Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Terminátor megarecenze (8): Série zklame chytristickými řečmi

07.05.2018, autor: Jo

Dnes zahájíme cyklus recenzí dvou minisérií vycházející současně u Malibu Comics. Terminator 2: Cybernetic Dawn a Nuclear Twilight.
První minisérie Dawn (Present War) se odehrává po filmu Terminátor 2 a druhá série Twilight (Future War) pojednává o událostech po soudném dni v roce 2029. Obě minisérie vyšly současně v letech 1995-6, vždy čtyři komiksy.V roce 1996 se objevil jednosešitový Nuclear Twilight / Cybernetic Dawn, který obě série zakončuje.

Pro bezproblémovou četbu tohoto komiksu je nutné předem znát film Terminátor 2 Den zúčtování, protože se v něm rozvíjí příběh a navazuje se tam, kde skončil. (spoiler) Například se tu zmíní, že Sára chce jet za rodinou Dysona a nikde není vysvětleno, kdo to Dyson je.

Cybernetic Dawn

Na obálce se vyjímá hezky vypodobněná Sára Connorová. V komiksu ale vystupuje jiná paní se stejným jménem, bych řekl. Teprve na druhé stránce uprostřed kreslíř podobu filmové herečky trefil přesněji. John také vypadá obstojně. Hned vedle Sáry mě upoutal plot se zavěšenými hlavami jakýchsi ještěrů, to jsem kapánek nepochopil.

Kreslíř obehnal panely černými rámečky, ale sem tam použil i středně tlusté bílé. Oproti jiným komiksům jsem v tom našel systém, takže to nebylo až tak na obtíž.

Ve vypravěčských bublinách Sára promlouvá o tom, že strojům se nepodařilo vyhladit všechno lidstvo, čímž tedy dovozuje že stroje zatím prohrávají. Vzpomíná na okamžik kdy to pro ní všechno začalo, tedy v LA v nočním klubu Tech Noir, kde se poprvé potkala s Terminátorem i Kylem Reesem. Připomíná i fakt že John Connor nad Terminátory zvítězí. Potom opakuje kousek děje z druhého filmu.

Vzletné přemýšlení přerušuje bláznivý sen. Když se ale Sára probudí, nemá zranění na ruce, jen na noze. Nedůslednost kreslíře anebo chyba ve scénáři.

Na sedmé stránce scénárista znovuoživil Terminátorového Slizátora T-1000. Sice ve filmu nebylo, že by přežil, ale snad se to dá vysvětlit tak, že Enriqa zabil ještě před svým koncem. Chce se mi věřit že tomu tak je, jinak bych znásilňování filmu neodpustil.

Slizátor usmrtí Enriqa, ale jeho rodinu nechá naživu. To už mi nejde moc přes jazyk, ale tak budiž. Scénárista dostane reparát, ještě ho neodepisuju úplně. Musím ocenit, že autor zkouknul oba filmy pečlivě a jeho znalosti ohromují. Že se pak snaží na existujícím příběhu vystavět svůj vlastní, za to také ode mě dostává plusové body.

Kreslíř si na straně 13 vybral horší chvilku. Obličeje na nás koukají nepřirozeně uměle. Moji angličtinu si sice oceňuji na vyšší úrovni, ale použitá gramatika v bublině Sáry a Johna na stejné stránce mě vyvedla z míry. Obzvlášť nerozumím větě: "Can we afford to now?" A potom John prohlásí že jestliže to skončí, pak bychom měli jet za Dysonem. Jakože skončí co? To nikdo neví, snad ani autor, natož John.

Jasno není ani dále, kdy se Sára pouští do hlubokomyslných úvah, které ve výsledku hází jen dojem mlácení prázdné slámy. Hřebíček do rakve k tomu zatluče John otázkou, jestli "...budeme muset počkat na den zúčtování před tím, než o něm budeme vědět?" Sára mu stejně pitomě odpovídá, "Myslíš před tím, než budeme vědět jestli jsme vyhráli? Nemyslím si. Vím jen to že pokud bychom nevyhráli, dozvíme se to brzy."

Nesmyslnost rozhovoru mi napovídá, že scénárista pouští do bublin rádoby chytristické myšlenky, které ani nemají dávat smysl. Do ještě větších blbostí se zaplete John o pár stránek dál, kdy si zafilozofuje o časovém paradoxu. Cestování časem žádné logické řešení nemá a jakékoli uvažování jen vytváří nevysvětlitelné hlavolamy.

A pak to zase zabijí scénárista ústy Sáry. "Pokud budoucnost není daná, pak tu musí existovat verze budoucnosti, kde Skynet je. A druhá verze, kde jsme vyhráli."

Na scéně se objeví druhý plešoun, a pronese vskutku nádhernou větu: "Já vím, co si myslím." Z tohodle blábolu už mám docela legraci.

Akce se rozjede ve velkém stylu. Snad by na tento námět mohl vzniknout i další film.

Ke konci sešitu se nám editor z nakladatelství s neskonalým sebevědomím rozpovídá o tom, že tato minisérie je "the finest Terminator series of books to date," tedy ta nejkvalitnější série komiksů o Terminátorech v současnosti. Jako kdyby hlupák nevěděl, že v té době už zářil Terminator Burning Earth, který se pak dočkal nejméně tří dalších reprintů, zatímco ta jeho série pouze jednoho reprintu. Nicméně mě zaujalo, že nakladatelství děkuje jakési Líze Lockhartové z Licensing Group za pomoc s právními kličkami ohledně licence. Vskutku nevšední a jistě zábavná pracovní pozice. Poděkování směřuje i Marvelu který se na sérii prý také podílel. Spolu s Ranch Entertainment a Lightstormem, firmou režiséra Jamese Camerona.

Hodnocení komiksu: Až dočtu poslední nultý sešit
Autor:


Autor článku: Jo

Související články:


Komiks na stříbrném plátně
07.01.2019 Terminátor megarecenze (14): Bomba! Teorie velkého třesku!
01.10.2018 Terminátor megarecenze (12): 10+2 robotích filmů před a po
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny


    

fotografie


Vintíř

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiHipísáci už ztratili hajp!

Jaké megakorporace USA ovládají Marvel a DC Comics?

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

Facebook

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!