Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

POT Č. 4 ANEB POSLEDNÍ VÝSTŘEL

11.04.2005, autor: Elves

Není snadné vpravit se do četby experimentálního koutku domácí produkce, který jeho vydavatel v úvodníku s názvem Nekrolog nazve mumií, přizná značný čtenářský nezájem i děsivě špatnou prodejnost, dvouletý skluz, odcituje samotného Ježíše, jako že za mrtvými se nemáme ohlížet, a nakonec požádá o odpuštění všechny adepty zařazení do komiksové dílny, na něž se nedostalo. A už se ani nedostane, neboť jde o číslo poslední…
.    Zmíněné láteření je ale v dialektické jednotě s více než desítkou děl, která časopis přináší. Jejich autory spojuje (jako většinu duší tak trochu nábožensky označovaných za "komiksovou komunitu") sklon k potemnělému vidění světa. Na takhle zabarvené vidění má každý sytý a znuděný Středoevropan svaté právo, na první pohled ale působí stejně "zatemněle" také vyjádření scénáristické. Ne že by to vadilo, jenom je třeba p. t. čtenáře upozornit - časopis není lehkým čtením.
   POTem je třeba se prokousat, zabořit do jeho močálů, podumat a nalézt si cestu od poměrně vysoké úrovně kreseb a stylizovaného výtvarného uchopení pod jejich povrch, tam, kde autoři nervně prchají před čtenáři jako Dostojevský ve svých vidinách či jako noční běsi před světlem.
 
   Světla ve tmách?
   A co je v oněch záblescích světla k vidění? Iluminační Obálka Jiřího Zimčíka, na vysvětlivce notně závislá Komiksáž -wase- a Hibiho, pifoidní strip Sekáč Davida "Havrana" Spáčila, sympatický, i když nutně jenom náznakový Cyklus 5 Jiřího Zimčíka, precizní výkřik bez názvu Ondřeje Švadleny Novotného, jemuž ovšem chybí trochu víc než jen  název.
.    Pak se to obsah výrazně zvedne a sjednotí - stránky s prokresleným pokračováním  meyrinkovské adaptace Saturnův prstenec (2) Jana Dřevíkovského uvozují největší objev časáku. Je jím mladá studentka grafiky z AVU Adéla Janíková, jejíž svrchovaný a jednotný projev nabídl  Lokální bus, Hučení v uších, lennonovský A Day in the Life plus rozhovor "Komiksy mě šíleně uchvacují" - jediný to publicistický příspěvek. Pak to jede zase trochu dolů - S40 Ivana Štindla, Ein & Kabel, v němž Karel Koutský zaměnil Jahweho s Baalem či Molochem, hororový Vlak č. 1031 trojice  Miňovský, Zach, Zachoval a závěrem Úchyláci: Hřích Adama Peldy, druhá Komiksáž a Havranova poslední strana obálky Město s lidmi, co nemají tváře, a tudíž ani lidskost.
 
.    Nejvýraznějším autorem je Adéla Janíková. Ani ona sice neměla komunikaci za hlavní cíl, ale svědectví o tom, jakým se docela sólově prokousala ke komiksu a jak dokázala interpretovat chlapa, který dokonale prožil a pochopil mystérium pobarokního města (Prahy), jsou - řečeno jejími slovy - uchvacující. 
 
   Neexperimentální experiment
   Závěrem snad jen několik slov ad causa mortis POTu. Na experimentální tvorbu, mnohdy na samé hranici komiksu, se zde objevuje příliš mnoho dobře známých, ba provařených fíglů - potměšilý rozhovor postaviček o tvůrci komiksu, v němž samy vystupují, standardní krátké anekdotické příběhy s morbidní a překvapivou pointou na konci, a dokonce se přemnožily i konce s otazníkem (KONEC?) - jakoby mělo jít o náznak možného pokračování spíše než o důkaz autorské neujasněnosti.
.    Jinými slovy, projekt POTu asi nenalezl odpovídající experimentální formát. Z vnějšku totiž vypadá stejně jako kdysi Kometa či jiné komiksové časopisy - příběhy v nich bývaly naskládány jeden za druhým, bez valného vysvětlování či logiky, prostě proto, že šlo o komiksy. Když ale přestalo jít o příběhy, jako se to stalo POTu, přestalo jít i o čtenáře.
Autor:


Autor článku: Elves

Detaily o komiksu:

Titul: Pot č.4
Série: Pot
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 2004
Počet stran: 44
Formát: A4
Vydavatel: Mot
Martin Přibyl
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!