdněji. Sonda do chování společnosti je vtipná, zábavná a nápaditá. Stripy jsou nestárnoucí a stejně jako dětští hrdinové, budou věčně mladé, naivní a sarkastické. Co přináší nového toto vydání je uspořádání a celkovější přehled nad jednotlivými vztahy postav a náčrt děje, což je velice příjemné pro čtení od začátku do konce a ne jen pro náhodné listování. Jediné, co mě u tohoto vydání odrazuje, je jeho „exkluzivita“, do které se často balí tituly nižší kvality jenom proto, aby se zamaskovaly jejich obsahové nedostatky. Odtud je pak jenom drobný krůček k předsudkům vůči jakýmkoliv výročním vydáním. To samé vyvolává ve čtenáři i velký nápis Snoopy, který zastupuje až ikonickou postavu černobílého bígla. Po prvním prolistování pak přijde moment a otázka, kde ale ten pes vlastně je? On tu je, ale není středobodem. Pro všechny, kteří jsou na tom stejně, mám dobrou zprávu, nenechte se tím odradit a v klidu si užijte výbuchy smíchu.
Autor:


Autor článku: Klubowski

Detaily o sérii

Série: Peanuts
Země vydání: Česká Republika
  Země původu: USA
Související články:


Peanuts
17.01.2012 PEANUTS – PROFIL SÉRIE: Jak to ve světě chodí
10.01.2012 PEANUTS – PROFIL SÉRIE: Privilegia fantastiky
03.01.2012 PEANUTS – PROFIL SÉRIE: Soběstačné dětství


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!