Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Velký přehled časopisů s komiksy (11) - Čtyřlístek - Aktualizováno

23.10.2012, autor: Já, Peter Garand

Další díl letního seriálu minirecenzí časopisů s komiksy je tady, tentokrát se pustíme do Čtyřlístku. Začneme běžným vydáním, ale těšit se můžete i na Speciál a na nový titul Ahoj, tady Fifi!
Časopis: Čtyřlístek
Recenzované číslo: 12/2012
Počet stran: 34
Počet komiksových stran: 29
Počet reklamních stran: 2 (1 obálková strana)
Cena: 35 Kč
Dárek: ještěr (dinosaurus?) jako skládanka

Já: První příběh Po stopách Mayů je dobrodružný akční kousek, který má nečekaně hladké a proto těžko uvěřitelné zakončení. Scénárista rychle děj ukončil. Kresba je pěkná, líbivá, celkově je komiks lehce vtipný, obzvlášt se mi líbilo citoslovce „čmajz“, použité v momentě, kdy Pinďa bere sobeckému Bobíkovi placku, jediné jídlo na stole.

Hodnocení komiksu: 60%

Peter Garand: Čtyřlístek se vydává za dobrodružstvím s vidinou nalézt ztracený Mayský kmen, a vzácnou shodou okolností ihned na jednoho narazí. Nakum je synem zdejšího náčelníka, který je se svým kmenem léta zalezlý v podzemních jeskyních, ze strachu před civilizací. Nakum ho proto chce nahradit, a poslat otce do klidného důchodu. Vzhledem k tomu, že Mayská představa důchodu odjakživa zahrnovala použití oltáře, obřadní dýky a až nezdravého množství krve, není se čemu divit, že náčelníku Kalakmulovi se z jeho teplého místečka příliš nechce.

Mimo jiného je to evidentně výjimečně schopný jedinec, což dokazuje nejen fakt, že se dokázal vypracovat na vedoucí post, ale také skutečnost, že je schopen hovořit ke Čtyřlístku tváří v tvář a zároveň mluvit do starověkého interkomu umístěného v dočista jiné místnosti a tím se vydávat za prastaré božstvo. Už jste určitě uhádli, že je to také hlavní padouch, který unese svého rebelujícího syna a z nějakého důvodu trvá na tom, aby ho Čtyřlístek nalezl. Čtveřice kamarádů se proplete bludištěm plným zrádných pastí, Nakuma vysvobodí a odhalí náčelníkův ďábelský podvod. Kalakmul již dlouho svůj lid tajně vykořisťoval a bránil mu v poznání, a tak se starý kmen Mayů vydává poznat nový svět, a protože jsme ve Čtyřlístku, určitě si někde postaví skanzen.

Příběh by to rozhodně nebyl špatný, kdyby ovšem nebylo extrémních logických chyb, kterými je děj prošpikován skrz naskrz. Pominu fakt, že mobilní signál je z nějakého důvodu i hluboko pod zemí, nebo že kmen okamžitě podlehne touze hrát fotbal a odvrhne svého náčelníka, pod jehož velením přežil mnoho let v nehostinné jeskyni. Co mě zklamalo nejvíc, je konec. Kalakmul, který celá léta svůj lid zneužíval, nakonec ani nedojde k žádné úhoně, ježto prý věřil, že civilizace je dílem zlých bohů. Opravdu? Věřit v boha, a zároveň se za něj vydávat jen kvůli vlastnímu prospěchu je asi jako říkat o sobě, že jsem ztělesněný Mojžíš a současně si dávat o nedělích v práci přesčas. Náčelník je pěkně zlomyslný sobecký s****k, který by si zasloužil pořádný trest. Namísto toho ale se zděšením zjišťuji, že tento hlavní padouch, který chtěl všechny uvěznit na věky věků, nakonec všem akorát objedná pizzu. A to ještě dobrovolně.

K samotné akci nemám výhrady - chodba plná pastí je pěkný nápad, který děj příjemně oživil. Na druhou stranu je ale poznat, že se toho scénárista Richard Svitalský (o kterém dnes budeme mluvit opravdu často) pokusil natláskat do příběhu trošičku moc. Výsledkem je strašlivě uspěchaná scéna (vlastně je to jen jediný panel) s padajícím kamením, která pomalu vypadá jako vytržená z dočista jiného děje.

Vzhledem k tomu, že už jsem měl tu čest s daleko horšími čtyřlístkovskými příběhy (viz. Trpaslíci - č. 457/2008), i přes obrovskou spoustu logických lapsů a setsakramentsky neuspokojivý konec považuji příběh „Po stopách Mayů“ za lepší průměr. Hodnocení zachraňuje poutavé a poměrně dobře využité prostředí a vcelku poutavý děj.

Hodnocení komiksu: 60%

Já: Druhý komiks Isabela – královna Karibiku: Popsaný pergamen je již nečtyřlístkový. Už hlavní hrdinka Isabela, velitelka pirátů, není přesvědčivá. S letním topem, minisukní a dlouhými blonďatými vlasy v culíku vypadá spíš jako z nějakého televizního seriálu. Během napínavé akční sekvence se jí podaří zastavit zloděje. Její komentář: „To není žádný bandita, ale obyčejný kluk. A docela fešák!“ dává zlodějskému přepadení nečekaný flirtovně lidský rozměr. Ten je dále hlouběji rozvíjen a několik srdíček s bublinou „Jo, je děsně krásnej!“ nás dovádí k závěru, že jsme byli svědky romantického komiksu. A potvrzení všech stereotypů, že ženám se líbí drzí gauneři.

Hodnocení komiksu: 60%

Peter Garand: Isabela se svými piráty našla mapu kapitána Carlose, kterou však nedokáže rozluštit. Zastaví se proto na ostrově Tortuga za bývalým kapitánem, jestli by jim nedokázal pomoci. Shodou okolností narazí na syna kapitána Carlose, kterého dá Isabela okamžitě uvrhnout do podpalubí, protože by jim při čtení šifry mohl být užitečný. A mimo jiného je taky „děsně krásnej“.

Vzhledem k tomu, že nejvíce sexy muži ve společnosti mladé školačky byla doposud jenom banda nechutných pirátů s větším počtem dřevěných nohou než ve skladu pián, tak mě tenhle twist trochu šokoval. Na druhou stranu, asi jsem příliš přilnul ke klasickým příběhům s ustáleným osazenstvem, a zřejmě se dalo čekat, že věc nabere nějaký podobný spád. I když je hlavní hrdinkou náctiletá slečna v minisukni, nepatří Isabela ke klasickým příběhům pro holky - což v praxi znamená, že zatím jsem nepozoroval žádný fetiš na boty, koně nebo kabelky. Divnější je, že Isabela se skoro při všech konverzacích tváří, jako by s každým flirtovala. Výjimkou není ani jednooký jednonohý vrásčitý pirát, který neumí slušně mluvit ani číst. Když je nouze, tak si holt člověk nevybírá.

Kresba je příjemná, a mám pocit, jako by se v ní lehce odrážel Svitalského styl, který je patrný zejména na postojích postav v pozadí.

V případě této epizodky jsem sice trochu na vážkách, ale myslím, že těch 70 procent si přece jen zaslouží.

Hodnocení komiksu: 70%

Já: N/A

Hodnocení komiksu: N/A%

Peter Garand: Pod názvem Učíme se anglicky: Orlí hnízdo, za který by se nemusel stydět lecjaký válečný film z konce šedesátých let se skrývá jednoduchá lekce angličtiny, ve které si prosfištíme některá nová slovíčka. Ačkoli je za kresbu zodpovědný můj oblíbenec Richard Svitalský, kvůli absenci dialogových bublin působí Orlí hnízdo jako chudší příbuzný Sedmikráskova. Protože se do obrázku musí narvat i neohraničený text, přítomnost hluchých míst bez jakýchkoli detailů je na můj vkus častější, než bych chtěl. Co se týče postav, raději než tuctového dědulu s plnovousem a jeho choť bych uvítal obézního zelenopupkáče Dyka a jeho kamaráda Vosáka, kteří už svým vizuálem mají nějaký výraznější charakter. Rozhodně bych v zájmu zachování kvality doporučil umístění dialogů do bublin.

Hodnocení komiksu: 60%

Já: Epizoda Tryskošneka: Škola superhrdiny Dana Černého napravuje rozplizlý dojem z předchozích stránek. Díl Škola superhrdiny má spoustu akce, vtipu a napětí. Kresba je svěží a detailní tak akorát.

Hodnocení komiksu: 100%

Peter Garand: Bohužel musím říct, a je mi to docela líto, že Tryskošnek mi přijde na první pohled poněkud odpudivý. Rozhodně to není Černého kresbou nebo tím, že jsem zvyklý na Šneka černobílého. Vinu přikládám tomu, že nejčastějšími barvami Tryskošneka je vražedná kombinace očirvoucí rudé a odporné zelené. Což by nebyl problém, kdyby toho nebylo tolik! Panýlek s nápisem „Čas běží“ bych si dal nejradši zarámovat. Ale to dramatické zvýrazňování rudou barvou, když Tryskoš zachraňuje housenku, už na mě bylo trochu moc. Rozhodně je to bezva nápad, ale zkuste se na tu stránku dívat minutu v kuse a začnou vám lézt oči z důlků.

Oproti všem ostatním příběhům mi Škola superhrdiny přišla mnohem skromnější. Zkrátka a dobře další obyčejný den v životě superšneka, který vyplňuje čas mezi křižáckými výpravami za potíráním zločinu zachraňováním vycpané Anduly a příležitostně i jisté nemotorné housenky. Při čtení Tryskošneka jsem si tak trochu odpočinul od všech těch pirátů, duchů a Mayských válečníků, kteří topí plynem. Jenom ty oči mě z toho bolely. Jinak bezva.

Hodnocení komiksu: 70%

Já: Následuje Sedmikráskov: Strašidelná maturita, kde si autor scénáře a kresby předchozích komiksů Richard Svitalský přibral dalšího z rodiny a spolu vytvořili delší kus, než byla lekce angličtiny. Kresba karikuje lidské tváře stejně jako u angličtiny. Ocenit ale musím humor scénáristy, toto se povedlo.

Hodnocení komiksu: 80%

Peter Garand: Příběh o neschopném strašidle, které nakonec svého učitele vyděsí nějakým bizarním nesmyslem jsem už viděl nebo četl opravdu MOCKRÁT. Nebýt Sedmikráskova a jeho smyslu pro detail, bizarních postaviček, úžasných grimas a příjemně plynoucích dialogů díky kterým příběh opravdu žije, nejspíš by mi těch několik stránek ani nestálo za to, udělat si z nich papírovou vlaštovku. Schopnost bratří Svitalských udělat slušnou podívanou i ze stokrát omletého tématu mě jen utvrzuje v názoru, že Sedmikráskov by si zasloužil vlastní samostatný speciál.

Hodnocení komiksu: 70%

Upozornění: Minirecenze byly zkráceny
Autor:


Autor článku: Já, Peter Garand

Související články:


čAsopisy A mAgAzíny
21.09.2019 Žebříček časopisů s komiksy: Čtyřlístek je v krizi, už i krade nápady! - Aktualizováno
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (29) - Jirka
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (30) - JJČtyřlístek
21.09.2019 Žebříček časopisů s komiksy: Čtyřlístek je v krizi, už i krade nápady! - Aktualizováno
27.02.2013 Čtyřlístek ve filmu: Komiksu chybí záporná postava - 60 %
20.11.2012 Velký přehled časopisů s komiksy (15) - Čtyřlístek Speciál


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!