Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Terminátor megarecenze (5): Crossovery stojí za starou belu!

21.09.2015, autor: Jo

Vememe si na paškál Robocopa, Supermana, Vetřelce a Predátora. Všichni tihle neřádi se utkají s Terminátory. Proč tyto příběhy stojí za starou bačkoru?
Robocop vs Terminator (1992)

Slavné jméno scénáristy Franka Millera kazí fádní koloring dvou koloristů. Nebo je kresba divná celá? První dojem z komiksu tedy mám špatný a nevědomky se mi pak nelíbí i to, co by se mi jinak líbit snad i mohlo. Miller se vyžívá ve vypravěčském kvokání a dokonce zběsile kvoká i během akční přestřelky mezi kulkami (druhý sešit v druhé polovině). Občas mu ukvákne i něco smysluplného, ale celé se to tváří až příliš vážně a nudně. Dost fádní je pasáž, kde chudák kreslíř nacákal dvě bezobsažné výplně bez souvislosti s vypravěčovým plácáním (dva celostránkové panely ve druhém sešitu).

Krásným příkladem toho mlácení filosofické slámy je začátek třetího sešitu. (spoilery) Nacházíme se v situaci z předcházejícího sešitu, kdy Robocop zvítězil v bitvě s Terminátory. A nyní pan vypravěč v pokračování říká: "Vítězství. Planeta země je zachráněna. Poslední infekce zmizela. Lidstvo vymřelo." Scénárista utrpěl kompletní výmaz paměti, Robocop nikde, Terminátoři zvítězili, atmosféra v háji. Když bych to vzal jako nakladatel, tak bych scénáristovi vynadal, že tady ve čtyřech větách obsáhnul něco, co mohlo být rozpracováno přes mnoho stran nebo v několika sešitech.

Ironií je, když robotická nestvůra říká: "To je bláznoství." Samotný komiks sklouzává do bláznivých nápadů a takováto malá sebereflexe působí jako krátké osvěžení mlžným oparem.

Pokud jsem nespravedlivě osočil kreslíře z divných obrázků, musím to vzít zpět. Chyba byla jen v koloristovi. Od třetího dílu přišel nový kolorista a celou kresbu pozdvihnul do fáze koukatelnosti.

Čtvrtý sešit. Autoři se nestydí okopírovat beze změny první dvě stránky z prvního dílu i do posledního sešitu.

(spoiler) Za docela podnětnou a zajímavou myšlenku považuju tento příběhový kotrmelec: "Ona cestovala časem do minulosti, aby ho zabila... a on cestoval do budoucnosti, aby ji zachránil."

Frank Miller je v tomto komiksu jedním slovem ukecaná mluvka, co se tváří chytře.Občas mu jeden trik vyjde a chytré to chvilku je. Ale je toho málo a těch slabých míst cokoli dobrého přehluší. Maglajz nápadů se roztáčí do chaosu i časově, protože údaje jako "Zpátky v současnosti" nebo "Mezitím na policejní stanici" orientaci neulehčují. Robocop jednou cestuje časem jako stroj, podruhé jako člověk a vypravěč přitom kvoká, že cestování časem vyžaduje lidské tělo.

Na konci každého ze čtyř sešitů je hezká vystřihovánka, která se může dobře vyjímat v zasklené vitríně, v knihovničce, na stole scifi fanoušků nebo i kdekoli jinde.

Hodnocení komiksu: 30 %Superman vs Terminator: Death to the Future (1999)

Termouš má vražedný pohled, umí metat výbušný laser z očí. Jsme v crossoveru Superman versus Terminator , scénárista okopíroval Supermanovu schopnost a dal ji Terminátorovi. A aby mu to nebylo líto, umí v tomto komiksu Termiti i létat, jako Superman. To není dobrý start pro komiksového scénáristu Alana Granta. Ještě, že je na co koukat, kresba se vyvedla hezky a líbivě. Suprouš má kukuč hollywoodské superstar a svaly po celém těle jako letošní vítěz Mr. Universe.

Pak se jeden Terminátor kdovíproč kouká na plány výroby Terminátorů a diví se, jak dokonalá technologie to je. Tohle jeho divení je nelogické, zbytečné a dost matoucí.

Divit se víc ale začnu nad tím, co se následně odehraje. Něco jako Terminátor ukládá nějaké plány do lebky na hřbitově pro budoucí zlosyny a kdovíproč nějaký zlosyn vzkaz najde. Protože Superman mizí ze současnosti a potkává se s panem Steelem v budoucnosti. Uf. Jaký pan Steel? A proč má kladivo, co ukradl Thorovi?

Časový paradox je náročný na pochopení a tady ho servírujou uprostřed nelogické části příběhu. Vůbec se mi nechce rozkrývat tenhle galimatyáš, protože tuším, že ani autoři v tom nemají jasno. Prostě děj zamotali do chaosu, přidali novou postavu a pár chytrých hlášek a čtenáři, bav se.

Já se ale nebavím a vlastně čekám na něco, co by mě aspoň rozesmálo nad pitomostí komiksu. Bohužel tu nic není. Pitomostí myslím třeba to, že Supermana po cestování do budoucnosti oblečou do americké vlajky. Scénáristovi pak něco křuplo v hlavě a hloupoučkým výmyslem přičaruje Supermanovi jeho kostým zpět. Hurá! Superman prostě nemůže na sobě mít nic jiného než svoje elasťáky s eskem.

Zpátky v současnosti. Nebudu zbytečně upozorňovat na spoilery v téhle blbině, která si to nezaslouží. Takže kdo zachrání Johna se Sárou od Terminátořího policajta, co se zničehonic objevil? Supergirl. Hurá!

Dlouho se neobjevila nějaká nová postava. Bum, je tu nový Cyborg, s lidskou myslí a emocemi, který chce zabít Supermana. Z jakého důvodu? Scénárista neodpovídá. Prostě to tak je. A jednomu Terminátorovi se tu říká Terminatrix. Hurá!

To si ale plivu! Na obranu mizerného scénáře ale musím postavit kresbu. Hezky se na to dívá a aspoň se v tom dá jakžtakž orientovat. Dokonce i lettering se blýskne v lepších bublinách. Jenže přijdou další dvě nové postavy, další blbosti a další výmysly choré hlavy scénáristovy.

Mávnutím kouzelného proutku je bitva vybojována. V budoucnosti. Následují chytré řeči, že ještě zbývá současnost. Tak aspoň že v tom teď máme pořádek. Moment! Konec třetího sešitu.

Doteď se scénárista více než inspiroval cizími náměty a superhrdiny. Nelze mu upřít vynalézavost, bohužel je ale dost zastřená okolní primitivností. A navíc, konečná originální zápletka přichází po slabém začátku. Za snahu na samém konci a za líbivou kresbu tedy dostává tento komiks svoje zasloužené podprůměrné hodnocení těsně nad bodem mrazu.

Hodnocení komiksu: 20 %
Aliens vs Predator vs Terminator (2000)

Zajímavé ponoření do Terminátořího vesmíru. A lze z toho vyvodit, že Terminátor tady dokázal nejpropracovaněji zpracovat svou historii a námět ze všech tří druhů padouchů. Schopnost rozeznat Vetřelce od Predátora se tiše předpokládá. Přiznám se, že jsem chvilku tápal a uznávám, že zde mám zásadní kulturně-vědecké mezery v této oblasti.

(Spoilery do konce odstavce). Nejvíce prostoru v celém čtyřdílném komiksu dostává Terminátor, pak o něco míň uzmul Predátor a nejmíň místa vybojoval Vetřelec. Mohlo to být lépe zdůrazněno v názvu komiksu.

Kresba je ucházející, hodně barevná a neruší v orientaci. Snad jen na můj vkus víc zaoblená než normál. Padouši se objeví a rychle zase zmizí, podezřívám scénáristu z umělého vysátí šťávy ze tří filmových sérií. Nic nového nepřidal, samotný fakt, že se v jednom příběhu objeví všichni tři najednou bohužel nestačí pro životuschopnost komiksu. Do toho tu trošku vadí větší ukecanost vypravěče i postav.

Hodnocení komiksu: 40 %

Autor:


Autor článku: Jo

Související články:


Komiks na stříbrném plátně
07.01.2019 Terminátor megarecenze (14): Bomba! Teorie velkého třesku!
01.10.2018 Terminátor megarecenze (12): 10+2 robotích filmů před a po
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny


    

fotografie


Vintíř

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiHipísáci už ztratili hajp!

Jaké megakorporace USA ovládají Marvel a DC Comics?

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

Facebook

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!