Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Italský komiks (3): Další italská produkce

09.12.2013, autor: Zarkoff

Přechod od seriálové postavy, typické pro populární komiksy, k jedinečné postavě, hlavní hrdince komiksového románu, byl výsledkem dlouhého vývoje, který započal se zrodem dobrodružného komiksu dvacátých let minulého století a pokračoval vytvářením čím dál tím komplexnějších a psychologicky složitějších hrdinů komiksů odrážejících současné krizové období.
Neporazitelný a nesmrtelný hrdina seriálových komiksů, který byl do jisté míry "věrohodný" do konce padesátých let minulého století, se pro čtenáře stával stále problematičtější postavou; získával proto postupně psychologickou hloubku tak, jako někteří hrdinové Sergia Bonelliho (Zagor - obr. 018; a Mister No – obr. 019), tak jako marvelovský Spider-Man (známé je jeho heslo "Velká moc s sebou nese i velkou zodpovědnost"),

až se z něj stal nakonec psychologický ztroskotanec (jako Alack Sinner Jose Muňose a Carlose Sampaya (obr. 020) či jako Max Fridman V. Giardina – obr. 021). Takový hrdina již ve svém nitru pociťuje předzvěst porážky a nemožnost změnit svět ovládaný zájmy těch,co jsou u moci a zájmy ekonomiky.

Není proto náhoda, že se největší italský komiksový nakladatel Sergio Bonelli (1932-2011; obr. 022) rozhodl vydávat od roku 2005 takzvané minisérie. Jejich protagonisté mívají omezenou životnost (maximálně osmnáct sešitků) a po ní mizí z nakladatelských plánů a někdy umírají i doslovně.První z těchto minisérií nesla název Brad Baron (2005-06; obr. 023) a její scénář pochází z pera jednoho z nejvýznamnějších italských scénáristů Tita Faraciho (*1965 - obr. 024; je autor scénářů k nepopulárnějším italským komiksům Tex, Diabolik a psal i příběhy Myšáka Mickey); minisérii kreslil štáb osvědčených kreslířů: Bruno Brindisi, Anna Lazzarini a Giancarlo Caracuzzo.

Děj minisérie se odehrává ve Spojených státech padesátých let minulého století a přináší klasicky dobrodružnou zápletku o invazi Marťanů (Morbů) na Zemi; zápletka je navíc kontaminována dalšími komiksovými žánry (hororem, noirovými, a dokonce i westernovými komiksy).

Problémem série Brad Baron je klasické dilema italské nakladatelské komiksové politiky: mají kreslené seriály usilovat o originální pojetí nebo dál pokračovat ve vydávání klasických populárních prací?

Autor:


Autor článku: Zarkoff

Související články:


Italský komiks
20.01.2014 Italský komiks (7): Další významné tituly
13.01.2014 Italský komiks (6): Rok 2011
06.01.2014 Italský komiks (5): Změny se blíží


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!