Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Terminátor megarecenze (14): Bomba! Teorie velkého třesku!

07.01.2019, autor: Jo

Dokončení druhé části komiksové série Terminator 2: Nuclear Twilight (1995-1996) která následuje po sérii Terminator 2: Cybernetic Dawn (1995-1996)
Nuclear Twilight (dále jen TNT)

Na obálce Nuclear Twilight číslo jedna se skví nádherný obrázek Terminátoří hlavy v ohni. Hned úvodní dialog mne zmate písmenem M, které jsem četl spíš jako velké W. A pak i shluk malých písmen T a L mate svoji podobou písmena H. A později mě irituje písmeno Y, které se nebezpečně blíží U. Aby toho nebylo málo, když se potkají písmena U a N, nejde je mezi sebou rozličit protože vypadají úplně stejně. Nutno říci, že v Cybernetic Dawn to bylo s letteringem to samé. Přesto, že obě minisérie vycházely současně, lettering se u obou liší. Dvě minisérie obhospodařovali vesměs dva různé týmy, společné měli jen pozici color design, scénáristu Marka Panicciu, co si šéfoval Nuclear Twilightu sám. A editora nakladatelství Malibu Comics, Dana Shaheena, který se v Twilight sérii uvádí ve srandovní pozici "bolení hlavy".

Dvojobrázek s názvem kapitoly vypadá slušně, střední hustota podrobností dává vědět, že to kreslíř až tak úplně neodflákl. Ale viděl jsem už hezčí zpracování prostředí. Bohužel pozadí ruší fádní neonové mazanice a pohled do tváří postav na dalších stranách prozrazuje nepřirozenou plastičnost.

Když odhlédnu od prvotního znechucení, vypravěč přichází s osvěžující myšlenkou. Stvoření světa z Velkého třesku, zde z velkého atomu. A v kontrastu s tím, jak člověk dokázal atom rozbít. Stvořil vynález který umí atom rozštěpit. Takový prcek a kolik nadělá brajglu. Člověk atom rozbil s jediným účelem, a totiž zabíjet. To se stalo ve druhé světové válce, ale pozdější vývoj šel využitím jaderného rozbíjení pro výrobu elektřiny. A také pro měření přesného času atomovými hodinami.

Komiksový vypravěč pokračuje tím že atomovou katastrofu vyvolal probuzený Skynet. Pak se nám průvodce představuje, je jím sám velký John Connor. Pak se dočkáme zopakování pár věcí z prvního a druhého filmu. Na můj vkus se tu kecá až příliš, ale není to zas až tak bezduché kecání. Na nečíslované páté straně žena zvedá rozevřenou dlaň a těch pět prstů nevypadá moc přirozeně.

Nové nápady ohledně strojů a akce. Rozmáchle vypravěčská políčka obtěžují svou velikostí a frekvencí. Mnoho děje se odehrává právě v monologu vypravěče. Ale je nutno dodat, že scénarista má co říct a obrazově to asi moc ztvárnit nešlo. V tomto ohledu vypíchnu hezké "doprovodné" obrázky pod vypravěčskými políčky, kde se vlastně nic neděje. Marketingový konec nechávající nejednu otázku nevyřešenou. V nejlepším se tu přestává.

Písmena N, Y a U jsou bohužel snadno zaměnitelná, což je chyba letteringu, potažmo letterera.

Štyry vysvětlovací rámečky v jednom políčku je nějak moc, ale aspoň obsahují hezkou myšlenku, že ty Terminátory, hrozbu lidstva, vytvořil sám člověk. Ve filmu se pak dozvíme, jak si Skynet uvědomil sám sebe ale to hlavní je, že to člověk stvořil tuhle zlou protičlověčí věc. Může to znamenat že jedině člověk je schopen tenhle zlobivý stroj zastavit? Mohl by si to totiž taky rozdat Skynet sám proti sobě.

Stává se ze mě odpůrce šrafování. Protože John tady vypadá jako stařec a některé stíny navozují dojem vrásek nebo šrámů z bitky. Telefonní operátoři dole se zase nepovedli v koloringu. Ok, svítí jim do ksichtů PCčka, ale jeví se jako zombí. Čtecí odbočka: Malé "y" vypadá jako "u". Slovo "old" čtu jako "did". Velké "H" připomíná spíš číslo "4".

Zaujalo mě slovo "chronoportace" což je jiný termín pro cestování v čase.

V políčku kde leží sejmutý Miky, tak vlevo ten voják silně připomíná Robocopa.

Napínavé, nenudné. Dobrý klifhengr.

Scénárista Paniccia říká, že T2 je nejvíc násilný protiválečný a protinukleární film.

Hodnocení komiksu: Až dočtu poslední nultý sešit
Autor:


Autor článku: Jo

Související články:


Komiks na stříbrném plátně
01.10.2018 Terminátor megarecenze (12): 10+2 robotích filmů před a po
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
03.06.2018 Al Williamson: Na papír hodil Tarzana i filmové Stár Uórs, Fleš Gordna nebo Blejd Ranera


    

fotografie


Vintíř

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiHipísáci už ztratili hajp!

Jaké megakorporace USA ovládají Marvel a DC Comics?

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

Facebook

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!