Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Understate: Bude to komiksové áčko nebo béčko? - 50 %

19.12.2013, autor: František Mejstřík

Dnes začíná vycházet v rubrice Volná tvorba umělců nový komiks české autorky.
„Zkus si představit, že vše kolem tebe je lež. Že většina tvého života byla pouze nahraná a že lidé kolem tebe nejsou tím kým skutečně jsou ... Ona se stala středem vší té lži kolem. Už se nemůže nikdy vrátit zpět a nemůže tomu ani věřit. A vůbec o takový život nestojí“.

Toliko z oficiálního autorčina úvodu ke komiksu, který má premiéru v Nadčasové tvorbě umělců. Hlavní hrdinka Nikola Beková procitá ze sna a probouzí se snad ještě do větší noční můry, než kterou doposud žila, z nudy. Na straně 14 komiksu, prohlásí Nikol „Můj život byl až příliš nudný a monotónní na to, aby to byla pravda“.

Nikol je tuctová adolescentní slečna, která se v den svého maturitního plesu, jak skvěle načasované, dozvídá, že nic není, jak vypadá. A ano, život si pro ni nachystal mnohem větší úlohu. Její nejlepší kamarádka a nevlastní bratr se mění v členy Společnosti duše a vyjeví hrdince unavené životem velkolepou pravdu.

Děj kresleného příběhu je prozatím učebnicové béčko. Píši prozatím, neboť komiks není momentálně ukončen. Označení béčko nemá v mém podání hanlivý podtext. Prostě to tak je. Autorka nepřichází s ničím originálním a nabízí čtenáři už nejednou napsané, zfilmované a namalované. Je otázkou, jak se autorka dokáže vypořádat s dějovou zápletkou, já doufám, že překvapí a atakuje story do kategorie A. Zabřednout do céčka nebo se vézt na střední vlně je tak snadné.

Naopak je to mnohem těžší, a scénárista musí mít v ohni kvalitní želízko, aby se vyšvihl do áčka. Komiks je verze filmu Truman Show, Zlaté dítě a Matrix naroubovaný na růžovou knihovnu. Příkladů by bylo ještě mnoho, ale tyto jsou asi v nejširším povědomí a dokáží čtenáři nejlépe přiblížit obsahovou část komiksu. Tarantino vyhledává profláklé béčkové bijáky a ty přetvoří díky svému talentu v tříáčkové tituly. Prominout se dá cokoliv, ale špatný příběh ne.

Vezmete si červenou nebo modrou pilulku?

Na listu číslo 9 se hrdinka dozvídá, že „Národnosti v podstatě jsou, ale jinak uspořádané. Vše je rozděleno na dobré-bílé a zlé-černé“. Doufám, že to nebude zle pochopeno a v rámci aktuálních honů na čarodějnice, nedojde k pátrání po rasovém podtextu.

U ilustrací je patrné, že kreslířka hledá sama sebe a nemá ještě vyhraněný rukopis. Sem tam ujede obrazová kompozice. Na listu číslo 2 vypadá nevlastní bratr Martin, jako nevlastní sestra Martina. V obličeji má jemné rysy, typické pro ženy, což jen podtrhují dredy a červená stuha ve vlasech. S narůstajícím počtem listů komiksu se autorka vykresluje a není nutno textové části, abych poznal, že Martin je chlap.

Přes drobné negativní výtky mám z obrázkového příběhu dobrý pocit. Otázka zní, jak to bude dál? Bude autorka následovat mluvícího bílého králíka a vydá se za ním?
Autor:


Autor článku: František Mejstřík

Související články:


Česko
03.04.2017 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (4): Jak padli Inkové a Aztékové
19.12.2016 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (3): Ať žije Kolumbus, hurá!
28.11.2016 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (2): Rozhovor s Jiřím Černým


    


Hipísáci už ztratili hajp!

Jaké megakorporace USA ovládají Marvel a DC Comics?

Jaký je rozdíl mezi zákeřným sarkasmem a ironií?

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2017
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

Facebook

Google+

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, zhodnotíme jej
v minirecenzi a představíme v rozhovoru s vámi. Jednotlivé stránky komiksu pak budou postupně vycházet každý týden na pokračování přímo
na hlavní stránce. Kontaktujte nás!