Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Belmondo: Poutavý příběh s překvapením každý týden na komiks.cz!

26.05.2014, autor: František Mejstřík, redakce

Dnes má na komiks.cz premiéru výpravné dílo nazvané Belmondo od českého tvůrce Jirky Cardy. Belmondo bude vycházet každé pondělí, vždy dvě komiksové strany najednou.
Jiří Carda má na komiks.cz v sekci Volná tvorba umělců již několik svých prací. Krátkometrážní komiks L.H.C. o konci světa a pak také o něco delší komiks Smlouva o Michaelu Jacksonovi. Více jak osmdesáti stránkový komiks Belmondo je ve Volné tvorbě jeho zatím nejdelší dílo.
Minirecenze Františka Mejstříka: Co mají společného chlapecké party, William Shakespeare, Joseph Rudyard Kipling, Zdeněk Burian, Antonín Panenka a extra velké lanýže? Na první pohled se nabízí odpověď, že rozhodně nic. To by bylo ovšem zbrklé. Já mám pro vás správné řešení, zdánlivě nespojitelné stmeluje nový komiks Jiřího Cardy.

Tak začnu pěkně od začátku. V jednom malém městečku se narodilo ve stejný den pět dětí. Byli to kluci jako buci. A čas šel dál, pádil a z chlapců se staly Rychlé šípy. Ne nestaly, tedy v jistém smyslu ano, ale čas běžel dál a já měl jasno, bude to něco na způsob jako Sněženky a machři po 25 letech. Ano i ne. Chlapci a dnes již muži se po nějakém čase znovu sešli. Slovo dalo slovo a opět podnikli dobrodružné výpravy jako za dětských let. Snad jen s tou odstupňovaností, že rozdíl mezi muži a chlapci je v ceně jejich hraček. Na jedné takové cestě našli pejska, který dostal jméno Belmondo.

Trochu jsem zaspoileroval, nicméně na otázku z prvního odstavce jsem neodpověděl a při tom i zůstane. Na rozuzlení si budete muset počkat a pravidelně číst komiks Jiřího Cardy, který bude mít premiéru na komiks.cz. Stejně tak si počkám i já, neboť má recenze končí u 84 listu a kreslený příběh není aktuálně ukončen.

Jiří Carda je autorem jak námětu, tak i kresby. Jak vidno, vypravěč je zkušený a povodil si mě na vodítku jako cvičeného pejska. V drtivé většině příběhů nemám problém předvídat děj budoucí. Tentokrát jsem se pletl a to neustále. V momentech, kdy jsem měl jasno, kam se bude komiks ubírat, tak ten náhle učinil obrat o devadesát stupňů a bláznivě pádil dál. Za to má můj obdiv, protože očekávatelný příběh skutečně nemám rád. Na úvodním listu stojí napsáno: „Logika nikdy nerozhoduje, co je možné a co ne. Je-li nějaká jistota, pak že všechno je jinak, než se zdá.“ Myslím, že jsem onen citát vzal na lehkou váhu, pokud bych dal na varování, nemusel jsem být nachytán na švestkách. Navíc, ač to vypadá skoro nemožně, tak kreslený příběh má pořád hlavu i patu, každý list má svůj název a končí v tom správném okamžiku.

Osobně mám hluboký respekt ke každému tuzemskému tvůrci komiksů, který den za dnem, týden za týdnem, měsíc za měsícem a mnohdy rok za rokem vytrvale pracuje na svém dítku. O tom, že u nás nemají autoři kreslených příběhů na růžích ustláno, netřeba vést polemiku.

Na mnohem vyspělejším komiksovém západě postačuje předložit jakousi ideu projektu. Na základě představy, nebo myšlenky bývá i povětšinou uzavřena smlouva a vyplacena záloha, se kterou se autor může soustředit pouze na svou práci. V našem komiksovém rybníčku se často neproplácí ani tzv. skicovné. Mnohý domácí tvůrce, který pracuje na svém projektu i několik let, nemá zaručenou žádnou jistotu a budoucnost. Nevím jak to má Jirka, ale něco mi našeptává, že nebudu daleko od pravdy. Pokud by se časem rozhodl, že využije tzv. crowdfunding, rád ho podpořím. Jestliže by se tak stalo, doporučil bych provést důkladné korektury textu. Více než jenom párkrát jsem narazil na překlepy písmen, které spolu sousedí na klávesnici.

Závěrem. Komiks je znamenitě vyprávěn, nápaditě a neposlušně, jako stádo divokých mustangů, tudíž lze těžko předvídat děj. Jiří čerpá jak z klasické literatury, mainstreamu, tak z běžného života našince a příběh není nudný. Osobitá ilustrace podtrhuje humorné vyznění celého díla. Jsem skutečně zvědav, jak to celé dopadne.

Hodnocení komiksu: 70 %

Komiks Belmondo můžete začíst číst zde.
Autor:


Autor článku: František Mejstřík, redakce
    


Hipísáci už ztratili hajp!

Jaké megakorporace USA ovládají Marvel a DC Comics?

Jaký je rozdíl mezi zákeřným sarkasmem a ironií?

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2017
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

Facebook

Google+

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, zhodnotíme jej
v minirecenzi a představíme v rozhovoru s vámi. Jednotlivé stránky komiksu pak budou postupně vycházet každý týden na pokračování přímo
na hlavní stránce. Kontaktujte nás!