Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Italský komiks (4): Populární minisérie

16.12.2013, autor: Zarkoff

V Itálii (a pouze zde) tvoří populární komiksy většinu a od padesátých let minulého století mají v převážné většině případů formu nepříliš drahých bonelliovských, zhruba stostránkových alb 16 x 21 cm, tištěných na levném papíru.
Produkty tohoto typu jsou určeny k prodeji na novinových stáncích a předpokládají, že si je kupuje množina věrných čtenářů.

Jiná bonelliovská minisérie (14 alb) Volto nascosto [Skrytá tvář] (obr. 025), jejíž scénář napsal Gianfranco Manfredi (obr. 026; kreslili ji Goran Parlov, Massimo Rotundo a Leomacs) a která vyšla v letech 2007-08, se odehrává v Římě, v Etiopii a Eritrei koncem devatenáctého století; tato minisérie se již vymyká z klasického žánru.

Neobvyklá je rovněž její „vícehlasá“ struktura, neboť v ní nevystupuje jediný neporazitelný hrdina doprovázený druhořadými kladnými a zápornými postavami; o roli protagonisty se v ní dělí několik postav. Roku 2008 vyšla další minisérie Jan Dix (obr. 027), jejíž scénář napsal Carlo Ambrosini (*1954; obr. 028), který navíc nakreslil i její první epizodu; komiks se odehrává v současnosti v Nizozemsku a vypráví o neobyčejných příhodách stejnojmenného kritika umění.

Následovala série Lilith (2008; obr. 029), kterou napsal a nakreslil Luca Enoch (*1962; obr. 030), autor, jenž se dokáže s úspěchem inspirovat mangou, animovanými i hranými filmy a literaturou. Lilith je dívka, jejímž údělem je cestovat v čase a zachraňovat lidstvo. Na rozdíl od ostatních bonelliovských postav, jejichž činy se vždy řídily pozitivní etikou (i když i ta s časem mutovala spolu s povahou seriálových hrdinů), nemá Lilith stabilní filozofii, protože musí z těch či oněch důvodů zabíjet i nevinné osoby.

Kromě minisérií začal Sergio Bonelli vydávat i edici „komiksových románů“, tj. jednorázové, zhruba 400-stránkové publikace. K nejzajímavějším patří Gli occhi e il buio (2007; obr. 031) [Oči a temnota], které napsal a nakreslil Gigi Simeoni (*1967). Jde o noirový příběh, který se odehrává v Miláně začátkem minulého století, kdy se objevovaly první telefony a první automobily, kdy se rozvíjela umělecké avantgarda a v policejní práci se poprvé uplatňoval vědecký přístup. Na třech stech komiksových stránkách Simeoni rezignuje na populární komiksovou tradici a v pochmurně pojatém vyprávění poukazuje na to, jak je křehká hranice mezi dobrem a zlem.

Autor:


Autor článku: Zarkoff

Související články:


Italský komiks
20.01.2014 Italský komiks (7): Další významné tituly
13.01.2014 Italský komiks (6): Rok 2011
06.01.2014 Italský komiks (5): Změny se blíží


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!