Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Italský komiks (2): Nové vztahy mezi spisovateli a komiksy

02.12.2013, autor: Zarkoff

Některá italská nakladatelství (například boloňské Coconino Press a Comma 22) se zrodila právě s cílem vydávat grafické romány, jiná – jako třeba padovské BeccoGiallo – vznikla za účelem vydávat komiksové publikace inspirované skutečnými událostmi, černou kronikou, politickými aférami či životy slavných postav.
Autory těchto publikací bývají často začínající autoři. K nim patří například Giorgio Fratini (*1976), autor komiksu Sonno elefante-I muri hanno orecchie (2008; obr. 008) [Sen slona-I zdi mají uši], což je krátká kronika diktatury Antónia de Oliveira Salazara v Portugalsku ze šedesátých a sedmdesátých let minulého století.Patří k nim i Paolo Parisi (*1980; obr. 009), který vytvořil komiksy Il sequestro Moro-Storie dagli anni di piombo [Únos Alda Mora-Příběhy olověných let] (obr. 010)a Chernobyl-Di cosa sono fatte le nuvole (2006; obr. 011) [Černobyl-Co obsahují mraky].

O grafické romány se začala zajímat i velká italská nakladatelství, které obvykle komiksové peripetie příliš nezajímají. Například Rizzoli vydal roku 2007 grafický román Cacciatori nelle tenebre [Lovci ve tmách] (obr. 012), který napsal populární autor noirových románů Gianrico Carofiglio a který nakreslil jeho bratr Francesco. Po stránce kvality je tento komiks spíše podprůměrný, zajímavé na něm však je skutečnost, že se jako první grafický román dostal mezi nejprodávanější knihy v kategorii „italská próza“.

Rizzoli rovněž vydal dva grafické romány, které nakreslil Giuseppe Palumbo (*1964; obr. 013), jehož tvůrčí rozpětí sahá od autorského komiksu k populárním seriálům (Martin Mystere, Diabolik); jsou to komiksy: Un sogno turco (2008; obr. 014) [Turecký sen] podle scénáře Giancarla De Cataldo a Tomka, il gitano di Guernica

(2007; obr. 015) [Tomka, cikán od Guerniky] k němuž napsal scénář Massimo Carlotto; posledně jmenovaný napsal pro Igorta (vlastním jménem Igora Tuveriho, *1958; obr. 016) scénář komiksu Alligatore: Dimmi che non vuoi morire (2007; obr. 017) [Aligátor: pověz mi, že nechceš zemřít].

Autor:


Autor článku: Zarkoff

Související články:


Italský komiks
20.01.2014 Italský komiks (7): Další významné tituly
13.01.2014 Italský komiks (6): Rok 2011
06.01.2014 Italský komiks (5): Změny se blíží


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!