Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

My Little Pony: Ubohá trapárna pro malé holčičky a pro teplý?

26.06.2014, autor: Já

Fenomén My Little Pony hýbe internetem, kromě televizního seriálu, merchandisingu a setkání fanoušků na conech vychází i časopis s komiksem. Jaký je?
My Little Pony vznikl původně jako hračka pro holky v roce 1981. Byli to malí plastoví poníci, kteří měli takový úspěch, že se vyrábí dodnes.

Za úspěchem stojí známá hračkářská korporace Hasbro, která vyrábí různá udělátka pro zabavení neposedných dítek a kromě toho i merchandising pro Disney. Hračkám pro holky se říká panenky, hračkám pro kluky pro změnu akční figurky, i když v podstatě to jsou také panenky a paňáci. Hasbro má na starosti takové trháky, jako Transformers, figurky od Marvel Comics, ze Star Wars, Pokémony. Mimo komiks se zabývá také prodejem deskových a karetních her, jako Magic: The Gathering, Monopoly, Scrabble a jiné.

Konkurentem Hasbra je neméně proslulá korporace Mattel, která se proslavila panenkou Barbie nebo angličáky pod značkou Matchbox atd.

Současné šílení kolem My Little Pony se točí kolem čtvrté generace, která má centrum okolo televizní série s podtitulem Friendship is Magic. Ta se začala vysílat v USA roku 2010. Stejně jako předešlé generace, i v této vznikají filmy, videohry a časopisy s komiksy. Ale pouze v současné generaci vzniká internetová komunita starších fanoušků, často mužů ve věku 18-35 let, kteří si nejdříve dělali legraci s využíváním kresbiček z My Little Pony formou internetových memů na fóru 4chan.org.

Později se jejich tvůrčí aktivita přesunula i na povídky, hudbu a videa s tématikou poníků, výjimkou nejsou ani fanouškovské stránky a blogy zaměřené pouze na tento fenomén.. Fanoušci si říkají bronies, což je složenina z anglických slov brothers a ponies. To úžasné na bronies je právě jejich neúnavná a dechberoucí aktivita, kdy vytváří nový fanouškovský obsah každý den. S takovouto intenzitou a zanícením se prý nelze setkat u žádné jiné fanouškovské komunity.

Tvůrci si všimli, kdo seriál také sleduje, a vychází svým novým divákům vstříc. Například do seriálu znovu zařadili jednu postavu, kterou si bronies oblíbili a která původně hrála nevýznamnou roli. Tím se úspěch tohoto fenoménu jen více prohlubuje a rozšiřuje Scénáristé se po odvysílání nové epizody okamžitě přesunují na internet, kde pak sledují reakce fanoušků seriálu v přímém přenosu.

Členové bronies nejsou žádná ořezávatka, fanoušky My Little Pony najdeme i mezi počítačovými programátory nebo v armádě Spojených států. Dnes se také za bronies mohou označovat všichni fanoušci, diváci a cosplayeři. Někteří přirovnávají bronies k otaku, což jsou zase fanoušci japonského anime. Různí badatelé označují toto rozšiřování fanouškovství za nový znak moderní doby, se kterým se dosud v historii nikdy nesetkali. Mužští bronies se také dají přirovnat k ženským fanynkám Star Treku, kteří stojí po boku trekkies.

My Little Pony není jediným příkladem, kdy se dospělí lidé dívají na animované seriály pro děti. Stejný ohlas si získaly také seriály Sponge Bob nebo Phineas a Ferb, nemluvě o oblíbenosti Hobita nebo Harryho Pottera.

Televizní seriál a komiks My Little Pony: Friendship is Magic je však jiný v tom, že v něm hlavní úlohu hrají ponice, tedy slečny od poníků. Mužská varianta poníků se v seriálu také vyskytuje, ale jen ve vedlejším a nedůležitém postavení. Autorkou příběhů je také žena. Nabízí se tedy posměšný odsudek, že mužským dospělým fanouškem seriálu může být jen homosexuál. Tento "důvod" stojí za útoky proti mnoha bronies od internetových trollů.

Ponechme stranou chybný argument, že sledováním seriálu pro holčičky se divák stává homosexuálem. Čímž se však také samozřejmě nevylučuje, že My Little Pony sledují i tyto komunity. Bronies, ať už jsou hetero nebo ne, jsou tedy ohromující fenomén tedy také v tom, že se neskrývají, netají svoji "dětinskou" zálibu před světem na internetu ani ve skutečnosti, kde se bez zábran účastní různých fanouškovských conů.

A o čem tedy ten "holčičí" televizní seriál pojednává? Nejsou to nic jiného než mezilidské vztahy a situace. Tak například třetí díl první řady pojednává o nepříjemném dilematu, kdy hlavní hrdinka má pouze omezený počet lístků na událost, kam chtějí všechny její ostatní kamarádky. Lístky jsou pouze dva, kamarádek je celkem šest. Sami si můžete představit, co byste udělali na jejím místě. Rozhodování a váhání v příběhu dost připomíná Sophiinu volbu.

Následující epizoda se zabývá problémem tvrdohlavosti, kdy jeden z poníků (spíš tedy jedna z ponic) odmítá pomoc svých kamarádek, což následně vede k nebezpečí ohrožení zdraví a života ostatních. Pátý díl je lekcí o vynucovaném přátelství a neschopnosti si ze sebe udělat legraci. Šestý díl nám hodně řekne o vychloubání a narcismu.

Dalo by se kolem těchto příkladů hodně mluvit o morálce, přátelství, loajalitě, spravedlnosti a dalších vyšších hodnotách, na které se dnes často zapomíná. Ostatně šablona příběhů spočívá v tom, co se hlavní hrdinka ten den naučila nebo co si uvědomila, což pak formou dopisu sděluje princezně Celestii, která celé zemi poníků vládne.

Témata příběhů mohou být pro někoho obyčejná klišé a hlásání nudných pravd. Moderní svět dneška opravdu může být v lecčems pokrokový a vyspělý, ve skutečnosti se však stále setkáváme s lidmi, kteří nerozumí té "obyčejné" lidské slušnosti, přátelství nebo loajalitě. Takoví burani se pak sice posmívají fanouškům jednoho televizního seriálu, ale odkrývají tím jen své vlastní vidláctví, svoji skrývanou homosexualitu a kdoví, co ještě.
Autor:


Autor článku: Já

Související články:


Fanovský komiks
29.01.2004 BEDEMAN Č. 5 ANEB O PŘEVLÉKÁNÍ KABÁTU
30.10.2003 BEDEMAN Č. 4 – O KOMIKSOVÉ PLATFORMĚ ANEB POHLEDEM AUTORŮ
11.11.2002 MORT NEZNAMENÁ SMRTčAsopisy A mAgAzíny
21.09.2019 Žebříček časopisů s komiksy: Čtyřlístek je v krizi, už i krade nápady! - Aktualizováno
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (29) - Jirka
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (30) - JJ


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!