Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Co tady otravujou ty primitivní ksichty z meme hovadin?

09.09.2013, autor: Já

Pokračování úvahy o pohrdání, tentokrát se dostaneme k fenoménu meme komiksů.
Meme komiksy se staly velmi zajímavým fenoménem a kombinují v sobě několik složek nové doby. Jedná se o již zmíněný problém komiksu jako formy, ten jsme probrali v minulém článku. Pak se k tomu přidává moderní aspekt sdílení na sociálních sítích, ať už je to Facebook nebo Twitter. A konečně dalším prvkem Meme komiksů jsou jeho autoři, kteří tvoří anonymní dav. Pravý snobský intelektuál může mít výhrady už k formě komiksu. Nebýt na Facebooku a pohrdat jím pak patří skoro k povinné výbavě jeho světonázoru, a nedůvěřovat hloupé většinové mase lidí je už z definice přirozená vlastnost povýšeného člověka nad průměrností. Prostě proto, že tato masa lidí takovému intelektuálovi většinou ani nerozumí.

Domnělý problém, a zároveň to úžasné na Meme komiksech, je jejich masovost. Nabízí se paralela s vnímáním komiksu jako formy. Mnoho komiksů a stripů začínalo jako veselé čtení pro děti a jelikož jich byla většina, přeneslo se vnímání těchto děl na celou formu. Podobně vysoký podíl Meme komiksů tvoří trapné vtipy a slabé příběhy a proto mohou být chybně vnímány všechny Meme komiksy.

Další problém nebo výhoda spočívá v autorech. Neexistuje jeden jediný tvůrce v jedné osobě, který by mohl dostávat festivalové ceny a být slavný. Nelze s ním udělat rozhovor a žasnout nad jeho inteligentním pohledem na svět. Pořadatelé festivalů ho nemohou zařadit do síně slávy po bok vážených kolegů tvůrců. Nelze se s ním kamarádit, nelze jej usměrňovat, podplácet ani zabít. Protože autorem Meme komiksu může být opravdu kdokoli. Nerozhoduje jeho původ, náboženské vyznání, politická, sexuální orientace ani nic jiného. Důležité je pouze vlastní sdělení, myšlenka nebo příběh.

Nerozhoduje osoba kreslíře, protože kresba je ustálená a jednoduchá. Neustále vznikají nové Meme postavy, ale není důležité, kdo je nakreslil. Kdo chce, může navštívit takzvaný Meme generátor a vyrobit si vlastní komiks.

A v Meme komiksech jdeme ještě dále. Jestli se nějaký nově vzniklý Meme komiks uchytí, o tom nerozhodují vydavatelé a recenzenti. Autor Meme komiksu se nemusí doprošovat u nakladatele, aby mu dílo vydal. O úspěchu rozhoduje hromada neznámých lidí, kteří jej zlajkují na internetu a šíří dál. I tímto hodnotitelem se může stát každý. Tato snadnost bude jistě u intelektuálů budit nedůvěru. A zároveň se budou bát toho, že rozhodovat o jejich díle bude dav lidí. Neexistuje tvrdší a přísnější výběr.

Nové Meme komiksy vznikají každý den, a zcela jistě je mezi nimi mnoho slabých kusů. Tvořil i ten nejuznávanější umělec na světě každý den? Je každý jeho výtvor úžasný a geniální? Zcela jistě ne. Stejné je to i s Meme komiksy, kde však jejich velké množství a rozšířenost více bije do očí. Na serveru 9gag vznikla samostatná sekce pro Rage comicsy. I v této veřejné sekci, kde by se měly objevovat jen ty nejlepší kusy, se musíme prohrabovat spoustou balastu a nevtipných komiksů, i když méně než jinde. Je na každém, aby vytrval a počkal si na jehlu v kupce sena. Ale zavrhovat všechny Meme komiksy kvůli pár nepodařeným dílům by byla škoda. Protože i Meme komiksy jsou jako my lidé, občas zábavní, občas nudní.

Intelektuálové si hrajou na vševědátory a znalce jediné pravdy. Chtějí ve své pýše určovat, kam se má společnost ubírat. Přitom právě lid samotný, masa mnoha neznámých individuí, určuje budoucí vývoj. Jedině tento vývoj je správný, protože vychází z přirozeného většinového souhlasu, který jim nikdo nenadiktoval. Nikdo jim nic nevnutil, každý se sám rozhodne dle své vůle. Lidé si mezi sabou sami řeknou, co je dobré. Nemusí jim to říkat povýšený intelektuál, který jimi navíc pohrdá.

Za určitou neoblíbeností Meme komiksů může být právě decentralizovaný způsob jejich publikace, neinformovaný čtenář se poprvé většinou setká s nejnovějšími díly na Facebooku. Není mi známo, že by v současnosti někde existovalo souhrnné vydání opravdu těch nejlepších vtipů a příběhů, i když se o to některé weby neúspěšně pokouší. Ono totiž monitorovat takové kvantum, co vzniká každý den na celém světě, je nad jakékoli lidské síly.

Další stránka neoblíbenosti je vizuální podoba samotných postav. Z pohledu teorie komiksu se jedná o vyšší stupeň abstrakce zobrazení, postavy můžeme považovat za karikatury emocí. Kresby vznikají v nejrozšířenějším grafickém editoru, který je v základní nabídce každého operačního systému Windows. Vzhledem k extrémní jednoduchosti a snadnosti používání tohoto programu, vizuální stránka Meme postav vypadá tak jak ji známe. Je to výhoda, že nakreslit novou postavu můžete i vy.

Na závěr si dáme jedno přirovnání. Před pár lety bylo velmi populární blogování. Každý si mohl založit svůj blog a psát o čemkoliv. Vzniklo tisíce blogů, specifickým žánrem se staly blogísky náctiletých. Odsuzovat blogování jako takové je stejný nesmysl, jako odsuzovat Meme komiksy. Vznikly velmi dobré blogy, jako třeba Ostravak, který své blogposty dokonce vydal knižně a s úspěchem. Blogísků a amatérských blogů je většina, ale to neznamená, že všechny blogy jsou špatné.

Je to stejné jako myslet si, že všichni posluchači metalu jsou vyznavači satana, praktikují magii a oslavují smrt.

Pokud pohrdáte Meme komiksy, zkuste si nějaký vytvořit a otestovat si, jestli jste opravdu tak inteligentní a na výši, že můžete pohrdat lidskou masou. Pokud jste tak dobří, určitě publikum zaujmete. Stačí jen vymyslet nebo napsat příběh z vašeho života, který bude natolik dobrý nebo vtipný, že zaujme víc lidí než jen kamarády ve vašem okolí.

Protože co jiného jsou memy? Koncepty, které prokázaly svoji životaschopnost a proto se najdou lidé, kteří je šíří dál. I ty nejinteligentnější a nejvznešenější myšlenky zastávané intelektuály jsou přece memy.

Úžasné na meme komiksech je také jejich personifikovanost. Známý začátek vět většiny meme komiksů zní "Le me", což se skládá z francouzského členu "Le" a anglického "me". Stejně tak existuje německé "Das me" nebo "Das mich", francouzské "Le moi". V češtině by mohla vzniknout, nebo možná už existuje, počeštěná varianta "To já".

Nejdůležitější myšlenka těchto úvah o pohrdání komiksy zní, že povýšenecký intelektuál nemá pohrdat obyčejnými lidmi. Nemá se chovat jako vševědoucí člověk, který ví, co je pro lidi nejlepší a nutit jim, co mají dělat. Je to naopak "Boží lid", který je nejdůležitější. Intelektuál by měl naslouchat a zajímat se o lidi, ne jimi pohrdat.

Zdroj: Osudná domýšlivost, Hayek, 1995
Autor:


Autor článku: Já

Související články:


theoriá
03.09.2018 Jeden skvělý tip jak číst recenze filmů, komiksů nebo knih
12.06.2014 Yellow Kid: První komiks na světě otiskli v bulváru!
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %w W w & k O m I k S
12.12.2016 Komiksový strip Liška, vrána a sýr: Liška si vybíjí vztek na vráně
13.11.2016 Ček komiks dikšnery - komiksový slovníček ingliš
04.11.2016 Proč nehodnotím umělecká díla padesáti procenty - 50 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!