Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Bitevní pole: Zase teče krev, pot a slzy - 70 %

27.03.2013, autor: Peter Garand

Ennis nakrátko opustil svět fiktivních akčních hrdinů, a rozhodl se věnovat akčním hrdinům skutečným. Pro tento účel si nicméně vybral poněkud vytěžené téma Druhé světové války. Čeká nás revitalizace žánru nebo jen stokrát ohrané v bledě tmavomodrém?
Seznamte se s čerstvými příslušnicemi 588. nočního bombardovacího pluku sovětských vojsk v příběhu Noční čarodějnice. Seznamte se s Annou Charkovovou, nezkušenou pilotkou, kterou čeká nejtěžší úkol ze všech, zastavit nacisty. A seznamte se s Kurtem Grafem, mladým německých chlapcem, kterému se při pohledu na krev zvedá žaludek. A nejvíc se bojí Nočních čarodějnic.

Jen stěží bych se odvážil napsat, že Anna Charkovová nebo Kurt Graf jsou hrdinové. Svým způsobem nevyčnívají nad stovky dalších jim podobných, kteří vyrostli v dobrých rodinách a ze kterých válka udělala zuřivě bojující zvěř s neschopnosti svůj úděl jakkoli změnit. Popravdě, při čtení Nočních čarodějnic budete mít setsakra silný pocit, jako byste to už někde viděli. Důvod je ten, že snad s výjimkou nejmladší generace se sotva najde někdo, kdo by nevěděl o zvěrstvech páchaných během Druhé světové války, a o zoufalých činech lidí, které zasáhla.

Noční čarodějnice jsou pěkně zpracovaný lehce akční příběh. A nepopírám, že dobrý příběh. Rozhodně oceňuji, že Ennis nedegradoval všechny německé vojáky na pouhé bezejmenné zlo, které si zaslouží zhebnout pod palbou z kulometů, potažmo ve výhni explodujících bomb. A jsem docela rád, že právě Kurt Graf je ze všech postav nejvíce psychologizován, a ani navzdory situaci nepodléhá zvířeckým touhám svých spolubojovníků. Nicméně stále je to asi takové, jako vidět další slušný remake Nepřítele před branami. Dobrý komiks, ohraný děj.

Drahý Billy je příběh zdravotní sestřičky Carrie, kterou jedno děsivé setkání s japonskými vojáky proměnilo na klokotající kotel nenávisti. Svoje dny prožívá v naprosté společenské izolaci, dokud se neseznámí s nadporučíkem letectva, Williamem Wedgewoodem, který má podobné trauma.

Připouštím, že moje anotace je trochu jak podle románů Rosamunde Pilcher. A ani děj není tak daleko od zmíněné červené knihovny. Jenom s tou výjimkou, že tam občas někoho probodají bajonetem. Ennis tentokrát zběsilou akci nahradil skromnou osobní zpovědí jedné ženy, která své pocity dává najevo jenom samotnému čtenáři. V soukromém dopise, který píše svému bývalému milenci, odhaluje veškeré obavy, destruktivní nenávist a také finální deziluzi, která přichází se zjištěním, že konečné vítězství nepřijde formou totálního vyhlazení jejích trýznitelů, ale formou sbratření a obnovy statutu quo.

Co se týče grafické stránky, všichni ti Dillononové, McCreové a Ezquerrové mají v mých očích styl podobný skoro jako vejce vejci. Ani kresba Petera Snejbjerga, který mimojité ilustroval i Ennisova Hellblazera, není ničím extra výjimečná. Ať už byste mu hodili na krk kdejaký akčňák, odvedl by rozhodně dobrou práci. To, díky čemu Drahý Billy vizuálně vyčnívá nad svoje dva kolegy, jsou barvy Roba Steena. Zatímco Noční čarodějnice a Tankisté zvolili vcelku konvenční pestrou paletu, příběhu o psychicky vyšinuté zdravotní sestřičce dominují úzkostlivě temné modré a fialové odstíny. Noční Kalkata je romantická, nemocnice páchne desinfekcí a krev je lepkavá tmavá břečka.

Navzdory tomu, že holduji spíše méně psychologizovaným dílům, musím uznat, že Drahý Billy je perfektně zpracován do poslední čárky. A to i přesto, že je užvaněnější než estrády Petra Novotného.

Už od samého začátku jsem k příběhu Tankisté přistupoval tradičním způsobem. A to tak, že čtveřice chlapíků v tanku jsou hlavní hrdinové, kteří postupují zápletkou kupředu. S nimi musí vedlejší postavy alespoň nějak okrajově interagovat. Po přelouskání poslední stránky jsem zjistil, že mi to celé vůbec nedává smysl. Ennis totiž nepojmul Tankisty jako klasický příběh s dramatickým obloukem, ale zaměřil se na chování celé škály osobností v mezních situacích. Hlavním hrdinou tu není desátník Stiles, nově příchozí velitel tanku, ale britský Tommy jako takový.

Nadsazeně řečeno, je to souboj usedlého, nicméně vytrvalého domácího kocoura Toma s vychytralým a pružným myšákem Jerrym. Právě na modelové osádce tanku Ennis ukazuje hrůznost situace, v níž se britská armáda v Normandii ocitla. Zatímco Němci brázdili bitevní pole ve zbrusu nových Tigerech, britští vojáci drkotali přes krátery po dělostřelbě v tancích typu Churchill, jejichž zastaralá konstrukce vycházela ze zkušeností první světové války. Nedostatečně vyzbrojení, nedostatečně připravení na všechno, co je může potkat. A přesto dospěli ke svému cíli, bez pompy a aniž by se chovali jako naprostá hovada.

K tomuhle všemu jsem nicméně dospěl až po přečtení doslovu. A přesto to bylo tak jednoduché, celou dobu jsem to měl na očích! Proč jsem jen k tomu přistupoval tak, jako bych četl další díl Punishera? Říkejte si, že jsem již zdeformován akčním brakem, nicméně já jsem toho názoru, že tentokrát je vina jinde.

Jedním z důvodů je kresba Carlose Ezquerry, kterého si můžete pamatovat například z Preachera nebo Soudce Dredda. Ačkoli je děj Tankistů inspirován skutečnými příhodami které se opravdu odehrály, Ezquerrova mainstreamová kresba vás ani na chvíli nenechá na pochybách, že čtete pouhý komiks, pouhou fikci.

Samotný děj mi více než ucelený příběh připomínal vyprávění z úst válečných veteránů v úvodu seriálu Bratrstvo neohrožených. Tedy, pokud byste vypustili všechny filmové pasáže a nechali jenom stařecké hlody. A tady je ten druhý problém - nemůžete poskládat děj z několika historek, letmo ho zarámovat druhou světovou válkou a čekat, že to bude dávat smysl.

Jen těžko mohu Bitevní pole doporučit někomu, kdo si rochní v obyčejných akčňácích. Nicméně, pokud preferujete dobrý příběh a nevadí vám, že samotná akce je odsunuta na vedlejší kolej, nemusíte se stydět po téhle sbírce sáhnout. Když pominu tuctovost samotných námětů a scénáristickou nedotaženost Tankistů, musím říct, že se jedná o docela slušné kousky, které doplní knihovnu každého Ennisova stoupence. Na druhou stranu, pokud už jste se, stejně jako já, druhou světovou překrmili, poohlédněte se raději jinde...

Autor:


Autor článku: Peter Garand

Detaily o komiksu:

Titul: Bitevní pole, kniha první
Série: Bitevni pole
Scénář: Garth Ennis
Kresba: Russ Braun
Carlos Ezquerra
Peter Snejbjerg
Žánr: Kriminální, thrillery a válečné.
Rok vydání: 2013
Vydavatel: BB/art
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA    
Joachym


Články nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sr*čka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!