Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Persepolis: Politický komiks o Íránu šokuje upřímností - 100 %

27.05.2013, autor: František Mejstřík

Persepolis je první íránský komiks, napsaný a nakreslený v Paříži. Autorkou autobiografického příběhu je Marjane Satrapiová. Jedná se o druhé vydání v českém jazyce a o první v souborné podobě. Komiks vydalo nakladatelství BB/art v dubnu 2013.
Marjane Satrapiová nás zavede formou „devátého umění“ do svého dětství prožitého v Teheránu. Příběh se odehrává někdy mezi lety 1979-1994 a zaznamenává islámskou revoluci a válku s Irákem očima dospívající slečny. Výpověď Satrapiové je šokující právě z ženského pohledu na totalitní režim, kde ženu považují někteří imámové pouze za půdu, která se osívá. Absurdnost postavení ženy ve společnosti si čtenář uvědomí naplno při rozhovoru na straně 340. Tam se píše:

„Když chlap zabije deset žen za přítomnosti patnácti dalších žen, nikdo ho nemůže odsoudit, protože my ženy nesmíme v hrdelních kauzách svědčit“.

Autorka používá záměrně zveličené tvrzení co do počtu obětí a svědkyň, aby poukázala na nerovnoprávné postavení ženy v Íránu, kde je islám státním náboženstvím a základem zákonodárství. Postavení ženy v islámském světě se liší stát od státu a také podle příslušnosti k společenské vrstvě. Velký vliv mají i místní tradice a výklad koránu. Čistě teoreticky je zmíněný citát při nejradikálnějším výkladu práva šaría možný. Ženy skutečně nemohou v hrdelních kauzách usednout na místo svědka.

Prostořeká Satrapiová zažila ve svém dětství ještě společné třídy s chlapci a dobu, kdy nemusela nosit na hlavě šátek. Díky svému rozhledu a vzdělání se dostává stále častěji do konfliktu s totalitním režimem. Její postoje jí vedou celkem ke dvěma odchodům ze země. Poprvé odjíždí na francouzské gymnázium ve Vídni. Tam prožívá nepoznanou svobodu a zjišťuje, že chléb je o dvou kůrkách. Pobyt v Rakousku není žádnou ódou na úžasný Západ. Naopak, Satrapiová dopadá jako tuctová nihilistka tvrdě na dno a stává se bezdomovcem. Rakouská epizoda v jejím životě je učebnicovou kritikou kapitalismu a jeho pojetí svobody a demokracie. Můžete si vykřikovat a psát co chcete, ale prázdný žaludek vám to nezaplní. Plné regály v obchodech jsou úžasné, ale k ničemu, pokud nemáte jako přivandrovalec ze zemí třetího světa práci a tudíž ani peníze. Toto poznání a střet kultur ji po návratu do Íránu přivede do péče psychoterapeuta a k pokusu o sebevraždu.

Druhý odchod z rodného Íránu v roce 1994 je definitivní a směřuje do Francie, tam vzniklo autobiografické dílo Persepolis.

Autobiografie je netradičním pohledem, neboť Marjane měla to štěstí, že se narodila jako jedináček ve svobodomyslně smýšlející rodině ze střední vrstvy. Liberální maminka a tatínek inženýr za pomoci moudré babičky utvářeli a drželi na uzdě rebelskou osobnost mladičké Satrapiové. Marjane vždy dostala tolik volnosti, kolik je vůbec v tuhém islámském režimu myslitelné, aby se mnohdy vydala na scestí a natloukla si nos. Rodiče se pravděpodobně řídili heslem, že chybami se člověk učí. V této volnosti zašli dokonce tak daleko, že dceři povolí sňatek, o kterém byli od samého počátku přesvědčeni, že nemá budoucnost. Který otec by v rámci experimentu pozval čtyři sta hostí a dva orchestry?

Autorka v Persepolis popisuje nerovnoprávné postavení žen v islámské společnosti. Její kritika je oprávněná. Na druhou stranu může vděčit Bohu za to, že se narodila v relativně bohaté a osvícené rodině, v době, kdy její vlast válčila s Irákem, Zatímco její postoje jsou na mnoho místech komiksu postojem rozmazleného spratka, mnoho mladých mužů a chlapců z chudých rodin to štěstí nemělo.

Propaganda šla tak daleko, že chlapci ve škole dostali zlaté plastové klíče. S tím, že když půjdou do války a padnou, tak jím klíč otevře bránu do ráje. Klíč k ráji byl jenom pro chudáky. Chudým klukům naslibovali lepší život a oni pak se zlatým klíčkem na krku lítali do vzduchu na minových polích (str. 106). V té době šla Marjane Satrapiová na svůj první mejdan.

Publikace je kritikou, kritikou společnosti v regionu a kritikou lidství. Satrapiová se ovšem neomezuje pouze na Blízký východ, ale nastavuje zrcadlo i Západu. Slovy jejího tatínka: „Vždy jde přednostně o ropu“. Drtivá výpověď je na stranách 324-325. Tam se její rodiče rozohní nad lživým podáním jejich regionu v západních médiích. V rámci objektivity to platí i naopak. Lidé jsou manipulováni mediokracií jak na Východě, tak na Západě. Další, snad nejdrtivější prohlášení učiní otec Satrapiové na straně 256:

„Lidé vůbec nechápou, proč se osm let válčilo. Proč jejich děti zahynuly... Celá tahle válka byla jedna velká intrika, jejímž cílem bylo zničit Íránskou i Iráckou armádu. Ta první v roce 1980 nejmocnější na středním východě a ta druhá znamenala pro Izrael reálnou hrozbu. Západ prodával zbraně oběma stranám a my jsme byli dost pitomí, abychom se do té cynické hry dali zatáhnout...“

Kniha, ač popisuje události z let 1979-1994, je aktuální právě i v dnešní době. Irák byl „osvobozen“ a Saddám Husajn popraven. Jistě zcela náhodou uniklo do médií video s jeho oběšením. Po několika letech se ukázalo, že informace o irácké hrozbě byly podvrženy s chladným kalkulem zmanipulovat společnost na Západě. Na vlas stejné informace o íránském jaderném programu na nás sypala mediokracie zhruba poslední rok. Zdálo se, že bude „demokraticky osvobozen“. Tato mediální masáž ustoupila jako mávnutím kouzelného proutku do pozadí a přenechala prostor tanečkům kolem KLDR.

Recenze této knihy jsem se bál, je to mé první setkání s Persepolis. V hrubých obrysech jsem tušil, o jaké téma půjde. Obsahem knihy je horké politické klima dnešního světa. Marjane Satrapiová pojala autobiografii s nadhledem a inteligentním hořkým humorem. Hned na první straně jsem se začal smát a věděl jsem, že to „dám“. Odlehčení výbušného obsahu napomáhá mnohdy infantilní kresba Satrapiové. Celá publikace o 344 stranách je černobílá, jedinou barvu najdete na papírovém přebalu. Kniha je uváděna jako první íránský komiks všech dob. Sama autorka píše, že jako malá hltala komiksový Dialektický materialismus, což by tomuto tvrzení odporovalo. Persepolis skvěle přeložil Richard Podaný.

Persepolis není určen těm, kteří se zarputile drží kréda „bylo to v televizi a tak je to pravda“. Ti můžou nadále sladce spát ve svém Matrixu. Komiks je určen lidem, kteří chtějí u četby přemýšlet a podívat se na věci také z druhé strany. Kniha nevyniká kresbou, ale svým obsahem, který vnímám jako vyvážený a objektivní pohled intelektuálky, kterou beze sporu Satrapiová je. Ukáže vám pohled na lidi, kteří jsou i přes jazykovou bariéru a jiné náboženské vyznání stejní jako my. Milují své děti, rádi se smějí, holdují alkoholu a třeba i drogám. Mají své radosti, zármutky i strasti. Snaží se smazat předsudky o fundamentalismu, teroristech na jedné a pohrdáním na straně druhé.

Kniha byla v roce 2007 převedena do filmové podoby, za kterou spolu s Vincentem Paronnaudem obdržela Zvláštní cenu poroty v Cannes.
Autor:


Autor článku: František Mejstřík

Detaily o sérii

Série: Persepolis
Země vydání: Česká Republika
  Země původu: Francie    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!