Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Encyklopedie komiksu 1: Kovaní soudruzi prskali na pochvalný komiks o Leninovi! - 70 %

13.09.2021, autor: Joachym

Cílem Encyklopedie komiksu je rozšířit obzory ctěnému čtenáři, aby si nespojoval komiks pouze se Čtyřlístkem.
Časopisu ABC se však publikace věnuje nejvíce a proto by možná bylo vhodnější, kdyby tento první díl byl vhodněji označen.

V úvodu autoři varují každého, kdo by na nich nechtěl nechat "jediný obrázek suchý", a pokládají případným kritikům encyklopedie zvláštní otázku, proč se do podobné věci nepustili dávno oni (ti kritici).

Nebyla by to práce o komiksu, aby se nehledala definice, co to ten komiks tedy doopravdy je. Autoři encyklopedie v tom kupodivu nemají jasno, když definují obrázkové příběhy (narozdíl od komiksu) jako kombinaci dvou kreslených technik (str. 36). A k mému údivu na straně 24 u profesora Filutka váhají, zda komiksový strip patří do komiksu. Kritérium zní, že stripy jsou kvalitní a proto do komiksu patří. A poslední tápání s komiksem najdeme u Trojské války, která má být "na pomezí komiksového a ilustrovaného příběhu".

Korunu všemu nasazují prohlášením, že fotokomiks není komiks.

Po reklamní přestávce na nesouvisející magazín se vrháme do komiksové minulosti. Encyklopedie je přehledně rozdělena na text na levé stránce a ukázky komiksů s doprovodnými komentáři na pravé stránce. U každého komiksu je pečlivě uvedeno, kolik vyšlo epizod, autoři, formát a vydání. U popisek obrázků najdeme dobré postřehy, jako například že v časopisu ABC jsme se mohli setkat s prvním technickým návodem v komiksu.

Zajímavý je komiks Vítkovických železáren Rytíř Vítek, který sloužil k náboru mladých dělníků. Se stejným reklamním počinem se pak ještě setkáme u Spořínka, který zas lákal ke spoření ve Státní spořitelně.

Hodně prostoru je věnováno komiksu Strážci Vlastislava Tomana. Podle autorů nejsou kultovním komiksem, avšak nějaké zdůvodnění jsem hledal marně. Místo toho je celý text jedna velká obhajoba, že se nejedná o plagiát Rychlých šípů.

Autoři letmo zmíní název jednoho z dílů Strážců, a sice Příběh Céčkového krále. Dozvídáme se, tento příběh podrobnější vysvětlení nepotřebuje. Což mě přivádí k tomu, pro koho vlastně autoři encyklopedie svoji publikaci napsali.Škoda, že se to nedozvíme, že se tu něco naťuklo a nedopovědělo.

Pobavila mě hláška v ukázce komiksu, kde jeden klučina říká druhému: "Chceme založit klub a schází nám čtvrtý." Na straně 59 je srovnání dvou verzí obrázků z komiksu, takových ukázek je v encyklopedii vícero a považuji to za velké plus.

Velmi podnětná mi přišla pasáž k oslavnému komiksu o Leninovi, nad kterým se kování nespokojení soudruzi rozčilovali, jaké je to hanobení Lenina. V komiksu nebyla kritika, ale chvála, a soudruzi přesto prskali. Neuvěřitelné.

Strážci dle autorů nejsou kultovní komiks, avšak kultovní označení si prý zaslouží Sága Žluté planety. Opět se však nedozvíme proč. Do této ságy patří následující komiksy (uvádím zde tento přehled, protože v encyklopedii to takto přehledně není):

Pod paprsky zářícího

- Příhody malého Boha
- Příchod Bohů
- Kruanova dobrodružství
- Kruanova cesta


Kruan a Bohyně
Kruan a Pozemšťané
Kruan a služebníci zla


Zajímavostí je, že existuje předchůdce Čtyřlístku, o kterém se buď neví nebo nechce vědět. Jmenuje se Lapka a Ťapka a podobnost postav se Čtyřlístkem je více než náhodná. Čtyřlístek má tak svůj původ v časopisu ABC.

Pokud mám celkově shrnout, v časopisu ABC se objevily originální české komiksy, ale také překlady polských, ruských, francouzských, rumunských, maďarských, a také komiksů z východního Německa. Nechybí přehledný rejstřík všech komiksů. Orientace v encyklopedii je dobrá, kniha přináší spoustu zajímavých informací o již zapomenutých komiksech. Po přečtení publikace se může leckdo prohlásit za znalce české komiksové kultury za socialismu.

Součástí encyklopedie je příloha v podobně dvou komiksů. Přerušený souboj pojednává o bitvě o Stalingrad a druhý komiks pojednává o smyslu života s názvem Posel. S autorem druhého komiksu, Janem Paulem, provedli autoři rozhovor, protože Jan Paul se proslavil už jako dětský nadějný tvůrce komiksu kdysi v časopisu ABC. Jan Paul je nyní redaktorem Britských listů.
Dodatel pod čarou: Tuto recenzi měl původně psát František Mejstřík ale pro neshody ohledně správnosti argumentace v názorech na komiks My Little Pony jsem se s redaktorem přátelsky rozloučil a komiksy o Encyklopedii jsem mu věnoval darem na rozloučenou. Na podzim téhož roku jsem ho pozval do redakce zpátky.

Upozornění: Tato recenze původně vyšla dne 18/11/2013.
Aktualizace 8/6/2023:Text recenze byl zkrácen
Aktualizace 10/6/2023:Text byl upraven
Autor:


Autor článku: Joachym

Související články:


Vznik kresleného seriálu
22.01.2022 Encyklopedie komiksu 2: Autoři ani neví, co to je komiks - 70 % - AKTUALIZACE
01.09.2014 První Superman: Zničí auto a ztrapní se před svou holkou - 60 % - aktualizace
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %


    
Joachym


Články nebo blogposty a reakce

Upozornění: Nemám Facebook
(odešel jsem v roce 2020)
ani žádný jiný profily!Skandální reakce nakladatelství BBart.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Ze zk*rvené Vrány teče smůla

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Život našeho Pána     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2023 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!