Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Ultimate Spider-man a spol. 6: Spider-man není žádný Sado-masochista

10.06.2013, autor: František Mejstřík

V prosinci minulého roku vyšel šestý Spider-man ze série Ultimate. Obsahuje dva díly Spider-mana a také X-Menů.
Spider-Man: Nikdo učený (5. a 6.díl)

Autor kreseb: Bagley Mark
Autor příběhu: Jemas Bill a Brian Michael Bendis
Autor scénáře: Brian Michael Bendis

Peter Parker se vetřel bez pozvánky na večírek kingpina Wilson Fiska. S čmucháním se moc daleko nedostává a celá jeho mise se dá charakterizovat jako jeden velký průšvih. Peter konečně pochopí, s kým má tu čest, a proč se někdo stává kingpinem, zločincem, který má pod kontrolu celé město. Tentokrát si Spidey ukousl pořádné sousto. Chlap, který snědl mnohem více koblih, než náš hrdina, má navrch. Nejen svou tělesnou stavbou, ale i bezednou kapsou, která mu umožňuje vydržovat zabijáky jako je Electro. Elektro mu raději neříkejte, neboť hra Vyderžaj pianer je směšná hračka proti jeho superschopnostem. Peter nechtěně odchází místem, kterým přišel. Oknem.

Celá šlamastika kolem kingpina, na kterém si Parker vylámal zuby, ho uvrhne do hlubokých depresí. Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Do splínů na duši upadá i teta May. Peter zmešká rande a je nucen chodit k psycholožce ohledně událostí z předchozího komiksového sešitu (č. 4).

Nebyl by to ovšem správný superhrdina, kdyby se neotřepal a nešel dál. Tam, kde selhaly Spideyho svaly, nastupuje mozek Petera Parkera.

Děj komiksu má v tomto sešitu patřičnou jiskru. Není nouze o akční scény a slušně se čtou i pomalejší psychologické pasáže. Dávkováno tak půl na půl. Po akci chvilka odpočinku a šup do bitvy. Povedené jsou geekovské pasáže a hlášky jako je „bůh žehnej Google“. Slušně jsem se bavil.

Bagley Mark z ničeho neslevil a jede si svou tušovou linii. K předchozímu sešitu jsem napsal, že Wilson Fisk je předimenzován až k absurdnu. Pouze pro představu, na úvodní kresbě v komiksu vypadá Fisk jako gorila, co si podává nítěnku. Nicméně, již do toho pronikám. Snad bych doporučil kingpinovi méně hamburgerů a Peterovi více hodin v posilovně. Na straně dvanáct si kreslíř ulehčil práci a jeden obrázek použil dvakrát, druhý pak třikrát. Bylo to příjemné zpestření, zahrál jsem si hru "najdi deset rozdílů".

Hodnocení komiksu: 80%
X-Men:Lidé zítřka (4. a 5. díl)

Autor kreseb: Adam Kubert
Autor scénáře: Mark Millar

X-Meni profesora Charlese Xaviera se vracejí z mise v Chorvatsku. Nebyla to procházka růžovým sadem a došlo i na válečné oběti. Nicméně hlavní úkol byl splněn a Uncle Sam má svou první dcerku zpět v Bílém domě. X-Meni profesora X dostávají prostor k jednání v Oválné pracovně ohledně zastavení programu Sentinelů.

Bratrstvo mutantů vyhazuje v Londýně do povětří budovu parlamentu a MI5. Diplomatická mise profesora X se dostává po těchto teroristických útocích do špatného světla. Při jednání s americkým prezidentem je jim sděleno, že byla objevena Divočina a stávají se svědky vydání rozkazu k útoku na rebelující mutanty. Stroje Bolivara Traska dostávají poslední úkol a Sentinely vzlétají směr Divočina. V Divočině zatím Magneto filozofuje o lidech:

„Vymysleli války. Napsali návody k mučení. Každý blízký člověk, kterého jsem na světě měl, byl zplynovaný, zastřelený nebo upálený zaživa během jejich pravidelných genocid. Jsou od základu vadným zbožím. Naší povinností je je při první možné příležitosti nahradit“.

Za tyto slova si vyslouží ostrou kritiku z úst přeběhlíka Cyclopse: „Je vám jasné, že mluvíte jako Adolf Hitler?“

To ještě ani jeden z nich netuší, že se během krátké chvíle sami stanou obětí genocidy, kdy budou hořet zaživa mutantské matky s dětmi v náruči (str. 90).

Po wrestlingovém nepřehledném bojišti z předchozího sešitu se příběh obrátil o 180°. Mark Millar zapletl do děje genocidu, Hitlera a donutil namalovat Adama Kuberta obrázek jako vystřižený z dokumentu o holokaustu (str. 85).

Příběh? Ano, příběh? Do teď nemám zcela jasno a rozhřešení vám nedám. Nejsem kněz. Nevím, zda nemá nakonec Magneto pravdu ve všem, co o lidech řekl. Opravdu, nevím. Téma je to silné a vy si ho musíte přebrat sami. Mám pro vás malý návrh, zapněte si večer v 19:30 jednu nejmenovanou televizní stanici a zkuste přemýšlet o tom, co uvidíte. Zapojte veškeré dvě mozkové synapse a pokuste se u obsahu té žumpy skutečně uvažovat, třeba vám na základě servírovaného obsahu přestanou chutnat chipsy a pivo vám zvětrá. O hamburger se nebojte, neboť i plíseň má svou hrdost.

Hodnocení komiksu: 100%.

Svírám v rukou již třetí recenzní kousek v této řadě a musím říci, že prozatím je to jasný top. Na straně 73 se nachází trocha historie, která nikoho nezabije, super. Doktora Arachno jsem tentokrát nečetl, což je zcela proti mému přesvědčení, neboť já čtu i z karet. Chválím pana Jiřího Pavlovského za překlad. O tom kuponu k vystřižení se již raději nebudu zmiňovat. Uf, zase jsem to napsal. Kupon k vystřižení?
Autor:


Autor článku: František Mejstřík
    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!