Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Terminátor megarecenze (12): 10+2 robotích filmů před a po

01.10.2018, autor: Jo

Terminýtři jsou asi jediní roboti vymyšlení člověkem, kteří to dotáhli nejdál co se týká historie, funkcí robota a jeho vyspělosti napojení na internet.
Takže ještě než se pustím do pátého filmového Termitiště prosvištíme si pár robotických podívaných.

Robocop představuje robotického policajta, tedy opačnou stranu barikády. Terminátor 3okopíroval z Robocopa (1987) dvounohý stroj, v Robocopovi s označením ED209. Terminátoří armádě se hodně podobá armáda Robocopů v úvodní scéně nového Robocopa (2014). A aby toho nebylo málo tak se staženou helmou vypadá hlava Robocopa jako ta Vetřelcova..

Špílbergův film "A.I. Umělá inteligence" o dítětorobotovi které se chce stát člověkem. Vlastně si odtud pamatuju spíš sexorobota ale to sem až tak moc nepatří.

Za další hezký příspěvek považuju film "Já, robot" inspirovaný povídkou Izáka Asimova. Ve filmu padne slovo o Frankenštajnovi což je vlastně prapůvodní myšlenka umělého pomocníka. Vlastně bychom měli začít u Golema když jsme u prehistorie

"Já, robot" recykluje myšlenku oživlého robota. Ale nechci nikoho peskovat kdo koho vykradl protože se nejedná o čistou krádež. Něco bylo sice převzato ale dále to bylo přemleto a opepřeno dalšími nápady které mi nedovolí celek odsoudit a vyhodit do koše.

Jak si Uil Smif opravuje ruku nemůže neevokovat scénku z prvního Termáka. Aspoň že nově používá kůžovej sprej tak to není až tak evokující. Uil Smif je vlastně poloviční Termík. Nebo teda čtvrteční: má jenom termití ruku a plíce.

Ke konci filmu dostávám pocit Terminátorového mraveniště s centrálním počítačovým mozkem co chce zničit lidstvo. Takže film Terminátor mínus decentralizovaný Skajnet plus PC VIKI která chce mír pro lidstvo revolucí, při které budou umírat lidé. Na konci nesmyslné hlasové hlášení pro roboty aby šli na údržbu a konzervaci. A sen který se vyplní jinak než jak byl sněn. A navíc, jeho samotný důvod existence shledávám nesmyslný.

Nebo tu máme slavný film Číslo pět žije o vzpouře jednoho robůtka proti zlým lidem. A rozvíjí se idea jak poznat že je robot živý. Turingův test nebo zasmát se ftipu, spontánní citová reakce. Český dabink ve své nejvrcholnější formě.

Druhý film čísla pět mi nápadně připomněl jeden film Woodyho Allena kde se také parta chlapíků pokoušela prokopat tunelem do protějšího mrakodrapu. Druhé číslo pět bylo dřív. Džast séjink. U tohoto majstrštyku musím podoktnout jak bezbolestně a jakoby mimochodem hladce navazuje na jedničku. Ftípek pro znalce: Džony pětka říká:"Jsem jako Robocop", místná poznámka (opak z nemístné poznámky) na jiný dobrý film. A později zjistíme že si Pětka četl Frankenštajna a Pinokia což jsou dvě obživlé postavy.

Android Data ve Stár Treku, Stormtrůpři ve Stár Uós sice ukázali své možnosti, ale nejsou hlavní hybnou silou příběhu. Transformrs se můžou jevit jako zdární konkurenti, přesto na Terminátory podle mě nestačí. David Kameron se pokusil překonat sám sebe Avatarem, ale fenomén větší svítivosti se z toho nezrodil. Ještě větším soupeřem než automobiloví Transformeři se může zdát Matrix. Pan Smis ale není robot v pravém smyslu a sentinelové jsou oproti Termitům primitivní zabijáci. Pokud jsem žádné filmy o robotech nevynechal, pak jedině příběh robotů napojených na Skajnet obsahuje nejvyspělejší formu umělé intelegence, co člověk vymyslel.

Pokračování příště.
Autor:


Autor článku: Jo

Související články:


Komiks na stříbrném plátně
07.01.2019 Terminátor megarecenze (14): Bomba! Teorie velkého třesku!
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
03.06.2018 Al Williamson: Na papír hodil Tarzana i filmové Stár Uórs, Fleš Gordna nebo Blejd Ranera


    

fotografie


Vintíř

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiHipísáci už ztratili hajp!

Jaké megakorporace USA ovládají Marvel a DC Comics?

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

Facebook

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!