Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

FIRE

26.03.2003, autor: Krasobruslař

Byly doby, kdy bylo všechno jednodušší. Nejen v životě, ale i v komiksu. Například k tomu, aby se člověk dobře pobavil, nepotřeboval složitou zápletku, několik časových rovin a příběh, který je plný odkazů na věci, o kterých většina lidí nemá ani páru. Ne. Dřív stačil lineární příběh, jeden zásadní zvrat v ději, z dobráka je padouch, z padoucha dobrák a bylo vymalováno. Ta doba se už nikdy nevrátí, tak si ji alespoň připomeňme jedním kvalitním dílkem.
.    Špionážní příběh z prostředí americké CIA odehrávající se za Reaganovy éry: mladý muž je díky svým schopnostem a neexistujícím rodinným či jiným závazkům rekrutovaný do služeb agentury, splní poctivě pár krvavých misí načež zjistí, že ho firma považuje za postradatelného a chce se ho zbavit. To se mu samozřejmě nelíbí, takže následuje protiúder a závěrečné zúčtování. Příběh se opravdu odvíjí velice předvídatelně, ale vzhledem k tomu, že neplatí rovnice "čím složitější, tím lepší" a také proto, že Bendis je skvělý vypravěč, neodložíte knihu, dokud ji nedočtete.
   Brian Michael Bendis je v současné době opravdová hvězda, sklízí ceny jak na běžícím páse (JINX) a v Hollywoodu je v různém stadiu příprav natáčení několika jeho děl (GOLDFISH, TORSO). FIRE takové ambice rozhodně nemá, ale přesto je tento book hoden Vaší pozornosti (tím rozhodně nechci říct, že by měřítkem kvality komiksu bylo jeho zfilmování).
 
.    Za prvé: FIRE vyšel původně rozdělen do dvou částí u CALIBER COMICS. Pro pozdější vydání u IMAGE COMICS ho Bendis ne trochu, ale hodně upravil. Jsme zde svědky (jak říká sám Bendis) re-masterování původní verze do verze nové, obsahující dokonce dříve neuveřejněné části. Bendis udělal nový lettering, přeházel bubliny, překreslil panely a navíc přidal některé scény, které sice měl pro první vydání připravené, ale neměl odvahu je do komiksu zapojit. Příběh, který se dnes zdá jednoduchý, se před lety jevil jako moc komplikovaný. Ale doba se mění, to už víme.
 
   Za druhé: Bendis výborně vystihl atmosféru jak doby, tak místa. Je to určitě dáno jeho technikou koláže se skutečnými fotografiemi. Všechny ty exteriéry a interiéry - nejenže autenticky působí, ale autentické JSOU.
 
.    Za třetí: Celou dobu, co čtete tenhle příběh, máte pocit takového příjemného "dèja-vu". Každá stránka, každý úryvek dialogu Vám rozezní v hlavě útržky podobných, ne-li stejných scén, které jste viděli ve stovkách filmů, četli v desítkách knih. Nikdy si ale neřeknete: "To je starý, to už znám." Naopak, každá scéna tohoto booku Vám tak nějak lehce  zapadne do toho správnýho místa v hlavě, popkultura Vás totiž dobře připravila. Jakoby v mozku nebylo jenom centrum čichu, hmatu a tak, ale taky centrum tajných schůzek, plížení, a spiknutí…
Autor:


Autor článku: Krasobruslař

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!