Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Šeré zjevy: Mohly všechny příhody skutečně zažít?

13.05.2014, autor: Jo

Rychlé šípy mají své obdivovatele a pokračovatele i na severu Čech.
Rozhovor s komiksovým tvůrcem Šerých zjevů, které si můžete přečíst ve Volné tvorbě.

Komiks je inspirován Rychlými šípy Jaroslava Foglara. Setkal jste se s nimi poprvé díky televiznímu seriálu nebo komiksu?

Díky komiksu. Měl jsem je od táty již ze Vpředů, někdy ze 40. let, potom jsem dostal jako kluk všech 16 dílů, co vycházely od konce 60. let. Časem jsem se dostal i k dílům, které již tehdy vyjít nestačily.

Máte všechny díly komiksu přečtené?

Myslím, že ano. Totiž - určitě.

Jaké jiné klubácké komiksy jste četl nebo vás zaujaly?

Nadšeně jsem hltal i další komiksy z poválečné doby. Vzpomínám si na Tajemství Žlutých skal, Šmakenzí vám bramboren? Ale hltal jsem všechno: komiksy z Ohníčku, ábíčka... Vzpomínám dodnes na uhrančivého Součkova Desetiokého, ale i na Mořské vlky - Piráta a Šilhouna, ale to už je opravdu dávno.

Váš oddíl si říká Šeré zjevy a jsou to vlastně trampové. Jaký je vlastně rozdíl od Skautů?

Není to oddíl, byla a je to trampská osada. Člověk do ní musí být přijat, má na rameni domovenku, máme vlajku, šerifa a historii. Od skautů se lišíme podstatně, nic nás nesvazuje, jsme volní a svobodní. Nebojíme se piva. Z rituálů, které jsme brávali vážně před třiceti lety, máme teď už spíš legraci. I když při vzpomínkách leckomu vlhne zrak.

Nakolik jsou příběhy zjevů pravdivé a smyšlené ?

Často (a to je děsivé) je námět pravdivý. Dokonce většinou. Jistě, nakonec to ale občas dopadá jinak, to kvůli pointě. Legrační je, že se občas na mě někdo utrhne, že: "Tak to nebylo!!!" Ale když to potom rozebíráme, zjistíme, že skoro vše se opravdu stalo. Nicméně, Brnkač ty rohy fakt nemá.

Nepřáteli Šerých zjevů jsou folkaři. Čím si to zasloužili?

Před lety naše srdce bila pro bluegrass. Jezdili jsme začátkem 80. let na Porty a tehdy se vyrojila spousta folkových kapel a pinkaly a brnkaly a cinkaly a ťukaly stejně a měly strašně vážné a blbé texty a my si z toho dělali legraci. A otravovalo nás to. Tak jsme si je vybrali za pomyslné nepřátele. Ale jenom jako, protože i spousta našich dobrých kamarádů byla folkaři. A hráli obdobné slátaniny.

Od 36. a také potom od 57. dílu se mění kresba, vtipy jsou vtipnější, celkově je znát zlepšování. Čím to?

To je vývoj... Jak člověk stárne, asi je zodpovědnější nebo kýho šlaka. Možná to bylo něco jiného, už nevím, pokud jde o díl 36. Od dílu 57 jsem začal používat více počítač, dostal jsem od ježíška grafický tablet a stáhnul jsem si Gimp a naučil se pracovat s vrstvami. Je to strašně zábavné, dělat comics počítačem, ale u konzervativní části čtenářů časopisu Puchejř, kde ŠZ vychází, se nová tvář comicsu setkala s odporem, zejména díl 59, s bublinami psanými fontem. Tak jsem po dohodě se šéfredaktorem Tonym přistoupil na kompromis. Seriál i s textem kreslím fixem rukou, potom naskenuji a nakonec jen vybarvím v počítači. Zato můj nový tříobrázkový komiks Zahrádkář Hrouda (zatím jen tři díly na zahradkarjerome.cz) dělám jen v počítači a to mě baví víc.

Vypadá to, že kreslit jzjevy ste začal již na střední škole. Jaký je recept na to, že váš oddíl stále funguje?

Příhody jsme začali prožívat asi od šestnácti, zhruba v tom věku jsme se dali dohromady. Je to veliké štěstí, najít ty správné kamarády a já (my) měli kliku. Našli jsme se podle společných zájmů, stavěli jsme rakety a zajímali se o astronomii. A Trhač nás zblbnul do trampování a v tom věku nás to oslovilo. Zajímavé je, že se nedá říci, že bychom byli spolužáci. Jen někteří. Měli jsme neskutečně pestrý život, dokonce mi to dnes ani mládež nevěří, to prý jeden nemůže za celý život prožít. Musím o tom napsat knihu.

Byla forma komiksu důvodem, proč mohly za komunismu vycházet jen v samizdatu?

Kdepak. Tehdy jsme se jimi bavili jen v úzkém kruhu, větší ambice jsem prostě neměl. To mi ovšem přinášelo "tvůrčí svobodu" a nezabíralo moc času.

V kterých časopisech vycházely nebo i vychází váš komiks?

Koncem 90. let v časopise Letokruhy, v Portýrech v Ústí nad Labem počátkem 90. let, v časopise Intertramp krátce poté. Již dlouhá léta vychází v trampském časopise Puchejř. Příhody vyšly dvakrát tiskem, naposledy před dvěma lety.
Autor:


Autor článku: Jo
    

fotografie


Vintíř

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiHipísáci už ztratili hajp!

Jaké megakorporace USA ovládají Marvel a DC Comics?

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

Facebook

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!