Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Terminátor megarecenze (4): Ron Fortier se vypracoval z průměru na vrchol

04.05.2015, autor: Já

První komiksy Terminátorů se rodily roku 1988 těžce a výsledek za moc nestojí. Otěže scénáristy uprostřed série The Terminator přebral Ron Fortier, který něco zachránil a něco nechal zase potopit. Jeho samostatná série The Burning Earth mi ale příslovečně vypálila oči z důlků.
Déšť. Bahno. Chlad. Říkají o pekle, že je horké. Lžou. Válka probíhá už 40 let. Nikoho to nezajímá. "Rychle se podívejte nahoru!" - "Zastavíme je!" - "Je to past, zpátky!!!" Objeví se létající stroje. Lidé v autě prchají jinam a střílí raketou na létajícího zabijáka Skynetu. Stroj se ve vzduchu rozpadá na kusy . Ohlušující rána je to poslední, co lidská posádka slyší, protože hromada šrotu spadne na své střelce. Vítězství se proměnilo ve zkázonosnou prohru.

Pohled na obálku komiksu Terminator: The Burning Earth není nijak oslňující. Hubený, vysoký a neoblečený terminátor nevzbuzuje žádný strach. První obrázky komiksu oproti tomu překvapí dokonalou atmosférou, musím smeknout před detailní prací kreslíře. Obrázek několika lidí na druhé stránce si zaslouží hlasitý potlesk. Nejsou to nijak vyhlazované digitalní malůvky s počítačem. Vypadá to na opravdové ruční mistrovství. Všiml jsem si také, že minimální tlouštka okraje ramečků a žádné mezery mezi nimi, přidává kresbám další rozměr. Kresba teče až po okraj stránky a člověk se vskutku může ponořit do děje celým tělem. Občas se v komiksu objeví mezery větší, ale bez nich mi to přijde hezčí.

Kreslíř se v doslovu přiznává, že po nakreslení této části odpadl vysílením a následující obrázky musel pojmout jiným stylem. Souhlasil bych, že styl je méně pečlivý než ta druhostránková bomba, ale vyloženě odfláknuté to není. Autor Alex Ross je držitelem Eisnera, komiksového Oscara, byť za jiné dílo.

Chvilku tápu, kdo je vypravěč, scénárista nás chvilku vodí za nos. Při prvním čtení jsem textovou předmluvu přeskočil a když jsem se k ní později vrátil, zjistil jsem důležitý úvod do děje. Tohle jednání považuji za neférové a korunu tomu dává fakt že se tu bez varování prozrazují spoilery i z jiných komiksů. Myslím si, že když se jedná o komiks, pak jakékoli texty navíc patří dozadu jako příloha a ne jako důležitá součást celé knihy.

Americký komiks Terminator: The Burning Earth vyšel původně roku 1990, k recenzi jsem si vybral reprint z roku 2013. V Česku to ještě nevyšlo. Sem tam se mihne neznámý anglický slang a dokonce i kousek španělštiny. Ta španělština mě docela překvapila u rodilého Američana, scénáristy Ron Fortiera, válečného veterána z Vietnamu.Válečné zkučenosti jsou jistě dalším z důvodů, proč jsou první stránky a navození atmosféry tak podmanivé.

Obdivuji tvůrce komiksu, kteří po shlédnutí hezkého filmu o Terminátorovi vytvořili úžasný komiksový sequel. Častěji se totiž stává, že po inspirujícím filmu vzniknou paskvily, včetně pokračování filmů. Škoda, že se scénárista Ron Fortier neinspiroval i dalším filmem. Dodnes je totiž jeho jméno skloňované s jeho prací na Green Hornetovi, Captain Hazzardovi a právě Terminátorovi The Burning Earth. Nevím, jestli je to od Rona machrování, ale v předmluvě říká, že Terminátora dělat nechtěl. Kromě toho zde prozrazuje zajímavé momentky z doby vzniku komiksu, včetně třeba toho, že mu kreslíř posílal své náčrtky faxem.

V druhé kapitole se vyměnil leterrer. Zdá se mi ale, že se změnila spíš kresba. Asi to způsobila změna prostředí. Skynet tu nebyl vyroben společností Cyberdyne ale Technodyne. Druhá kapitola ve mně vzbudila otázku, co bude skynet dělat, až se mu podaří vyhubit celé lidstvo. Co je jeho cílem po tom všem, co plánuje, jaký má smysl existence? Řeší se tu i jiné závažné společenské otázky v mimořádně těžkých dobách o přežití.

Druhá kapitola je vyprávěná z pohledu Skynetu a to mě inspirovalo k nápadu, jaké by to bylo v kůži takového Termouše? Obrovská síla, pevné nervy, žádný strach, nezničitelné a těžko poškoditelné tělo... Ještě zajistit, aby mě nikdo nemohl hacknout, přeprogramovat a vypnout. A pak by se dal ovládnout celý svět a lehce pozabíjet všechny rebelující vzbouřence! Ehm, trošku jsem se nechal unést...

Komiks původně vycházel sešitově během pěti měsíců pod hlavičkou NOW Comics, tedy ještě před druhým filmem. Nyní recenzovaný Burning Earth vyšel u Dark Horse. Přiznám se, že jsem si během čtení dal asi dvou týdenní pauzu a když jsem se vrátil, počáteční nadšení z atmosféry se vytratilo. Proto bych čtenářům doporučil komiks přečíst na jeden hlt.

Na kresbách se doba vzniku nijak neprojevila a nemyslim si, že tu zapracovali restaurátoři. Jiným komiksům, například těm z Omnibusů, dává Terminátor: Burning Earth nafrak. A to i po příběhové stránce.Hezký ruční lettering, kde se neopakují okopírovaná písmena stále dokole, se postupně zhoršuje, až nakonec ve čtvrté kapitole se objeví nepříjemné písmeno U, které vypadá jako písmena LI. Na takto zdeformovaný lettering začínám být už dost alergický.

Terminátoři mají na obálkách filmů, komiksů i her svůj vlastní font a tak mě vlastně překvapuje, proč jej ještě nikdo nepoužil v bublinách.

(Spoilery do konce odstavce.) Komiks skončí geniálně jednoduchým koncem, u kterého jsem si říkal, proč to ještě nenapadlo nikoho před tím. Závěr je opravdu krásný a dost se mi to líbilo. Nic na tom nemění ani to, že se tu porušil základní princip fungování Skynetu, jeho decentralizovaná povaha. Můžeme to omluvit faktem, že ta největší exploze fanoušků přijde až po filmu příští rok (1991). V příběhu mě zarazilo až příliš snadné proniknutí vzbouřenců do hlavní pevnosti Skynetu, tady to vzal scénárista moc hopem. Poznámka na okraj ohledně Schwanzeneggera: neobjeví se tu ani on, ani nikdo jiný z filmu.

Hodnocení komiksu: 100 %
Nyní se ještě podíváme na některé další komiksy o Terminátorech z té doby:

The Terminator (1988)

Pár zajímavých myšlenek se dozvíme od vypravěče na začátku příběhů. Děj a dialogy poté jsou umělé a jednoduché. Celá série čítá 17 dílů a nemá jednoho hrdinu nebo jednoho stejného Terminátora. Postavy přicházejí a odcházejí. Série spolu vlastně drží pohromadě jen jménem nakladatele, v druhé polovině pak stálé duo kreslíře Thomase Tenneyho a scénáristy Rona Fortiera.Nejlepší kresbu má právě Tenney, ostatní hostující autoři svými omalovánkami nijak neoslní. Občas se mihne pokus o vtípek, například když se divoch z džungle podívá do komiksu, aby se naučil vystřelit ze zbraně.

Ron Fortier píše Terminátora od 9. čísla. Tady si vyzkoušel první scénáristování o Terminátorech, které pak využil později ve výše recenzovaném The Burning Earth. První stránky docela ujdou, je to lepší změna oproti minulým vypravěčům. Není divu, že ti nejlepší pak drží spolu. Jenže ve 14. pokračování jde Fortier skvalitou dolů. Třeba nechá potopit letadlo do hlubin moře a posádka řeší "závažné" problémy. Místo toho, aby všichni hledali únik z vraku, jedna z postav nám prozradí, že je těhotná. Čas běží, stále nikdo nechce ven, ale další postava dostává klaustrofobii. Tyhle umělé a zbytečné vycpávky se tu vyjímají dost nepatřičně a celé to smrdí umělotinou a snahou natahovat prázdné stránky komiksu plevelem. Scéna končí prostým vyplaváním posádky bez dýchacích přístrojů z vraku na dně moře do náradního plavidla.

Občas zazní španělština a anglická ruština. Když mě do očí uhodilo třeba "khahrahsho" (po našem "charašo", v překladu z ruštiny "dobře"), tak to byl zvláštní pocit.

V posledním čísle se vymění kreslíř a i když Fortier zůstává, všechno to jde do kopru. Terminátoři se třeba chovají jako lidé. Například dva termouši jedou v autě a ten druhý zařve: "Pozor, vpředu!" Jako kdyby ten druhý zrovna mikrošlofíkoval. Nebudu moc spoilerovat, když prozradím, že oba termiti na poslední stránce padnou jako mouchy jednou ranou až nějak příliš snadno.

Celá komiksová série tedy působí smíšeným dojmem, nejlépe by bývalo bylo, kdyby Tenney a Fortier měli mívali celou sérii jen pro sebe. Pak bych mohl Fortierovi něco odpustit.

Hodnocení komiksu: 30 %
The Terminator: All My Futures Past (1990)

Dvoudílný komiks nakreslený vodovkama. A naškrábaný scénáristou Chuckem Dixonem, co neumí pořádně anglickou gramatiku. Obecně celá angličtina mi byla nějaká divná. Věty jako "They was dead men even then," nebo "He a machine?" bych čekal spíš u věčného začátečníka angličtiny, než u rodilého mluvčího. Nebo se snad jedná o nějaký druh američtiny, který mi nebyl sympatický. Příběh mi nedával moc smysl, protože na začátku se chytračilo, jak lidé odvěky pracují pro stroje, což navodilo atmosféru tyranie a nesvobody. A přitom se pár načich hrdinů vydává svobodně cestovat z jedné vesnice do L.A. a nepotřebují k tomu povolení žádného stroje. Žádný terminátor to nezjistí a nevyhlásí pátrání po svém chybějícím otrokovi.

Kreslíř nám servíruje prvního Terminátora v džínách a tričku, což se mi také nijak nezdálo. Jeden hrdina přijde během první přestřelky o život a druhý hrdina má moře času, aby vykopal hrob a důstojně se s ním rozloučil. Brilantní logika tvůrců následuje po větě, že Skynet asi sestrojil stroj času. Jedna postava totiž na to pronese: "Pokud jste to rozluštili správně, pak můžou poslat živé tvory zpátky do minulosti do předem určeného času." To jsem skoro vyprskl smíchy a následující stránky jsem už četl s nadějí na další humoristické eskapády kreslíře a scénáristy. Nevím, odkud to scénáristi berou, ale i zde zazní trocha španělštiny.

Naši autoři tajtrlíci nezklamali. Ve druhé kousku téhle šprýmařiny se pořádné taškařice zase dočkáme na sedmé stránce. Několik vojáků se dostane kamsi dovnitř a velitel jim teprve teď hlásí z vysílačky, že musí najít stroj času (time displacement unit) a pak se zase ozvat. Kreslíř se rovněž vyšvihnul. Nakreslil obrázek stroje času pootočený o devadesát stupňů, protože by se mu to jinak na tu dolní půlstránku nevešlo. Točím hlavu doprava, jenže texty jsou vodorovně, takže se snažím najít pozici, při které půjdou přečíst popisky vypravěče a zároveň se kochat strojem času. Jde to blbě, takže asi bude nejlepší otočit oči v sloup a sarkasticky si odplivnout na celé veledvoudílo.

Téma je přitom atraktivní, děj vlastně doplňuje příběh prvního filmu, dovypravuje ho. Jenže takovým způsobem, který budí rozpaky a úšklebky. Předhozí komiksová série z roku 1988 je také místy nepovedená, ale ne tak hloupým způsobem, proto si zasloužila těch pár bodíků nad nulou. Tento pokus o Terminátoří komiks si nezaslouží ani jeden procentní bod. Ani za ty neúsmyslné vtipy.

Hodnocení komiksu: 0 %
Autor:


Autor článku: Já

Související články:


Komiks na stříbrném plátně
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
03.06.2018 Al Williamson: Na papír hodil Tarzana i filmové Stár Uórs, Fleš Gordna nebo Blejd Ranera
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!