Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

VALERIAN

25.02.2001, autor: Sakyk

ČASOPROSTOROVÝ AGENT
Tak to přesně je Valerian. Jeho zaměstnání je prosté. Prostě někde ve vesmíru dojde k problému, který může ohrozit bezpečnost pozemské říše a jeho šéfové z hlavního města Galaxity ho klidně odvolají třeba ze zasloužené dovolené a vyšlou do jámy lvové daný zádrhel rozmotat.
Inu, Valerian, správný a uvědomělý příslušník bezpečnostní služby, nasedá do časoprostorového astroletu a vyráží do akce. Ale ničeho se neobává. Není jen svědomitý, ale také odvážný a cvičený a tudíž se umí prokousat z mnoha složitých situací. A pokud si náhodou rady neví, je tady kolegyně, kamarádka a milenka Laurelina, která chytře a účelně dovede využít svých vnad a přirozené inteligence ku prospěchu společné věci.

VÍTEJTE NA ALFLOLOLU
A tak se ti dva prohání vesmírem, z jedné planety na druhou, z jedné epochy do jiné. Není to pro ně nic nemožného, pocházejí totiž z daleké budoucnosti, kde cestování časem a prostorem je záležitostí dávno objevenou, leč přísně střeženou. A samozřejmě této výhody patřičně využívají. Jejich protivníci jsou totiž stejně rozmanití jako světy a říše, do kterých je služba zavádí. Tak jako pronikají do bohem zapomenutých končin galaxie nebo naopak technicky i morálně značně pokročilých civilizací, stejně i lumpové jsou obyčejní hrubiáni nebo zase všemi mastmi mazaní – a o to nebezpečnější – slizouni.

.

KRUHY MOCI
Oba hrdinové mají občas své mouchy, ona např. příliš popouští uzdu své horkokrevnosti a jemu to trošku déle dochází, ale jinak jsou veskrze pozitivní a kladní. V jejich příbězích se stýkají dvě roviny: boj se zločincem, toť ta první, snadno rozpoznatelná. A na pozadí se rýsuje druhá, totiž kritika rasismu, xenofobie, militarismu či agresivity, nectností moderní doby. Tím jsou příběhy propojeny se současností, zlatou Zemí 20. století, kam samozřejmě oba agenti často velmi rádi zavítají.

ŘÍŠE TISÍCE PLANET
Celá série se řadí do zlatého fondu francouzského komiksu jako jeho největší space–opera. Navíc v době svého vzniku sehrála důležitou roli v prosazování sci-fi seriálů. Těch tenkrát příliš nebylo a magazín Pilote, kde Valerian začal na pokračování vycházet v roce 1967, dokonce žánr ignoroval jako celek. Formou alb se Valerian poprvé objevil u Dargauda v roce 1970. Akční příběhy si brzy vydobyly sympatie čtenářů, a to nejenom pro svou napínavost a svižnost, ale také díky průzračnému humoru a řemeslně zvládnuté nadsázce.

.

ŠPATNÉ SNY
Valerian a Laurelina tvoří opravdový pár, takových se v evropském komiksu příliš nevyskytuje. Především mezi nimi kvete pouto jako mezi mužem a ženou (čistě sexuální), dále jsou svázáni pracovním zařazením a nakonec i společným osudem po ztrátě domova (viz díl Les foudres d´Hypsis). Jejich seznámení je námětem prvního dílu valeriánovských příhod pod názvem Les mauvais reves. Původně vyšel v magazínu Pilote, ovšem na album se dostalo až po 32 letech – onehdy vydavatel zvolil za úvodní díl navazující La cité des eaux mouvants.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o sérii

Série: Valerian
Země vydání: Francie
  Země původu: Francie    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!