Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

Hitman: Konec Hitmana je ve velkém stylu - 70 %

12.02.2013, autor: Peter Garand

Maggie Lorenzová potřebuje pomoc. Nejenom, že už je zase těhotná, ale tentokrát viděla něco, kvůli čemu jí jde po krku C. I. A., včetně Tommyho nemesis, agenta Trumana.
Úkol našeho hrdiny tentokrát není o nic menší, než posadit Maggie do vrtulníku směr bezpečí, ukončit tajný projekt na výrobu superhrdinů, a současně si to vyříkat s Trumanem, kterému za zády stojí armáda zabijáků se synem Johnnyho Navaroneho v čele. Jak těžké to může být?

Hitman se poprvé objevil roku 1993 ve druhém výročním čísle třetího ročníku série Demon (obrázek vpravo). Jejím hlavním hrdinou nebyl nikdo jiný, než náš starý známý démonický veršotepec Etrigan a s ním spoutaný ex-rytíř Kulatého stolu Jason Blood. Když po mnoha staletích přibude do Bloodovy rodiny nový přírůstek, což muselo dát evidentně sakra velkou práci, rozhodne se Jason svého pekelného alterega jednou provždy zbavit. Najme si proto zkušeného zabijáka jménem Tommy Monaghan.Během finální bitvy je Etrigan poražen a jeho černé srdce vyrváno z hrudi. Dítě je zachráněno a Blood, jako správný rytíř, se rozhodne prásknout do bot, aby nemusel Tommymu platit slíbené dva milióny. A jak si to ti dva spolu vyříkali, už víte určitě sami.

Ennis má Tommyho setsakra rád, a tak se rozhodl, že mu dopřeje velký konec. A to natolik epický, že se na něj bude ještě dlouho vzpomínat. Nabalil proto na Tommyho krom zeleného pláště ještě hromadu klišé a připsal spoustu vznosných keců.

„Na tomto světě jsou milióny lidí jako ona. A podle mýho názoru si zaslouží to, co ostatní: šanci. A ona tu šanci dostane. A to dítě, které nosí pod srdcem, ji dostane taky.“

Snad nejsem jediný, kdo si myslí, že tahle slova nevložil Tommymu do úst Garth Ennis, přesněji řečeno Šimon Španihel, ale Oldřich Nový. V některých chvílích je v příběhu drsňácky přepózováno víc než v rapovém videoklipu.

Je tu ale i jeden důvod, proč Ennisovi sežerete všechna ta klišé a patos i s navijákem. To dobré na Zavíračce nejsou epické monology, dramatické pózy, a rozhodně ani fakt, že zlo bylo na poslední chvíli hodně zbrkle potrestáno. Je to zjištění, jak Tommy od prvního dílu vlastně vyrostl.

Tommy Monaghan začínal jako obyčejný kluk z Kotle, jako živoucí důkaz, že supersíla a upnuté elasťáky jsou sice fajn, ale není nad starou dobrou školu vonící korditem a rozžhaveným olovem. Ve chvílích, kdy celá Justice League bojovala s požíračem sluncí z jiné dimenze, si dal Tommy pár piv a klábosil s kamarády. A když se setkal s Batmanem, tak mu pozvracel spodky. Narozdíl od trademarků jako je Green Lantern nebo Flash se jeho jméno pravděpodobně nikdy nedostalo k uším kohokoli, kdo by žil mimo Kotel.

Zkrátka obyčejný šupák s bouchačkou, který se postavil za holku, na kterou se všichni vykašlali. Garth Ennis zahodil rentgenový zrak a čtení myšlenek, sesadil Tommyho na level normálního chlapíka, a glorifikoval všední hrdinství proti okázalé záchraně planet. A to se mi líbí.

Rozhodně bych ocenil, kdyby to udělal s menší parádou a kraválem, a ne ve stylu předimenzovaného hollywoodského blockbusteru. Podobný nápad zužitkoval mimojiné i v jednorázovce The Pro, a podle mého názoru mnohem lépe. Ale i tak je Zavíračka poměrně dobrým zakončením celé série. Doufám, že se dočkáme ještě vydání některých zapomenutých speciálů, včetně skvělého JLA/Hitman.
Autor:


Autor článku: Peter Garand

Detaily o sérii

Série: Hitman
Země vydání: Česká Republika
  Země původu: USA    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!