Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komiks Obrázková kronika českých dějin - 90 %

09.04.2019, autor: Já

Recenze původního komiksu z Mateřídoušky.
Upozornění: Byl jsem okraden o některé cennosti a k mému údivu zmizelo i pár rozpracovaných materiálů k recenzím. Proto zveřejňuji nedodělané články bez hlubších úprav. Některé články čekaly v šuplíku i dva roky a proto je patrná i jejich neaktuálnost.

Na (1) pejdži jsem narazil na problém.

Parafrázuju: "Žili byli dva bratři s rodinami Čech a Lech. Když mezi kmeny zavládly sváry, ..."

Scénárista správně používá synonyma pro stejné slovo. Synonyma jsou slova se stejným nebo podobným významem. Slova "stejný" a "podobný" znějí jako synonyma. Synonymem je "hezký" a "pěkný". Opakem jsou homonyma. Jinak slova opačná jsou antonyma ale to sem nepatří. Homonyma představují jedno slovo které obsahuje více významů: "kolej" (ubytovna na univerzitě nebo železniční svršek) nebo "los" (hazardní tyket nebo skandinávské zvíře).

Vraťme se do komiksu. Nejdřív se mluví o rodinách a pak o kmenech. Člověk jako já si tohle prostě spojí a pak si myslí že Čech s Lechem spolu bojovali. Tak to ale nebylo a moudrý mistr malíř Jiří Kalousek tohle věděl protože nakreslil rozdílné postavy. Čech a Lech spolu neválčí. Proto taky odešli spolu. Protože propukl boj mezi jinými kmeny navzájem a kmeny Čecha a Lecha se na to nemohli dívat.

Dobře to říká scénárista v pozdějších Obrázcích z českých dějin a pověstí (2011). Tam správně tvrdí že bojovali nejen s přírodou ale i s nepřáteli. Takže se taky neprali mezi sebou.

Obrázek vlevo dole (1) mě dost rozesmál. Jelen a zajíc tak zvláštně koukají na Čecha a k tomu to trapně se smějící zapadající sluníčko. Geniální. A vedle ten sprejer taky není špatný.

Rodinné teplíčko u maminky v kuchyni (2) to jsou výjevy jako z pohádky. Povedený vtip kouká z panelu vpravo dole.

"Ctirada vsadili na kolo." (8) Slovo kolo je homonymum a znamená dopravní prostředek (bicykl) a také mučící a popravčí nástroj. Ve středověku se kolem mučilo a popravovalo za tresty běžně. Později se upalovalo nebo sekala hlava katem a ve Francii vynalezli žilotýnu (gillotina).

Mistr malíř Kalousek dodal do bubliny (9) slovo Zla-to, což mi evokovalo zlo. Krásné zdůvodnění dodal scénárista Černý který píše jak hospodářství přicházela o pracovníky protože zmizeli za zlatem. Totéž se opakovalo ve Španělsku Portugalsku během kolonizace a později na Divokém západě a naposled na Aljašce.

Kovkopové. Nejdřív jsem to četl jako kovbojové. Není mi jasné kdo to byl. Wikipedie pomohla a ono je to vlastně česky. Kov kopové. Lidé co kopou kov. Zlatokopové třeba. Zpětně si říkám že mě to mohlo trknout dřív protože kovkopové následují po zmíňce o hornících a jedná se o synonymum.

Horymír byl sice neumětel ale bojoval za pravdu. Kovkopové mu vypálili vesnici což naštěstí přežil. Kovbojové nebyli potrestáni. Zato Horymír se pomstil a bohužel nevíme jestli spravedlivě nebo nespravedlivě. Protože se taky mohl zmýlit a potrestat nevinné. Bohužel jsem si všiml že neodplatil stejnou mincí. Kovkopové vypálili obydlí a zničili úrodu.Kdežto Horymír zničil domy doly a ještě zabil lidi. Takže asi skončil ve vězení právem. Osobně si říkám že kdo zaútočí jako první by měl být potrestán přísněji aby se to vyvážilo. Kdyby to takto bylo nastavené od začátku pak by ta touha pomstít třeba nebyla tak silná protože by člověk věděl že trest padl. Ale to jsou jenom takové zbůhdarma úvahy od stolu.

Něco na tom ale asi přesto bude protože osud Horymírovi nepřichystal smrt ale zázrakem přežil a kníže mu odpustil.

O luckých válkách jsem si chtěl něco přečíst na Wikipedii abych dělal chytrýho ale zmátlo mě heslo Lucká provincie (2016) kterou jsem považoval za území Lucka. Lucká provincie je na Moravě kdežto Lucko je v Česku. V hesle Lucká válka (2016) se cituje z komiksu (jaká náhoda, mem se dostal až sem) ale chybí zdroj. V diskusi někdo (22.9.2016 13:54) vyslovil větu že komiks lže. Aby to nějak dokázal to neumí. Dneska může kdokoli lhát nemusí nic dokazovat a hned je za světce pravdy. TGM říkal "nelhat nekrást mít kuráž!" pak teprve může "pravda a láska zvítězit nad lží a nenávistí" říkám já.

Když jsem dooputoval k Přemyslovcům vzpomněl jsem si na své poznámky k novým Obrázkům z českých dějin a pověstí. Po čtyřech letech co recenzuju zjišťuju jak moc mě ovlivňuje Wikipedie. Každopádně pasáž o Přemyslu Otakarovi opět nabízí jen jeh pád a nikoli jak se dostat na výsluní. Ono je totiž možné že dědictví nedostal moc čestným způsobem ale samozřejmě to jsou jen takové rýpance nepodložené výzkumem. Zrada Miloše z Dětic je hodnocena pouze v Obrázkové kronice.

Kronika Bruncvíkovu ženu provdala za jiného a přitom v nových Obrázcích díky podloženému historickému výzkumu autoři upřesnili že to byly jen drby. Komiks (poprvé v historii?) zveřejnil nejnovější historické bádání. Ve skutečnosti ji chtěli prodat jiní a ona byla stále věrná svému muži. Hepi end.

Kronikáři vyšperkovali Kamenný most jako nezničitelný Titanik a víme jak obojí doopadlo. Nové Obrázky (2011) s nekonečným Titanikem neplavou.

Jan Žižka má přehozený první dva řádky mezi sebou. Chybí Blaničtí rytíři a ostatní pověsti. Ty jsou ale součástí nového komiksu. Lepší to bylo v Kronice kde pověsti nerušily povídání o historii.

Kapitolu Jozefa Dobrofského kompletně předělali.

U Národního Divadla mistr malíř dodělal tvářím barvu kůže místo smrtonosně bílé.

Postavy občas přetékají přes rámeček mně se to dost líbí.

Zdroj: Wikipedie

Nerozuměli jste některým slovům? Vyhledejte si je ve slovníčku inglišové češtiny.
Autor:


Autor článku: Já

Související články:


Česko
21.09.2019 Žebříček časopisů s komiksy: Čtyřlístek je v krizi, už i krade nápady! - Aktualizováno
20.09.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (11): Nesrovnalosti
20.09.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (12) ZdůvodněníKomiksová série Obrázky
20.09.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (11): Nesrovnalosti
20.09.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (12) Zdůvodnění
09.04.2019 Komiks Obrázky z dějin českých objevů a vynálezů - 80 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!