Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Milénium 1: Čestný novinář bojuje proti špinavému manipulátorovi - 70 %

07.05.2013, autor: František Mejstřík

Detektivní román švédského spisovatele Stiega Larssona Muži, kteří nenávidí ženy, vyšel v roce 2005 a v češtině roku 2008. Kniha je prvním dílem trilogie Milénium, následující díly nesou název Dívka, která si hrála s ohněm a Dívka, která kopla do vosího hnízda.
Během krátké doby se trilogie dočkala úspěšné filmové a komiksové adaptace. V anglofonních zemích tento komiks pod názvem Dívka s dračím tetováním (The Girl with the Dragon Tattoo).

Svoboda tisku a svoboda projevu jsou často skloňované pojmy. Ožehavé téma to může být, pokud se dotýká hromadných sdělovacích prostředků, jako jsou televize a velké deníky. Každý z těchto informačních kanálů má majitele a každý vlastník má své cíle. Můžou to být politické ambice a výchova voliče, či konkurenční boj.

Rozhodně není úmyslem soukromých sdělovacích prostředků předkládat konzumentovi úplné nezkreslené informace, které se mnohdy citlivě dotýkají majitelů, nebo se rozcházejí s jejich politickým přesvědčením. Mediální baron Rupert Murdoch je dobrým příkladem úpadku masmedií, ale i u nás máme pány Bakalu a Babiše, kteří si vydávají vlastní plátky a pohlcují konkurenci.

Veřejnoprávní televize, která má být teoreticky nezávislá, může často podle politické situace (pravice nebo levice u moci) mlžit informace. Stačí si vzpomenout na naší první přímou volbu prezidenta a už nebude pochyb o předešlých větách. Jan Fischer, a teď nemyslím ilustrátora Rychlých šípů, ale prezidentského kandidáta v první přímé volbě v tomto roce, byl podle „ověřených průzkumů“ jasným favoritem lidu na post prezidenta. A ke konci to vypadalo, že na Hradě usedne Bilderberg.

Posledním svobodným kanálem je internet a i zde jsou zcela jasné snahy o regulaci a cenzuru: ACTA, SOPA, PIPA. Tyto projekty byly, a jistě mnohokrát ještě budou, předloženy pod různým bohulibým záměrem, aby nakonec posloužily korporátním zájmům. Problém s internetem je ovšem ten, že občan musí být zvídavý a zasurfovat i do šedé zóny a aktivně se zajímat o informační tok. Člověk musí číst mezi řádky a naučit se oddělit zrno od plev, což některé konzumenty „bolí“ a raději si nechávají předkládat „zaručené“ informace. Vlastně si nemůžete být jisti ani tím, že se vás nepokusím zmanipulovat já sám.

Celkem dosti politické kaše v recenzi komiksu. Snad. Ovšem vše výše uvedené se bezprostředně týká trilogie Stiega Larssona. Švédský spisovatel nás zavádí do světa mediální žumpy, velkých peněz a politiky. Střízlivým pohledem představuje svět novinářů, který se změnil v průmyslové odvětví, kde platí: koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Hlavní postava Mikael Blomkvist je z posledních svého druhu, čestný a nepodplatitelný žurnalista. Další z důvodů pro existenci předešlého odstavce je, že nemohu vypovědět mnoho z děje, aniž bych se nedopustil spoilerování a nevyzradil, že vrahem je zahradník. Aby to bylo ještě komplikovanější, tak by měl mít čtenář na paměti, že tento komiks je první v řadě a má otevřený konec. Přesto načrtnu několik informací z děje.

Mikael Blomkvist je novinářem a spolumajitelem časopisu Milénium, který se snaží dělat poctivě svou práci a objektivně sledovat ožehavé kauzy. V honbě za pravdou skočí na vějičku finančníka Hans-Erika Wennerströma, který na něj narafičil zfalšované důkazy, příliš lákavé, než aby je nepoužil. Finančník s pochybnou minulostí vychází ze soudního sporu jako vítěz a Mikael je obviněn z křivého nařčení nevinného člověka.

Je odsouzen ke krátkodobému odnětí svobody a finanční náhradě, což pro něj není nejtvrdším trestem. Tím je ztráta důvěryhodnosti u čtenářů a pošpinění dobrého jména časopisu. „Shodou“ okolností je předmětem prověřování průmyslníka Henrika Vangera. Ten si zprostředkovaně najme na tuto práci externistku Lisbeth Salanderovou, která je druhou ústřední postavou románu. Lisbeth používá při práci neortodoxní metody a často se pohybuje na hraně. Těsně před vánocemi zazvoní Mikaelovi telefon a je mu učiněna nabídka. Vypátrat vraha Harriet Vangerové, vnučky bohatého průmyslníka Henrika Vangera, která je čtyřicet let nezvěstná a tudíž považována za oběť trestného činu. Mikael ponejprv nabídku neakceptuje i přes štědrou sumu, která je mu za práci nabízena. Zakázku přijme až s vidinou získání jistých diskreditujících materiálů, které by definitivně usvědčily pochybného finančníka Hans-Erika Wennerströma. Mikael po dohodě se spolumajiteli Milénia dostává výpověď a odjíždí na ostrov Hedeby očistit své jméno.

Komiksové zpracování Mužů, kteří nenávidí ženy je adaptací skotské autorky detektivních románů a divadelních her Denise Mina. U filmových a komiksových zpracování často platí, že se jedná o slabý odvar z knihy a tento komiks je toho potvrzením. Na mnoha místech příběhu jsou zkratkovité skoky a drobné nelogičnosti. Například Lisbeth je brutálně znásilněna poručníkem Nils Bjurmanem a při další návštěvě v jeho bytě má v ruce usvědčující videonahrávku. Komiks dost jasně nevysvětluje, kde se nahrávka vzala. Čtenáři se může stát, že bez předchozí znalosti děje mu můžou některé souvislosti uniknout. Sám jsem si při prvním čtení grafické knihy této kontextové nitě nevšiml a musel jsem podrobit okénka komiksu pečlivému zkoumání, abych v něm objevil logické spojení vzniku inkriminující nahrávky.

Za tyto drobné chybky může samotné pojetí adaptace, která je založena na dvou dějových liniích. První z nich sleduje novináře Mikaela Blomkvista a je bohatá na textovou část. Druhá paralelní linie postihuje asociální mlčenlivou Lisbeth Salanderovou, a scénář popisuje její příběh ve většině případů pouze kresbou bez textů. Ilustrace nemůže vše vypovědět a zde vidím důvod možného zmatení čtenáře.

Grafické zpracování románu je na slušné úrovni. O kresbu se postarali dva autoři. Leonardo Manco, argentinský kreslíř proslulý svým zrnitým stylem a Andrea Mutti známý prací na DMZ a The Executor. Kreslířům se daří skvěle vystihnout temnou atmosféru příběhu. Bravurně ilustrují duševní rozpoložení postav. Jde o záběry na obličeje, letmá gesta, dotyky a motorické projevy jako je mimika a gestikulace. Zachycení neverbální komunikace se ponejvíce uplatňuje v části s Lisbeth. Na některých listech jdou kreslíři tak daleko, že se postavy dopouštějí přehrávání. To je patrné na rodinné oslavě plné úsměvů, které působí jako z reklamy, kde k dokonalému štěstí chybí pouze upečená instantní bábovka na stole.

Komiks vyšel v roce 2013 ve vydavatelství Host v prvním českém vydání s překladem Luďka Jandy. Jak jsem již uvedl, kniha nedosahuje kvalit románové předlohy a čtenáři spisovatele Stiega Larssona budou ve značné výhodě, neboť jim neuniknou souvislosti. Také diváci, kteří znají obě filmové verze a spíše tíhnou k evropskému zpracování, můžou pocítit mírné rozčarování. Na druhou stranu, pokud vás fenomén Milénium zatím nezasáhl, budete z komiksu nadšeni. Milénium je k dostání také jako audiokniha.
Autor:


Autor článku: František Mejstřík
    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!