Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

Devil May Cry: Když fanoušci pláčou - 80 %

28.01.2013, autor: Roiser

Pokud byste hledali nejkontroverznější reboot herní značky, na předních místech by určitě figuroval nový díl Devil May Cry (DmC). Přiznám se, že sám jsem byl ohledně tohoto titulu dosti skeptický, nicméně jsem byl ochoten mu dát šanci, což se nakonec vyplatilo.
Pokud se totiž přes jisté změny přenesete, tak vás tento titul určitě nezklame. A jestli s DmC sérií zatím nemáte žádné zkušenosti, nevadí, teď máte skvělou příležitost.

Když změníte vzhled oblíbené herní postavy, riskujete tím svou reputaci u fanoušků. Lidé z vývojářského studia Ninja Theory si s tím vůbec nelámali hlavu a kompletně předělali styl univerza této série. Mně samotnému se to neskutečně příčilo a říkal jsem si, zda je to opravdu nutné. Po dohrání hry jsem však došel k názoru, že odpověď je jednoznačně ano, protože, ač to tak z počátku nevypadá, hra má hodně společného se svými předchůdci.

Na začátku sledujeme Danteho, jehož hlavními zálíbami jsou holky a chlast. Jednoho rána mu na dveře zaklepe dívka jménem Kat a varuje ho před blížícími se démony, kteří ho chtějí zabít. Dante je totiž Nephilim - kříženec mezi démonem a andělem, jenž jako jediný dokáže zabít jejich pána, Munduse. Později se hrdina dozvídá, že se Mundus nejen snaží zotročit celé lidstvo, ale taky zabil jeho andělskou matku a uvěznil jeho démonického otce. Co Mundus ale netuší je, že Dante má bratra jménem Vergil, který našemu hrdinovi v utajenosti pomáhá.

Znalec předchozích dílů si všimne jisté spojitosti příběhu s úplně prvním dílem, kde hlavní hrozbou byl také démon Mundus, jehož mohl zastavit jedině Dante. Vše ostatní je v podstatě úplně jiné, přičemž největší a nejdiskutovanější změnou je sám hlavní hrdina. Už to není ten bělovlasý frajer, co je v srdci dobrák, nýbrž namyšlený černovlasý frajírek, kterého zajímají jen párty. Alespoň tedy na začátku. S postupem hry se naštěstí jeho chování dost změní a na konci jsem se na něj už nemusel dívat přes prsty. Mnohem zajímavější postavou pro mne byl jeho bratr Vergil, jenž byl v minulých dílech záporák a bohužel tady moc prostoru nemá.

Příběh nebyl nikdy hlavní výsadou předchozích Devil May Cry her a ač i tady se nejedná o žádné mistrovské dílo, udělal v tomhle směru pěkný krok kupředu, čemuž hodně pomáhá právě vývoj Dantovi osobnosti. Tentokrát to není jen obyčejné dějství, kde se padouch snaží zničit svět, nýbrž několikavrstvý příběh, na jehož konci jsem zakřičel "Já chci víc!". Odpustit si ale mohli scénku, kde si Dante dělá srandu ze svého starého vzhledu, když mu na hlavě přistane paruka. Některé fanoušky to může asi pěkně pobouřit.

Z hlediska hratelnosti se toho, naštěstí, zas tak moc nezměnilo. Stále se jedná o hack & slash žánr, v němž se na vás ženou vlny nepřátel, které se snažíte co nejstylověji sprovodit ze světa, s čímž vám pomáhá arzenál sečných i střelných zbraní. V základu se zdejší zbraně dělí na dva druhy - andělské a démonické, přičemž andělské jsou rychlejší s větším rozmachem, zatímco démonické se soustřeďují na jednoho protivníka. Na začátku sice máte pouze meč a dvě pistole, nicméně později se váš arzenál rozroste o takové bizarnosti, jako ohnivé boxerky nebo andělské šurikeny.

Kromě těchto vyloženě útočných zbraní dostanete i dva druhy bičů, s kterými můžete přitahovat nepřátele a nebo přímo sebe. Mimoto slouží i při pohybování se po úrovni, když chcete přisunout ostrůvky nebo platformy. Přibližně v polovině hry pak ještě dostanete jakýsi ďábelský mód "devil trigger", díky kterému na chvíli zpomalíte čas, začne se obnovovat zdraví a nepřátelé bezmocně visí ve vzduchu.

Všechen arzenál se dá vylepšovat pomocí zkušeností, které získáváte za stylové hraní. Čím různorodější používáte útoky, tím víc bodů dostanete na vylepšení. Problém je v tom, že pro získání nejlepšího hodnocení stačí opakovat tři typy útoků neustále dokola, přičemž v minulých dílech jste se museli hodně snažit, aby vám hra dala to nejlepší ohodnocení. Dalším, tentokrát velkým problémem je absence možnosti zaměření protivníka, což všechny předchozí díly nabízely. Nejednou jsem se vztekal, když jsem se chtěl přitáhnout k nějakému létavci, který na mě házel bomby, nicméně Dante si vybral jako cíl někoho úplně jiného.

Posledním větším problémem může být pro někoho složitější ovládání, se kterým jsem měl trable na začátku i já. Velice snadno se dá poplést přitáhnutí sebe a přitáhnutí ostrůvku k sobě při skákacích pasážích, ale naštěstí penalizace za pád je velice mírná. Jinak se DmC hraje velice příjemně a je vyloženě radost rozsévat kolem sebe zkázu. Hra taky pěkně střídá akci a klidnější pasáže (skákání, hádanky), takže nemáte pocit, že děláte jednu a tu samou činnost příliš dlouho. Celá hra se sice dá dohrát za nějakých osm hodin, nabízí však i mnoho bonusů na sbírání a odemykatelné obtížnosti pro opětovné hraní.

Grafickou stránku nemohu jinak, než pochválit. Z některých scenérií mi vyloženě spadla brada, protože taková kombinace barevnosti, kreativnosti a detailů se jen tak nevidí. Excelentní jsou také animace a nadabování, takže poznáte i velice jemná gesta. Opravdu pěkná práce. Hudba je kombinací mezi dubstepem a heavy metalem, která vás pořádně nakopne a povzbudí k pořádné akci. Ninja Theory předvedli vynikající audiovizuální stránku už ve svých minulých počinech a tady tomu není jinak.

Pokud byste dostali chuť i na komiksovou podobu série Devil May Cry, tak máte hned několik možností. První série komiksů, zabývající se prvním dílem hry, vyšla v roce 2006, ale kvůli bankrotu společnosti nebyla dokončena. Druhá série byla adaptací čtvrtého herního dílu a podle všeho se jedná o kvalitní čtivo. Bohužel je těžké je u nás sehnat a jedná se spíše o raritky, takže pokud máte příležitost, určitě si je pořiďte. Mnohem zajímavější ale je první díl právě vydanéDmC: Chronicles of Vergil, které se prodává digitálně a papírová verze se objeví v květnu, druhý díl pak v červnu. Příběh se odehrává ještě před událostmi tohoto rebootu a zaměřuje se, jak je možno zjistit z názvu, na Vergila. Všechny tyto komiksy jsou, bohužel, pouze v angličtině.

Informace:

Vývojář: Ninja Theory
Vydavatel: Capcom
Distributor: Cenega
Žánr: Hack & Slash, Akční
Platformy: Xbox 360, Playstation 3, PC
Datum vydání: 15.1.2013 (Xbox 360 a PS3), 25.1.2013 (PC)
Aktualizace článku: Hodnocení komiksu je 70%. Byla hodnocena hra na platformě Xbox360.
Autor:


Autor článku: Roiser
    
Jóachym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!