Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

XIII 16 - OPERATION MONTECHRISTO

14.06.2004, autor: Zarkoff

Na začátku šestnácté epizody série XIII to s našimi hrdiny nevypadá nijak růžově. Třináctka, major Jonesová, plukovník Amos a generál Carrington jsou zavřeni ve vojenské věznici Palo Sangre v malé jihoamerické zemičce Costa Verde, jejíž prezidentka (a oficiální manželka Kelly Briana, což je jeden z mnoha pseudonymů Třináctky) se je chystá vydat do USA, to jest do spárů Franka Giordina. Opravdu se je chystá vydat? Nic, ale vůbec nic jí už nepoutá k národnímu hrdinovi Costa Verde, známému pod hrdým jménem El Cascador?
.    To neznáte Marii Isabel de Los Santos! Chystá se oblafnout americké velvyslanectví i Národní bezpečnostní agenturu Spojených států, kterou řídí svrchuzmíněný Giordino. Při převozu na letiště je čtveřice našich hrdinů jakoby unesena teroristy a dopravena do blízkosti přehrady nad zatopenou vesnicí Montechristo. Tam už na ně čeká Sean Mullway a potápěčské vybavení, a tak se naši hrdinové mohou nerušeně oddávat pátrání po třetím exempláři stříbrných hodinek.
   Nerušeně?!
   To by nesměl být scénáristou Jean Van Hamme, aby jim jejich situaci pořádně nezkomplikoval! Vraťme se však nejdříve ke stříbrným hodinkám… Jejich pohnuté osudy tvořily jednu z dějových os 11. alba série. Připomínáme, že je na nich vyryta šifra, která vyzrazuje úkryt bedny se 100 000 pesos ve zlatě. Sean Mullway zjistil, že třetí hodinky leží na dně přehrady, která zatopila kostel a vesnici Montechristo. Pro major Jonesovou a Třináctku je proto připraveno kompletní potápěčské vybavení a naši hrdinové se tudíž bez obav noří do průzračných vod přehrady…
.    Ale to již se nad jejich zdánlivě poklidnými dny stahují zlověstné mraky. Giordino posílá k přehradě speciální komando, které má za úkol pomocí semtexu vyhodit přehradu do povětří. Vodní příval by tak nejenom způsobil nedozírné škody costaverdské ekonomice, ale smetl by současně útočiště našich hrdinů, jakož i je samotné, do hlubin zapomění. Je nabíledni, že také tento plán ztroskotá a vše dobře dopadne. Všechno vlastně ne, protože při závěrečném střetnutí je smrtelně postřelen plukovník Amos. Jeho poslední slova stojí určitě za zmínku: "Řekněte Mac Laneovi, že jsem se díky němu dobře bavil..."
 
.    Po obrazové stránce je na tomto albu znát Vanceho únava (či stáří?). Čtenáře nečekají žádné efektní nadhledy, podhledy ani promyšlené obrazové kompozice. Osudy našich hrdinů sice sledujeme v detailech, celcích či polocelcích z větší či z menší blízkosti, ve velké většině však na statických záběrech, na nichž jednající osoby nehnutě stojí a něco si povídají. Dobře vymyšlený a dynamický děj tak zbytečně tlumí nevynalézavé, ba fádní záběry. Výjimkou jsou sekvence z potápění na dno přehrady. Ale ouvej! Když konečně Jonesová objeví stříbrné hodinky, je napadena dvěma členy Giordinova komanda a posléze v poslední chvíli zachráněna Jasonem Mac Lanem. Ovšem pětistránková (a němá) sekvence je nakreslena školácky neobratně a takřka nesrozumitelně! Od tak zkušeného kreslíře je to velké zklamání.
 
.    Na závěr příběhu se nicméně k trojici protagonistů připojí i markýz Armand de Préseau s manželkou a všichni společně odlétají do Mexika pátrat po pokladu. Mám takové tušení, že ani tam je Frank Giordino nenechá v klidu. Tím spíše, že s sebou berou i latentní zdroj nesnází, konkrétně po morální stránce silně narušenou a vůbec všeho schopnou Felicity Rowlandovou, alias Felicity Moreno…
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!