Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Vrána: Nenávistná komiksová sračka nosí smůlu - 10 % - Aktualizováno

31.10.2013, autor: Jan

Následující zamyšlení nad komiksovým bestsellerem má vyvolat polemiku nad dílem autora, který pravděpodobně dodnes nepochopil, co se mu v životě stalo.
Minulý rok touto dobou jsem byl pozván, abych vyzpovídal autora Vrány v rozhovoru. Bohužel to tehdy nevyšlo. Proto svůj dluh splácím nyní a svůj rozhovor jsme předělal do této recenze. Hlavní hrdina miluje svojí dívku. Oba jsou zabiti opilou tlupou násilníků. Hlavní hrdina je vzkříšen a jako nesmrtelné bytosti je mu dovoleno zabíjet. Hlavní hrdina mstí smrt svoji a své lásky. Má u toho mnoho intelektuálních keců a stejně se na konci nic nevyřeší. Tento příběh vznikl na základě skutečné události.

Motiv pomsty je špatný. Z tohoto subjektivního pohledu musím odsoudit celé dílo, které je navíc prodchnuto drsným zlým násilím se špatnými úmysly. Pláč z nešťastné lásky se nemá řešit zabíjením a to ani na papíře, za který si pak ještě někdo nechá zaplatit. Takhle pachuť zůstává na světě a každý den pozorovat, jak žluč a čistá nenávist mu vydělává peníze, to jen prohlubuje bolest a roztáčí další hněv a mstu.

Autor sám se v jednom rozhovoru přiznává, že hlavní hrdina zabíjí lidi, které mají své žijící protějšky ve skutečnosti. Druhá strana téže mince je, že si to kreslíř vyřizuje i s pouličními gangy z Detroitu, odkud pochází. Strašidelná pasáž ze stejného rozhovoru se týká jeho výtky, že se mu Brandon Lee původně nezdál moc děsivý, nebo jak naléhal, aby bylo vydáno takzvané Directors Cut, filmová verze s mnohem drastičtějšími záběry.

Na komiksu vidím malé plus v použité literatuře s uvedenými zdroji. I když já sám jsem se přistihl, jak jsem dlouhé básně a texty přeskakoval a četl jen první řádky. Kreslíř sice kreslit umí, avšak horší je to se scénářem.

Uvádí se, že tuhle ódu na hněv nejvíce čtou a kupují ženy. Mohou mě napadat různé důvody, proč tak činí, avšak nejpravděpodobněji se mi jeví jejich obliba milostné poezie, která je prostřídána s motivem původní lásky dvou hrdinů. Že mezi tím tečou potoky krve, za tím bych ženské dojetí nebo oblibu moc nehledal. Hlavní hrdina může být vnímán jako velmi zdrcený milenec, avšak ve skutečném životě je takový člověk spíše zahlouben do sebe, moc toho nenamluví, natož aby vzal zbraně a šel krvelačně mstít vrahy své milované. Toto jednání více vypovídá o převažující chorobné vadě v osobnosti takového člověka, kterého bychom tedy správně měli označit za zločince a darebáka, než za smutného poutníka, co ztratil smysl života. Aby truchlící člověk zabíjel jako nesmrtelná nestvůra, to mi přijde jako hodně ujetá pohádka.

Motiv vzkříšení zabitého člověka nám pokládá otázku, proč byl oživen právě jen jeden z milenecké dvojice a nikoli celý pár.

Vrána není žádný milostný dopis, jak se nám snaží namluvit PR nakladatelství. Láska a násilí nejdou dohromady. Komiks je o to hrůznější, že hlavní hrdina je alter ego svého autora a ten svoji milenku opravdu ztratil. Podle svých slov je však nyní šťastně ženat a pak tedy nenávistný paskvil už není třeba.

Nabízí se také úvaha, co má například společného vránovitý Eric s Batmanem. Podobnost s Jokerem kulhá na všechny ruce a nohy, poněvadž je všem jasné, jak je Joker šílený a zvrácený. Hrdina Vrány dostává něco jako odůvodnění svých činů v podobě ztráty své milované osoby, což vytváří dojem správnosti jeho jednání, což je naprosto nepřijatelné.

Schopnost spolehnout se na policii, soudní procesy a spravedlnost patří k základům vyspělé civilizace. Zub za zub a oko za oko patří do středověku. Také vztek na to, že vrah si sedí v teple za mřížemi s jídlem třikrát denně, nás nesmí nijak motivovat vzít jeho osud do našich špinavých pracek.

Samostatnou kapitolou je smůla, která provázela vznik tištěného komiksu v zahraničí i u nás, nejznámější je tragické úmrtí hlavního představitele Brandona Lee při natáčení filmu. Ostatně české nakladatelství Comics Centrum, které si vzalo Vránu pod svá křídla, se také chlubí tím, jaká smůla a podivné náhody se lepily při tisku českého překladu. Není žádným věštěním z křišťálové koule fakt, že tu máme do činění s prozřetelností, která nás varuje před touto komiksovou špínou plnou negativních emocí.

Vrána tedy ode mě dostává mizerných 10 procent za profesionální kresbu a zpřístupnění některých klasických děl poezie a literatury.

Toto je subjektivní recenze a obsahuje mé osobní názory. Můžu být nařčen, že se tímto nactiutrhačným článkem mstím nakladatelství Comics Centrum za přerušení spolupráce, avšak myšlenky v této recenzi vznikly ještě před tímto konfliktem a plánoval jsem konfrontovat přímo pana autora kreslíře, nikoli nakladatelství.

Upozornění: Recenze byla mírně zkrácena
Autor:


Autor článku: Jan

Související články:


vráááááána
21.11.2012 KomiksFest! 2012: Tvořit Vránu bylo jako souložit do otevřené rány
01.06.2005 SPÁNEMBOHEM – POZNÁMKY A VYSVĚTLIVKY K HUDEBNÍM ODKAZŮM
30.05.2005 SPÁNEMBOHEM, KURTE


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!