Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Terminátor megarecenze (3): Sovětské komando se brání špionským terminátorům

17.11.2014, autor: Já

První slova sci-fi komiksu o Terminátorech dávají do kontrastu Velkou říjnovou socialistickou revoluci v Rusku s revolucí a vzpourou strojů. Na tyto dějinné události má navazovat další revoluce, tentokrát lidí proti strojům.
Napadá mě, že by se do této mozaiky dala ještě našroubovat rebelie nezaměstnaných dělníků proti strojům, které jim díky vědeckému pokroku sebraly práci.

Vraťme se zpátky na první komiksovou stránku. Několik lidí se vrací z terénu do bunkru a berou s sebou pár znovunalezenců a přeživších, kteří unikli z terminátořího tábora. Když se zavřou bezpečnostní dveře bunkru, uprchlíci se v mžiku přemění v vraždící terminátory se svým jediným podlým cílem. Lidé byli znovu oklamáni a terminátoři se lstí znovu dostali do vedení nekonečné války.

Neuplynou ani tři stránky masakru, když se objeví záchrana. Seznamte se se Specnaz, bývalými sovětskými speciálními jednotkami. Kdysi bojovali ve službách komunistické strany, teď bojují na straně lidí proti stále chytřejším a nebezpečnějším strojům.

Dovolím si další menší odbočku. Specnaz nejsou bývalé sovětské jednotky speciálního nasazení, protože fungují i v současném skutečném světě. Podobné elitní vojenské útvary má každá země. Z různých filmů, detektivek a románů jsou známé americké SWAT, Zelené barety, Delta Force, námořní SEALS. U nás je nejznámější asi protiteroristická URNA.

Téma vniknutí terminátorů do bunkru povstalců, kterým začíná recenzovaný druhý Terminátor omnibus, se objevilo již v prvním filmu. Tehdy jsme se nedozvěděli, jak nebezpečná situace skončila, nyní se již rozuzlení v podobné verzi dočkáme.

Ke kresbě prvních dvou minisérií bych měl tyto postřehy. Kreslíři se střídají jak na běžícím páse a jako kdyby měli všichni stejné zadání, které zní:"Dejte tam hodně šrafování a používejte silnější linku." Colorerům zase přikázali něco v tomto smyslu:"Neplýtvejte tolik barvami, ať to máte rychle hotové." Těmito instrukcemi se naštěstí nemuseli řídit ve zbývajících třech sériích a výsledek se mi líbil mnohem víc

Pár slov k tématu špioni. Samotní terminátoři jsou ze své povahy vlastně výborně zakamuflovaní špioni, protože se tu jedná o roboty, kteří se vydávají za člověka. Dokud nejsou raněni a neodhalí se jejich ocelové kosti, mohou využívat momentu překvapení a jsou v této fázi prakticky nerozeznatelní. Hezký hlavolam přišel ve třetím filmu, kdy jeden zlý terminátor přeprogramoval hodného terminátora na zlého, což bylo pro Johna velmi nebezpečné, protože o tom nevěděl. Ve čtvrtém filmu jsme pak měli naopak lidského člověka, který byl přeprogramován skynetem na hodného špiona, jehož skutky málem vedly ke zkáze dobrých lidí.

Komiks v prvním omnibusu (příběh Bouře) také přišel s nápadem člověka s tělem terminátořího stroje, nutno však říci, že to bylo dříve než ve filmu. Postava lidského špiona se schopnostmi terminátora se pak s různými peripetiemi protlouká celým omnibusem a zasahuje i do jeho druhého dílu, do komiksu Konec hry.

Dosavadní filmy neukázaly schopnost terminátorů využít svoji neviditelnost jako špionů pro okamžitý úspěch mise. To naštěstí (nebo pro někoho bohužel, že) napravuje komiks Lovci a zabijáci, kde terminátoři úspěšně pronikli v utajení do povstaleckého bunkru. Tam je zastavily jednotky Specnaz. Tito vojáci zde nevystupují v roli tajných agentů, protože mají po celou dobu charakteristickou uniformu.

(spoiler!) Špionážní taktiku vyslat do boje tajného agenta opět využívá strana strojů. Vyrobí přesnou kopii kapitána specnaz, kterého se pak pokusí usmrtit, aby v jeho roli dokončili svůj brutální cíl zničit lidstvo. Tento nový typ terminátorů je zde pojmenován jako TS 300 s vloženými osobnostními implantáty.

Trojice scénáristů ze sebe dostala vynikající příběh o špionech a záchraně světa. Jedna z postav pak říká zajímavý bonmot pro dobré agenty: "Dokud mise neskončí, nikomu nevěřte." Pokud odhlédnu od toho, že bonmot je určen pro agenty, což Specnaz z tohoto příběhu nejsou, může se s přimhouřením oka jednat o dobrou radu pouze pokud ji vztáhneme na celý agentův život. Nemá smysl někomu nevěřit a po skončení mise pak jakoby zase všechno lidem věřit. Tato rada má smysl pouze pokud se jí špion řídí jako obecným pravidlem platným vždy a všude. Z toho vyplývá, že pokud se někdo rozhodne pro dobrodružnou cestu tajného agenta, automaticky tím volí život ve lži a přetvářkách. Nemůže důvěřovat nikomu a ničemu, a zároveň musí lhát jiným, protože z definice je tajným agentem a už jen tuto prostou informaci o sobě musí před lidmi skrývat.

Příběh Lovci a zabijáci je jednoznačně nejlepší komiks z obou omnibusů. Zabaví nás dramatickými zvraty už od svého začátku a pokračuje do překvapivého závěru. Mínusové body dostává za horší kresbu a za matoucí radu pro dobré špiony. Podle mého názoru, dobrý špion musí být na misi celý život, a věřit lidem nesmí vlastně nikdy. To s sebou nese i povinnost lhát lidem za všech okolností. Být špionem je špinavá a odsouzení hodná práce, není mu co závidět. Samozřejmě je nutno rozlišovat mezi hodným a zlým špionem, nic to ale nemění na podobném rozlišování mezi hodným a zlým vrahem.

Hodnocení komiksu: 90 %

Kapitola Konec hry navazuje na Nepřítele v našich řadách z prvního díluTerminátor Omnibusu. Zařazením tohoto komiksu bez shrnutí předchozího děje vytváří chaos ve čternářově hlavě. Například mi dosud není jasné, zda Mary je Sarah, obě postavy mi kresebně splývají v jednu. Tady jsem se asi zamotal do všelijakých špionážních krycích sítí a nějak mě nebavilo se vrátit na začátek a rozlousknout tyhle zpravodajské hry.

(spoiler!) Body nahoru dávám díky překvapivému konci, který se mi líbil a který dost nabourává terminátoří vesmír. Je hezké se dívat na takové nápady, dalo by se říci, že scénárista použil techniku Thinking out of the box.

Tímto komiksem také končí rozsáhlá podsérie z obou omnibusů. Není to konec vynucený ani lacině chytristický, nezůstaly žádné nezodpovězené otázky. Scénárista se s námi prostě slušně rozloučil a pokud napíše pokračování, bude to jen příjemné plus navíc. Řekl bych poctivě odvedené rozloučení.

Hodnocení komiksu: 40 %

Sebevražednou misí se dostáváme k hezčí kresbě, lidštějším ztvárněním postav, plnobarevnému kolorování. Oproti předchozím komiksům je to jednoznačně příjemná změna.

Jednoaktovka o sebeobětování je krátkou akční podívanou. Dva lidé zemřou, aby ostatní dostali větší šanci přežít.

Tento hrdinský čin má jednu podstatnou podmínku, kterou bych tu nerad vyspoileroval, každopádně pokud se nějaký člověk dostane do takové životní situace, je sebeopětování pro dobrou věc jedna z těch lepších variant řešení.

Hodnocení komiksu: 70 %

V Údolí smrti pokračujeme v hezkých kresbách a barvách. Scénárista ve mně vyvolal otázku, jaký mají stroje svůj důvod existence? Lidé bojují, aby přežili a rozmnožili se. Stroje bojují proti lidem, aby zamezili svému vypnutí, avšak pokud se jim to podaří, jaký úkol a pro co budou žít? To nám komiksy ani filmy dosud neřekly a já se ani nedivím, protože tvůrce všech příběhů jsou lidé. Až budou nějaké příběhy vyrábět stroje a pokud nám tam prozradí svůj smysl života, určitě by se dal vypracovat nějaký scénář spolupráce nebo něco podobného. Do té doby budou mít stroje smůlu a lidé se je vždy budou snažit vypnout.

Po nějaké době děje komiksu si dva kreslíři předají tužku, což všemu jen prospěje. Lovec lidí hledá dceru senátora, příběh je vyprávěn z jeho pohledu. Příběh se spojuje s malou předehrou na začátku a poté startuje třetí, čtvrtá a i pátá dějová linie. Myslím, že těch linií je tu fakt příliš moc. V té čtvrté se mihne John Connor a přišlo mi, že Sarah tu omylem vypadá jako jeden z Terminátorů.

Konec neexistuje. To je od scénáristy hnusné. Nebo se to dá říci i jinak. Pokračování příště...

Hodnocení komiksu: 60 %

Barevné ladění poslední Temné doby se hodně podobá předchozímu kusu. Zato zdejší linka se mi líbí asi nejvíce z dosavadních minisérií. Scény jsou přehledné, člověk nemusí luštit, co kde se šustlo a kde se něco stalo. Důrazy jsou na správných místech, neplýtvá se tu zbytečnými detaily, které by jen odváděly pozornost.

Kreslíř používá hodně oblých tvarů, na některých místech to však přehnal do té míry, že vznikly karikatury jako z nějakého animovaného seriálu (na straně 358 dole vpravo). Gumový obličej se na nás šklebí i na posledním okénku celé knihy.

Tato a předchozí minisérie jsou jediné, kde vystupují i John a Sarah. I dějově pokračujeme z minulého komiksu, byť většinu linií opustíme. Přeskakování a střídání dějových linií se vyskytuje i tady, ostatně příběh píše setjný scénárista z minula. Akce je zběsilá, míchání dějů rychle za sebou. K moc hezkému smíchání dvou dějů dojde na straně 353, tomu tleskám.

Po chvíli si říkám, že něco podobného jsem už viděl. Ano, bylo to v třetím Supermanovi od Granta Morrisona! Na straně 76 se každý může přesvědčit, že chaotický guláš nápadů Granta Morrisona byl zčásti vykraden z Terminátora..

On Morrison zneužívá cizí nápady v celé sérii o Supermanovi. V prvním dílu série dal Skynetu název Sběratelé světů (str. 118) a později zahrozí útokem Terminauti. A do druhém dílu nacpal stroje, hodně připomínající terminátory, do podoby amerického prezidenta (str. 19-20) . Mám sto chutí srazit všem třem komiksům ze Superman Action Comics (60%, 80%, 40%) hodnocení na nulu.

Hodnocení komiksu: 80 %

Druhý Terminátor Omnibus byl vydán roku 2008 nakladatelstvím Dark Horse Comics, obsahuje šest minisérií převážně z devadesátých let minulého století. Česká verze komiksů vyšla roku 2010 díky nakladatelsví BBart a Crew, sestává z pěti minisérií.

---
Autor:


Autor článku: Já

Související články:


Komiks na stříbrném plátně
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
06.10.2014 Terminátor: Megarecenze filmů a komiksů (2)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!